Forum Forum emerytalneZUS

Renta po zmarłym ojcu.

Renta po zmarłym ojcu.

maciej881932 / 62.121.78.* / 2010-08-21 22:19
Witam serdecznie,

chciałbym się dopytać o jedną kwestie, bo nie mam za bardzo pojęcia gdzie można się z tym udać.

Mój ojciec zmarł kilka lat temu. Pracował rożnie, raz na umowę, raz bez.. Czasami odprowadzał składki, nie mam pojęcia ile dokładnie.
Ja w tej chwili mam 22 lata, studiuje.

Czy jest jakaś szansa aby wyciągnąć kilka groszy z ZUSu ?
Czy ZUS może mi udzielić informacji o składkach ojca ? Nie mam za bardzo skąd takich informacji uzyskać, bo sporo ludzi z rodziny poumierało... dokumenty gdzieś się pogubiły, nikt się tym nie interesował. Co w takiej sprawie można zrobić ? jest szansa aby się o coś starać ?

pozdrawiam serdecznie.
szklarek / 2010-08-23 11:19
Uprawnienie do renty rodzinnej po zmarłym nie przedawnia się. By w wieku 22 lat być uprawnionym należy się nadal kształcić.
Jeśli spełniasz ten warunek (studiujesz) złóż w swoim ZUS wniosek o rentę rodzinną. Będzie kłopot z tym brakiem dokumentów ubezpieczeniowych po ojcu- bo trudno stwierdzić, czy on w chwili śmierci spełnił warunki, by ktokolwiek po nim tę rentę dostał. Więc dodatkowo trzeba złożyć wniosek o ustalenie tego na podstawie danych z bazy ZUS ( od 1999 jest tak naprawdę ewidencjonowana tylko składka emerytalna).
Tak czy inaczej postaraj się znaleźć jakieś świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową itp.

Najnowsze wpisy