Forum Forum emerytalneZUS

RENTA DLA DZIECI

RENTA DLA DZIECI

tranel19 / 2011-05-17 20:43
Witam mam prosbe jesli ktos zna odpowiedz na moje pytanie to prosze o informacje.W skrocie postaram sie opisac moja sytulacje, a wiec moj problem polega na tym ze ojciec moich dzieci zmarl i w ZUS-ie powiedzieli mi ze musze doniesc swiadectwa pracy a problem jest taki ze ja nie mialam konaktu z ojcem moich dzieci od 10 lat i nie wiem czy pracowal czy tez nie, wiec skad mam wziasc te swiadectwa pracy? Zaznaczam ,ze nie mialam z nim slubu.Z gory dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2011-05-19 11:41
Brak ślubu sprawia, że do r.r. Pani nie jest uprawniona, ale na prawo dzieci nie wpływa. Oczywiście zakładam, że ojcostwo zmarłego jest ustalone ( metryki, nazwisko itp.).

Ma Pani poważny problem i jest ofiarą idiotyzmu ustawy.I jest skazana niestety na kontakt/poszukiwanie rodziny zmarłego i co gorsza jej łaskę. Co więcej- jeśli zmarły związał się z kimś- jest po nim wdowa i np. inne dzieci- mają żywotny interes by Pani nie pomóc- więcej osób do podziału JEDNEJ renty.

Wszystko przez to, że składka rentowa jest ewidencjonowana jak emerytalna tylko np. przy działalności gospodarczej. Z zatrudnienia w dużych zakładach- wpada do jednego wora. I mimo, że ściśle związana jest z emerytalną i w praktyce dałoby się ją wyliczyć jednym działaniem ze składki emerytalnej- ustawa wymaga wszystkich świadectw, bo r.r wylicza się jak dawne emerytury- z okresów składkowych, nieskładkowych i średniej krajowej.
W takim przypadku jak Pani, przecież łatwo da się stwierdzić, czy zmarły spełnił warunki okresów ubezpieczenia- i przyznać najniższą rentę, bez uwzględniania świadectw pracy.

Ale to tylko moje zdanie.
Formalnie jest tak, że to wnioskodawca ma te dokumenty złożyć, ZUS może poświadczyć jedynie w nielicznych przypadkach.

Reasumując- musi Pani od rodziny zmarłego wydobyć dokumenty za kolejnych, ciągłych 10 lat lub 20 lat dowolnie wybranych z jego historii ubezpieczeniowej. Lub dowiedzieć się, czy ewentualny inny uprawniony ( wdowa, nowe dziecko ) z wnioskiem o r. nie wystąpiły i ją otrzymały- to oznacza, że cała dokumentacja jest już w ZUS- wtedy we wniosku należy podać, że świadczenie jest już przyznane i wnioskować o jego ponowny podział- tj. z uwzględnieniem Pani dzieci.

Najnowsze wpisy