Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie dochodu z USA

Rozliczenie dochodu z USA

sputnik1111 / 2013-12-11 16:40
Witam,

Wszedłem w biznes na Amazon w USA. W obecnej chwili poprze mieszkającą tam siostrę przekazywane mi są nieduże środki finansowe do Polski. Biznes się rozrasta i staję przed decyzją ucywilizowania się. Mam wiec pytanie. Rozumiem że mogę się rozliczać w USA i czy wówczas już nie płacę podatku tu w Polsce? Co jest najbardziej optymalne? Zakładam poziom dochodu na poziomie 7-10 tys zł miesięcznie.
Wyświetlaj:
emeryt co mysli o powrocie / 83.27.220.* / 2013-12-19 04:25
Witam ,prosze napisac jaki podatek bedzie sie placic w Polsce od amerykanskiej social security / podwojne obywatelstwo i emerytura z zus/ w 2014 roku ? Bardzo prosze o odpowiedz .
belladonna / 2013-12-19 16:29 / Tysiącznik profesjonalny
Zasadniczo podatki od emerytury płacimy w miejscu zamieszkania, no ale wiadomo, że umowa to podstawa (mogą być wyjątki, a USA to już...).
Zagadnienie kluczowe to miejsce zamieszkania :)
emeryt co mysli o powrocie / 83.5.108.* / 2013-12-20 08:56
Balladonna piszesz ze kluczowe jest miejsce zamieszkania ,ja po smierci meza mieszkam u kuzynki corki i w urzedzie podatkowym IRS podaje ten adres jako miejsce zamieszkania .W Polsce mam jednak dorosłe zamezne dzieci i teraz boje sie jechac do Polski bo zastanawiam sie czy mie powinnam wczesniej juz placic jakis podatek od swojej emerytury tzn, od momentu smierci meza i przeniesienia sie do kuzynki corki , bo moja najblizsza rodzina byla w Polsce ,mam obywatelstwo amerykanskie po mezu .
belladonna / 2013-12-21 08:08 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa brzmi, ze przebywał ponad 183 dni lub ma centrum interesów życiowych lub gospodarczych.
Centrum interesów życiowych to mąż lub dzieci, no ale takie w stosunku do których na rodzicu ciąży obowiązek alimentacyjny (małoletnie lub letnie, jak się uczą- finalnie do studiów, oczywiście nie wliczając wiecznych studentów).
Czyli ja jakoś nie widzę u Ciebie centrum interesów życiowych w PL (dzieci dorosłe, zamężne mają swoje centra) :)

Teraz zmienia się umowa z USA:
http://www.finanse.mf.gov.pl/abc-podatkow/umowy-miedzynarodowe/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/-/asset_publisher/d3oA/content/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania?_101_INSTANCE_d3oA_redirect=http%3A%2F%2Fwww.finanse.mf.gov.pl%2Fabc-podatkow%2Fumowy-miedzynarodowe%2Fwykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_d3oA%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1&_101_INSTANCE_d3oA_cur=0&page=2#p_p_id_101_INSTANCE_d3oA_
choć póki co nie pisze od kiedy obowiązuje ta nowa,
nie ma co na zapas się martwić. Jak zamieszkasz w PL i będzie czas rozliczeń podatkowych to wtedy trzeba będzie się zastanowić, co, gdzie i jak (jak emerytura wpływa na polskie konto, to banki raczej pełnią rolę płatników zaliczek na podatek dochodowy):)
emeryt co mysli o powrocie / 79.186.12.* / 2013-12-22 07:39
Belladonna dziekuje za obszerna odpowiedz.Zycze Wesolych Swiat i Pomyslnosci w Nowym Roku.
sputnik1111 / 2013-12-12 23:41
przebywam (siedze na d...) w Polsce:)
belladonna / 2013-12-13 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
To jak siedzisz na...hm... w PL, a nie masz płatnika, to najszybciej widzę art. 44 ust. 1a. Aczkolwiek, by poznać regulaminy Amazona, na jakich zasadach to się odbywa (jak mnie zwolnią, to zacznę się interesować pracą "internetową"):)
PS. Średnio raz w tygodniu mój men mówi, że jestem straszna zołza (a zna mnie lat 23), więc chyba wyszła w tym wątku z ukrycia... ;)
wiwan / 2013-12-12 11:31
Częściowo:

Na jakiej zasadzie ten "biznes", z jakiego tytułu będą to dochody, bo znaczenie ma kwalifikacja ich źródła.

