Forum Forum podatkoweInne

pytanko o sprawy o składki

pytanko o sprawy o składki

dawmag / 93.176.209.* / 2013-06-25 12:53
witam wszystkich mam do Was prośbę i wiem że można by było iść do urzędu i się dowiedzieć ale niestety brak czasu ... ale do rzeczy pracuje na 2 pełne etaty i chcę dodatkowo otworzyć działalność jakie podatki bedę płacić z czego będę ewentualnie zwolniony ? i czy muszę płacić zus skoro pracodawca go odprowadza ??
Wyświetlaj:
dawmag / 93.176.209.* / 2013-06-25 13:36
czyli jak ? pracodawca płaci składki zdrowotne i zus a umowania nie jest najniższą krajową oczywiście ubezpieczenie dobrowolne też jest ... fajnie to opisałes ale dla mnie to czarna magia ... może po prostu napisz co będę musiał płacić o co nie i jak ewentualnie zniwelować pewne oplaty
wiwan / 2013-06-25 13:43
Coś co jest dobrowolne NIE MUSI być płacone.

ZUS z umów o pracę pozostanie bez zmian, z DG dojdzie tylko s. zdrowotna zatem.

W zakresie podatków odpowiedź niemożliwa, bo:
- nie znamy rodzaju działalności ani jej okoliczności- bo część form opodatkowania będzie wykluczona, wybór zawężony
- nie znamy spodziewanych przychodów/kosztów/ DG
dawmag / 93.176.209.* / 2013-07-02 13:32
no właśnie... chcę remontować mieszkania bo mam do tego smykałkę :) więc jak się rozliczać ?
wiwan / 2013-07-02 19:46
Na początek- tj. rozkręcanie działalności dobrym wyjściem może być ze względu na prostotę dokumentacji i płatności;
- karta podatkowa
- ryczałt ewidencjonowany 5,5%

Bo szczęśliwie takie roboty budowlane mogą być opodatkowane w oba te sposoby uproszczone. Mieszczą się zarówno w poz. jak i zakresie art. 12, ust. 1, pkt. 4 a oraz poz. 70 tabeli- zał. 3

USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

Zwracam uwagę na ograniczenia w stosowaniu karty podatkowej, tj. usługi te muszą być wykonywane na rzecz 'ludności' w rozumieniu tej ustawy lub dla wszystkich, ale do limitu 48000 zł. przychodu rocznie.

Definicja ludności- pkt. 5 i 6 objaśnień do ww tabeli
dawmag / 93.176.209.* / 2013-07-02 19:52
czyli ryczał ewidencjonowany :) rozumie że jest to stała opłata 5,5 % od uzyskanego dochodu z prowadzonej dg ??
wiwan / 2013-07-02 20:02
Od przychodu pomniejszonego o zapłacone ub. społeczne, których w tym konkretnym przypadku w związku z pozostawaniem na etatach nie będzie:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/ryczalt;od;przychodow;ewidencjonowanych,195,0,210371.html
daemag / 93.176.209.* / 2013-07-02 20:13
jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy :) czyli mając klienta wystawiam standardową fakturę vat na usługę ??
wiwan / 2013-07-02 21:06
Przecież to elementarne informacje...
----------------------------
Najkrócej- faktury VAT wystawia podatnik VAT, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG- nieobowiązkowo, tj. na tylko na ich żądanie.

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/faktura;czy;rachunek;zwolnieni;z;vat;moga;wybrac,67,0,1294915.html

Natomiast to, czy prowadzący DG musi być podatnikiem VAT jest kwestią niezależną od wybranej formy opodatkowania dochodów/przychodów z DG.

Hasło kluczowe- zwolnienie podmiotowe VAT, zwolnienie przedmiotowe VAT usług remontowych/wykończeniowych nie dotyczy.


http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zwolnienie;z;vat;kto;moze;z;niego;skorzystac,37,0,1175589.html
wiwan / 2013-06-25 13:17
Podatki takie, jakie wynikać będą z wybranej formy opodatkowania. Tylko w przypadku wyboru zasad ogólnych będą na nie miały wpływ podatki płacone z zatrudnienia- po prostu przychody/dochody/zaliczki zostaną połączone w rozliczeniu rocznym (PIT-36). Inna forma- ryczałt, karta, podatek liniowy wpływa na niezależność podatku z DG od podatku z zatrudnienia.

Pomijam niuanse jak odliczanie np. s. zdrowotnej z DG, która nie znalazła pokrycia w podatku z DG w podatku z zatrudnienia.

W związku z tym, że z zatrudnienia uzyskuje Pani przychód nie niższy niż płaca minimalna- ubezpieczenia społeczne z tyt. DG będą dobrowolne. Wynika to z art. 9 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Obowiązkowa będzie tylko s. zdrowotna z tyt. DG.

Najnowsze wpisy