Pytanie

XXXXxx / 2010-06-17 09:02
Witam.Mam pytanie odnośnie Urzędu Skarbowego.Pierwszy raz zacząłem prace w marcu 2008 roku,w 2009 rozliczając się nie składałem pisma o wpłaceniu przez Urząd skarbowy pieniędzy na moje konto w banku,nie podałem im go.Osobiście nie otrzymałem żadnych pieniędzy od listonosza,więc pomyślałem ze ktoś z rodziny je odebrał.Nie było tego wiele wiec nie robiłem z tego afery.Rozliczając się w tym roku za rok 2009, 23.03.10r. -data składania pit-u ponownie nie złożyłem pisma o wpłaceniu na moje konto bankowe pieniędzy.Wczorajszego dnia byłem w Urzędzie Skarbowym z pytaniem kiedy otrzymam pieniądze za rok 2009 gdyż za 6 dni mija 3 miesiące od złożenia pit-u.Pani zaraz to sprawdziła po czym oznajmiła mi że 4 maja otrzymałem te pieniądze na konto bankowe.Zdziwiony sprawdziłem w domu przez internet całą historie rachunku począwszy od roku poprzedniego i znalazłem ze faktycznie nawet w zeszłym roku otrzymałem te pieniądze na konto.Jestem zaskoczony gdyż nie nie zostałem przez nikogo poinformowany o tym,czekając na listonosza nie sprawdzałem stanu mojego konta bo nie miałem zielonego pojęcia że Urząd Skarbowy ma mój numer konta bankowego.I tu pada moje pytanie, z skąd oni mają mój numer konta,skoro nie wyraziłem zgody na podanie im go?Pieniądze otrzymałem nieświadomie,myśląc że to część wypłaty,mam prawo nie sprawdzać historii rachunku jeśli nie czuje takiej potrzeby.Ale dziwnie się z tym czuje gdyż wiem że podając numer konta bankowego musimy wyrazić pisemnie na to zgodne a ja wiem że będąc w Urzędzie Skarbowym 3 raz w życiu nie wyraziłem takiej zgody pisemnie.Jeśli jest osoba która może mi to wyjaśnić bardzo proszę.Z góry Dziękuje.
Wyświetlaj:
Kar555 / 145.237.70.* / 2010-06-17 10:29
Jeśli skladając kiedyś aktualizację danych NIP-3 podałeś tam numer konta to US zawsze automatycznie wszystkie zwroty zrobi na to konto bo taka jest zasada. Chyba, że napiszesz na deklaracji, że chcesz np: odebrać w kasie US wtedy na konto nie wyślą.Jeśłi ktoś nie zgłosi na NIP-3 numeru konta i w deklaracji nie napisze jak chce zwrot to automatycznie idzie pocztą.
belladonna / 2010-06-17 16:39 / Tysiącznik profesjonalny
XXXXxx poczta pomniejsza zwrot o opłatę, a na konto wpływa bez pomniejszeń (czyli dokładnie to co wyszło w PIT), dlatego jak ktoś nie określi w PIT jak chce zwrot, w pierwszej kolejności sprawdza się czy osoba zgłosiła konto... jeśli nie zgłosiła, "idzie" pocztą (ano właśnie dlatego sprawdza się w 1 kolejności konto, aby osoba otrzymała pieniądze bez pomniejszeń) :-)
Joanna57 / 83.24.96.* / 2011-03-02 23:05
Belledonna nie wiem gdzie wstrzelić się ze swoim pytaniem, a chciałabym otrzymać odp od Ciebie: Jeżeli żona rozlicza się z nieżyjącym mężem to czy powinna wypełniać rubryki z jego danymi bo przecież Pit będzie bez jego podpisu? Chyba nie może jego dochodów doliczyć do swoich i rozliczyć się wspólnie, a może trzeba dołączyć akt zgonu? Z góry dziękuję.
belladonna / 2011-03-05 11:38 / Tysiącznik profesjonalny
No umknęło mi to, fakt :-)
Rubryki zmarłego mają być wypełnione, czyli jego NIP oraz ostatni adres zamieszkania przed śmiercią. W poz. 6 PIT-37 sposób rozliczania trzeba zaznaczyć krzyżyk 3. W tym roku przy żyjących małżonkach wystarczy 1 podpis, więc wreszcie nie będzie głupich sytuacji pt. dlaczego nie ma jednego podpisu, kiedy osoba omyłkowo zaznaczyła krzyżyk 2 :-)
Akt zgonu jest wysyłany do US, więc ten posiada informacje o zgonach.
Przy wspólnym PIT dochody zmarłego jak najbardziej mają być wykazane oraz mogą jego ulgi... jeśli do jakichś miał prawa :-)
Joanna57 / 83.6.32.* / 2011-03-05 22:59
Dzięki WIWAN i BELLEDONNIE :-)
Belladonna fantastycznie czyta się Twoje odpowiedzi - są takie konkretne i przystępne - od razu wiadomo o co chodzi. Ja to określam, że wytłumaczone "jak krowie na rowie". Tylko przyjmij to jako KOMPLEMENT. Nie każdy to potrafi (a może powinnaś być nauczycielką).
Sorry za prywatę :-)))) bo może tu nie miejsce, a obsuwą czasową się nie przejmuj. POZDRAWIAM i życzę cierpliwości dla takich fiskusowych laików jak ja.
wiwan / 2011-03-04 10:24
Belladonna jakoś tu nie zajrzała, pozwolę sobie ja coś podrzucić.
1. Może Pani rozliczyć się ze zmarłym mężem, o ile w związek małżeński weszliście przed początkiem roku rozliczanego. Umożliwia to ustawa o PIT w art. 6a.
2. Wypełnia zatem Pani rubryki 'męża', ale zeznanie podpisuje sama, jego podpisu nie będzie.
3. Nie dołącza się aktu zgonu- przechowuje się go jak inne dokumenty, faktury do ulg itp. by się okazać w razie ewentualnego wezwania przez US. To, że rozlicza się Pani ze zmarłym będzie wynikać z zaznaczenia poz. 3 w PIT 37 lub PIT 36- do tego sprowadza się to oświadczenie.
4. Zwracam uwagę, że w takim przypadku nie może skorzystać Pani z rozliczenia za 2010 r. jako podatnik samotnie wychowujący dziecko- art. 6a, ust. 2, pkt. 3.
5. Może więc okazać się, że jeśli wychowuje Pani dzieci spełniające warunki do takiego rozliczenia korzystniej finansowo będzie rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca, a nie wspólnie z mężem.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Najnowsze wpisy