Forum Forum emerytalneOFE

Pytanie o IKE?

Pytanie o IKE?

Aro Tor / 89.229.28.* / 2008-07-16 21:24
Jezeli np. pracuje na czarno lub umowe zlecenie czyli NIE odprowadzane sa za mnie zadne składki Zus itd i jakbym tak od 30 do 60 roku przepracował i płacil tylko IKE co miesiac dana kwote to otrzymal bym emeryture z IKE? Czy skoro nie odprowadzene byly za mnie skladki Zus poniewaz przepracowalem cale zycie na czarno lub umowe zlecenie i pomimo placenia co miesiac na konto IKE przez 30 lat to nie otrzymal bym emerytury z IKE? Czy to nie ma znaczenia?
Prosze o odpowiedz..
Wyświetlaj:
am75 / 2008-08-04 12:12
Hej.
1. Jeśli pracujesz na umowę - zlecenie i jest to jedyna, "legalna" praca, to pracodawca ma obowiązek płacenia ZUSu.
2. To co odłożysz w IKE i to co wypracuje IKE jest Twoje i możesz wypłacać jak sobie chcąc.
3.
- Jest mały 'myk' w IKE: otóż jeżeli założysz IKE na siebie, to wypłatę bez podatku Belki będziesz mógł wypłacić dopiero na swojej emeryturze (chyba, że wcześniej podatek ten zniosą), nie wcześniej jednak niż za 5 lat od pierwszej wpłaty. W każdym momencie możesz kasę wycować, ale wtedy zapłacisz podatek Belki.
- IKE możesz założyć na mamę, tatę, babcię itd (oni muszą upoważnić cię jako spadkobiercę czy coś takiego)
- Ja założyłem IKE Arka Akcji na mamę, która jest już na emeryturze, wpłacam miesięcznie małą kwotę i po 5 latach mama może wycofać kasę bez podatku Belki. Sposób jest o tyle dobry, że dodatkowo nie płacisz nic za zarządzanie i w przypadku Arki Akcji nie musze płacić minimalnej kwoty 500 zł (fundusz długoterminowo jest jednym z lepszych). Wadą jest maksymalna wpłata roczna i brak możliwości zakładania różnych IKE na jedną osobę (możliwa jest konwersja w ramach jednego funduszu) oraz mały wybór funduszy na rynku.
- Dodatkowo indywidualnie oszczędzam w różnych funduszach akcji.
Pozdrawiam.
MiTOR / 89.229.2.* / 2008-07-19 14:27
IKE to niewypał, sam rząd zastanawia się nad jego likwidacją lub przekształceniem. Pomyśl nad jakimś planem inwestycyjnym długoterminowym, określ swoje potrzeby i tyle. Tam przynajmniej będą te pieniądze pracowały na przyszłość. Mam koleżanke, która się tym zajmuje jak będziesz chciał to Cie z nią skontaktuje, może ona Ci pomoże ( oczywiście w zależności od tego z jakiego miasta jesteś :))
wolny człowiek / 83.27.46.* / 2008-07-18 22:35
Po co Ci IKE? Chcesz blokować sobie kasę na długie lata, w nieelastycznym produkcie, tylko dlatego że dziś obiecują Ci że nie zapłacisz za 30 lat podatku Belki? Diabli jedynie wiedzą jakie po drodze będą zmiany i czy ten złodziejski podatek będzie funkcjonował do tego czasu. Odkładaj kasę w różne produkty: fundusze, jeśli masz jakąś wiedzę na ten temat i trochę czasu na analizy - kupuj akcje, jeśli masz większą gotówkę - nieruchomości, ziemię. Nie trzymaj się kurczowo jednego produktu, a lepiej na tym wyjdziesz niż nabijając kabzę naciągaczom z wszelkiej maści IKE. Sam pomyśl funkcjonuje toto 4 lata na rynku i pies z kulawą nogą sie na to nie pisze. Złapali na początek trochę niezorientowanych naiwniaków, ale wiele rachunków jest już martwych, a co bardziej rozgarnięci likwidują IKE. Gdyby to było dobre, po 4 latach byłoby powszechne!

Najnowsze wpisy