Od 2014 zmianie ulegają zasady unikania podwójnego opodatkowania z USA-Obecna umowa jako podstawową zasadę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę zaliczenia proporcjonalnego. Zgodnie z nową Konwencją Polska będzie stosować metodę wyłączenia z progresją. Jednak w przypadku dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków z przeniesienia własności majątku oraz innych dochodów nieobjętych postanowieniami Konwencji zastosowanie znajdzie nadal metoda zaliczenia proporcjonalnego.

Zatem kwalifikacja źródła dochodu amerykańskiego implikuje metodę unikania/rozliczeń.
sputnik1111 / 2013-12-12 12:00
Jest to dochód ze sprzedaży towarów na portalu Amazon. Produkty zamawiane są z Chin bezpośrednio do USA. Pieniądze przelewane są na konto w USA. Ja mieszkam w Polsce na stałe.
wiwan / 2013-12-12 12:50
Tak, ale czy dzieje się to w ramach DG albo umowy typu zlecenie z jakimś podmiotem, czy też zupełnie poza takimi ramami, jak na allegro w przypadku stricte indywidualnego małego handlarza ?

Bo o ile dobrze czytam tę nową umowę- jeśli w ramach działalności gospodarczej, czy umowy typu nasze zlecenie ( tzn. jest płatnik, który bez względu na to co i komu sprzedano, łączny dochód np. miesięczny przelewa na konto ) to ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Jeśli zupełnie indywidualnie- jest to 'inny dochód'- metoda zaliczenia proporcjonalnego.

Jak rodzaj metody przekłada się na obowiązki podatkowo-informacyjne w Polsce ( oraz zależności, czy poza dochodem amerykańskim jest w trakcie roku dochód polski )

w tym wątku:

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,0,134345.html

tekst nowej umowy- na www MF, zakładka 'wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania'

Mile widziany z mojej strony komentarz 'belladonny' jako eksperta :-)
sputnik1111 / 2013-12-12 23:39
Nie nie mam działalności gospodarczej ani w Polsce ani w USA. Sprzedaje tam jako osoba fizyczna.

Zastanawiam się więc co jest dla mnie optymalne. Zakładam dochody na poziomie 7-10 tys netto.
belladonna / 2013-12-12 16:11 / Tysiącznik profesjonalny
Wiwan! ja Cie zaraz! :)

Nie podjęłam tematu, bo:
po 1. Sprawa jest jasna i oczywista, jak sobie pracujemy fizycznie w jakimś kraju. Jeśli siedzimy przed komputerem np. w Warszawie to...
po 2. Osoba jak mieszka w PL to ma rezydencję w PL (no ale do celów podatku to sprecyzować trzeba, bo mając żonę w PL, a będąc cały rok za granicą = mieszkamy w PL) :)
po 3. Ustawa PIT ma taki art.:
Art. 44.
1a. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy,
3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.
3a. Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Nie wiedząc, czy osoba siedzi na d.... w PL, na jakich zasadach ma dochody itp., to by wróżyć. A podatki to KONKRETY :)
wiwan / 2013-12-12 20:33
Jak zwykle masz rację, zafiksowałem się na tej nowej umowie o unikaniu z USA od 2014 i kwestiach rozliczenia rocznego.

Wszystko przez to, że zaniedbujesz forum, a raczej nieco łapiesz oddech od eskalacji pytań VZM-owych :-)))
belladonna / 2013-12-13 16:26 / Tysiącznik profesjonalny
Bo na innym forum jest tyle pytań o VZM (powariowali końcem roku), że jak tam się opiszę, to tutaj już mi się zaglądać nie chce (hazarduję się - jak to nazywa znajomy - na grzybach);)
PS. A tam jestem zwyczajna "belladonna", a nie jakieś "profesionalia" ;)

Najnowsze wpisy