renta

powazny589 / 37.190.185.* / 2013-10-17 15:24
Witam
Mam pytanie, chciałbym sie dowiedzieć czy należy mi sie jakaś renta po zmarłym Tacie, ponieważ nie jestem pewien do konca po tym co czytałem na stronie Zusu.

tata w chwili śmierci miał 48lat, przepracowane razem ze szkołą tylko 13 lat. Ostatni rok na pewno pracował tylko na umowe zlecenie a pewnie i wiecej niz rok. Ja studiuje i pracuje, wiem ze ze wzgledu na moje zarobki sie nie należy, powyzej 2000netto. Ale gdybym nie pracował to czy w ogóle by mi się należała jakaś. Mam nadzieje ze to co napisałem to wystarczy do określenia jeżeli czegoś jeszcze potrzeba to podam.
Wyświetlaj:
powazny589 / 37.190.185.* / 2013-10-20 18:44
Czyli jezeli przekraczam o 800zł brutto próg to ile zostanie pomniejszona kwota?
wiwan / 2013-10-21 13:40
Co do zasady:o kwotę przekroczenia przychodu, tj. kwotę stanowiącą różnicę między osiąganym przychodem a progiem zarobkowym, określonym wskaźnikiem 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ALE nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Czyli w tym przypadku - nie o owe 800 zł, ale o tę kwotę m.z. Obecnie tj. do lutego 2014 wynosi ona 466,78 zł .

Co wynika z art. 104, ust. 8 do 10 ustawy emerytalnej i ostatniego komunikatu w tej sprawie :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/komunikat;prezesa;zakladu;ubezpieczen;spolecznych,monitor,polski,2013,000,95.html
wiwan / 2013-10-18 12:23
Za mało informacji.
Zlecenie nie przeszkadza, bo jako jedyne zarobkowanie- było tytułem do obowiązkowych ub. społecznych ojca, zatem zmarł on w czasie ubezpieczenia.
Drugi fundamentalny wymóg, jaki ojciec musiał spełnić, to to by z owych 13* lat min. 5 lat stażu ubezpieczeniowego przypadło w ciągu OSTATNICH 10 lat życia ojca.

Jeśli tych lat w tym okresie (rozpatrywanym wg. dat dziennych było mniej niż 5 lat stażu - też z dokładnością co do dnia)- prawa do renty po zmarłym nikt nie uzyska.

* staż może być wyższy, ze względu na okresy nieskładkowe- np. studia albo posiadanie okresów ub. rolniczego.


Z kolei po Twojej stronie musi być spełniony warunek wieku/ pobierania nauki lub studiowania.

Jeśli jesteś pełnoletni- musisz studiować lub się uczyć. Prawo do r. rodzinnej trwa wtedy do 25 r. życia, ewentualnie dłużej- do końca roku akademickiego, na którym ukończysz 25 lat i będzie to jednocześnie ostatni programowo rok studiów.

Warunki ww nie dotyczyłyby Cię, gdybyś miał orzeczenie całkowitej niezdolności do Pracy.
Kwestia dochodu dotyczy już nie tyle prawa do renty, co samej wypłaty.
Chodzi o próg 70% i 130 % przeciętnego wynagrodzenia.
Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie wypłaty renty.

Obecnie wynosi on 2528,80 zł brutto.

Czyli owszem w Twoim przypadku renta byłaby wypłacana w kwocie zmniejszonej w stosunku do kwoty wyliczonej.
powazny589 / 37.190.185.* / 2013-10-20 18:44
Czyli jezeli przekraczam o 800zł brutto próg to ile zostanie pomniejszona kwota?

Najnowsze wpisy