Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie PIT - Talentuno

Rozliczenie PIT - Talentuno

skomentuj
Janek764 / 89.151.46.* / 2020-03-27 19:01
Witam, od tego roku działam na platformie Talentuno. Jest to platforma, gdzie rekruterzy-freelancerzy dostają prowizje za CV kandydatów i za zatrudnienie kandydata. Jestem osobą poniżej 26 roku życia oraz nie jestem zarejestrowany jako bezrobotny, więc nie odprowadzam żadnych składek. Moje pytanie brzmi: jak rozliczyć się z tego dochodu w 2021? Chciałbym załączyć również informacje jakie dostaliśmy od Talentuno w sprawie rozliczeń podatków:

MatchMaker jako osoba fizyczna Bazując na regulaminie strony oraz umowie MatchMakera (Matchmaker Agreement) na potrzeby PIT, dochód od Talentuno powinien zostać zakwalifikowany jako umowa zlecenie. Standardowo, będzie to to 17% i 32% (dla dochodu powyżej 85,528 PLN) PIT w Polsce, przy czym 20% dochodu stanowią koszty uzyskania przychodu. W październiku 2019 roku stawka podatku została obniżona z 18% do 17%. Stawka 32% od dochodu powyżej 85,528 PLN pozostała bez zmian. Każdy MatchMaker otrzymujący prowizję powinien samodzielnie odliczyć i odprowadzić podatek (w tym roku 17%). Opłaty powinny zostać uiszczone do 20 dnia miesiąca następującego po otrzymaniu prowizji. Po zakończonym roku, MatchMakerzy są zobligowani do złożenia rocznego PIT (PIT-36), gdzie prowizja od Talentuno powinna zostać zadeklarowana jako dochód zagraniczny pochodzący z umowy zlecenie. Ostateczny termin złożenia PIT to koniec kwietnia następnego roku. W zależności od wysokości uzyskanego dochodu, kwota wolna od podatku będzie się różnić u każdego MatchMakera. Jeśli MatchMaker posiada inne źródło dochodu, z którego odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, nie musi odprowadzać składek od kwoty uzyskanej od Talentuno.

Jeśli MatchMaker nie odprowadza składek na podstawie innego źródła dochodu, może to zrobić na podstawie umowy zlecenie (prowizja od Talentuno). Aczkolwiek, jako że dochód od Talentuno jest dochodem zagranicznym, nie ma prawnego obowiązku do odprowadzenia takich składek. Decyzja zależy zatem do MatchMakera.

Zwolnienia z podatku: Osoby poniżej 26 roku życia, które między 1 sierpnia a 31 grudnia 2019 roku, uzyskały dochód poniżej 35,636 PLN są zwolnione z podatku. W 2020 będzie to 85,528 PLN dla osób w tym wieku. Jeśli dochód przekroczy tę kwotę, MatchMaker musi wypełnić PIT i odprowadzić należny podatek. Rejestracja na stronie, t.j. akceptacja Regulaminu i Umowy MatchMakera (MatchMaker Agreement) oraz podsumowania płatności wystawiane przez Talentuno są wystarczającą dokumentacją potwierdzającą umowę zlecenie.
skomentuj

Najnowsze wpisy