Osoby, które inwestują poprzez polisy inwestycyjne często wybierają tzw. Portfele Modelowe, w ramach których zarządzający sami dokonują zmian między funduszami zdejmując z inwestora konieczność podejmowania decyzji.
W założeniach ma to być doskonałe rozwiązanie, dające spokój, profesjonalne zarządzanie, i dobre wyniki, szczególnie w długim okresie i brak konieczności pilnowania własnych pieniędzy.
Fakty są jednak całkiem inne.
-----------------------------------------------
Właśnie opublikowałem raport, w którym dokładnie zbadałem wyniki 15 portfeli modelowych firm Axa, Skandia, Generali oraz Nordea dla inwestycji na rok, 3 lata, 5 lat oraz długoterminowo 10 lat.
Pełen raport (15 stron) można pobrać na tej stronie.
http://blog.opiekuninwestora.pl/a/portfele_modelowe
Kilka wyników?
-------------------------------
1. Najlepszy z portfeli modelowych (Skandia Stabilnego Wzrostu) w 10 lat zarobił mniej niż... najgorszy z funduszy pieniężnych. Wynik to mniej niż 1% ponad inflację...
2. W okresie ostatnich 3 lat tylko dwa portfele modelowe (ponownie wygrywa tutaj Skandia) przyniosły inwestorom zysk (0,6% i 2,9%). Pozostałe 13 portfeli przyniosło straty.
3. Wyniki bardzo obrazowo pokazują jak destruktywną strategią było stosowanie zasady systematycznych wpłat w jeden fundusz (czyli tzw. uśrednianie). Doskonale widać to na wykresie na stronie 9-ej raportu.
Wpłacając systematycznie w PM Stabilnego Wzrostu po 9 latach na rachunku mieliśmy ... dokładnie tyle ile suma dotychczasowych wpłat. To tak, jakbyśmy te pieniądze co miesiąc odkładali do szuflady.