Forum Forum podatkoweInterpretacje

Przychód z zagranicy uzyskany na terytorium Polski

Przychód z zagranicy uzyskany na terytorium Polski

skomentuj
goldfish333 / 153.19.209.* / 2011-10-08 14:48
Przychód z zagranicy uzyskany na terytorium Polski

Witam,

mam problem z rozliczeniem przychodu z zagranicy (Stany Zjednoczone) uzyskanego na terytorium Polski. Próbowałem znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania w internecie, niestety nie udało mi się uzyskać zadowalających informacji.

W trakcie wakacji, jako student, brałem udział w programie sponsorowanym przez Google, podczas którego rozwijałem oprogramowanie (tworzyłem aplikację/program komputerowy). Trwało to 3 miesiące, po zakończeniu oraz zaakceptowaniu zrealizowanej pracy otrzymałem listownie kartę płatniczą ze znajdującym się na niej wynagrodzeniem w dolarach. Z wytworzonych przeze mnie kawałków kodu może korzystać każdy w dowolnym celu ponieważ udzieliłem na ten kod licencji, nie straciłem natomiast do niego praw autorskich. Cały proces odbywał się za pośrednictwem internetu, nie mam więc żadnej umowy na papierze. W USA od uzyskanego przeze mnie wynagrodzenia nie był odprowadzany podatek.

Oto moje pytania w związku z zaistniałą sytuacją:
1) W jaki sposób powinienem to rozliczyć? Który PIT itd. ?
2) W jaki sposób jest traktowana moja umowa z Google, jest to umowa o pracę, dzieło czy też zlecenie? Czy może to nie ma znaczenia? Mnie się wydaj, że powinno to być traktowane jako umowa o dzieło ponieważ miałem wyraźnie powiedziane co powinienem zrobić aby zakończyć cały proces sukcesem i otrzymać wynagrodzenie.
3) Czy przysługują mi obniżone koszty z tytułu udzielenia licencji (50%)?
4) Czy powinienem wpłacić jakąś zaliczkę do US.
5) Czy jako student powinienem był odprowadzać jakieś składki do ZUS? Wydaje mi się, że nie, ale wolę sie upewnić.


Z góry dziękuję za pomoc.
belladonna / 2011-10-08 21:42 / Tysiącznik profesjonalny
Przeczytaj to:
sygnatura: IBPBII/1/415-448/11/MK

a w art. 44 ust 1a ustawy PIT nie ma dochodów z art. 18.... a ten określa jak wpłacać zaliczki na podatek uzyskując dochody zagraniczne bez pośrednictwa płatnika... no ale tam art. 18 nie ma :(
skomentuj

Najnowsze wpisy