Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Rencista chce zająć się e-biznesem

Rencista chce zająć się e-biznesem

Borneq / 2010-06-13 15:41
Mam rentę socjalną w przypadku całkowitej niezdolności do pracy w wysokości 1148 zł.
Ostatnio lepiej się czuję, więc postanowiłem wziąć się za e-biznes.
Chciałem zajmować się sprzedażą przez Allegro, sprzedażą oprogramowania przez internet również za granicę.
Ile stracę, ile muszę zarobić aby zacząć zarabiać ?
Najpierw, o ile obniży się renta, potem czy będe musiał opłacać ZUS?
Stosunkowo najmniej boję się podatku dochodowego bo jeżeli dochód będzie mały to i podatek będzie mały a jeżeli dochód będzie duży to nie mam czym się przejmować.
W jakim przypadku muszę płacić VAT?
Czy muszę zarejestrować działalność gospodarczą czy mogę działać jako osoba fizyczna?
Czy mogę odliczyć od dochodu koszt sprzętu,oprogramowania,reklamy i specjalistycznych książek, czy odliczanie od dochodu tylko na firmę, czy też osoba fizyczna może mieć koszty osiągania dochodu?
wiwan / 2010-06-14 10:51
Odpowiadając tylko na część pytań:
Jeśli działalność ta będzie miała charakter powtarzalny, jej celem będzie uzyskiwanie dochodu (a tak Pan wskazuje) to powinna być zalegalizowana jako działalność gospodarcza.
Nadal będzie Pan osobą fizyczną, tyle, że prowadzącą JOD.
Czyli po prostu trzeba by ją ( tj. jednoosobową działalność gospodarcza ) założyć.
Kwestie odliczania kosztów uzyskania przychodu zależą od wybranej formy opodatkowania. W jednych formach można, w innych nie.
Z ZUS-em jest tak, że w przypadku renty socjalnej ulega ona zawieszeniu w przypadku osiągania dochodu wyższego niż 30% przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał ogłoszonego przez GUS (od 1 czerwca 2010 r. do 31 sierpnia 2010 r. będzie to 995,00 zł)
Ale w przypadku DG nie chodzi o dochód rzeczywisty, ale ten wg którego opłaca się od DG składki. W pierwszym 24 miesięcznym okresie preferencyjnym ten deklarowany dochód jest niższy, więc zawieszenie renty przez dwa lata nie grozi.

Najnowsze wpisy