Forum Forum prawnePracy

rozwiązanie umowy , zlecenie a zasiłek ???

rozwiązanie umowy , zlecenie a zasiłek ???

Janna123 / 2012-09-19 19:48
Od 2004 do 07.2012 r pracowałam na umowie na czas nieokreślony, łącznie było 10 lat pracy ale z powodów rodzinnych i choroby córeczki to JA rozwiązałam umowę o pracę za porozumieniem stron z pracodawcą...zaraz po tym zaczęłam pracować na umowę zlecenie czyli 08-09.2012 i właśnie będzie się ona kończyć na około 3 msc, nie wiem czy znajdę coś innego na tak krótki okres czasu więc tu moje pytanie czy ewentualnie przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych ???
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-09-19 23:25
To zależy od wynagrodzeń zarówno z umowy o pracę,jak i zlecenia. Ale jeśli był to ( na umie o pracę )pełny etat- to już w ciemno można stwierdzić, że rejestrując się na początku października spełni Pani podstawowy warunek bycia w ubezpieczeniu społecznym ( bo wtedy jest składka na Fundusz Pracy ) przez minimum 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy z podstawą równą przynajmniej płacy minimalnej.

Jednak w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie porozumienia stron- zasiłek będzie wypłacany dopiero po 90 dniach od rejestracji, a okres jego pobierania będzie o 90 dni krótszy, niż byłby w przypadku wypowiedzenia pracodawcy.
Powyższe wynika z art. 73, ust. 4 oraz art. 75, ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia.
kropkaaa23 / 195.116.187.* / 2012-11-27 21:25
mam identyczną sytuację, rozwiązałam właśnie umowę na czas nieokreślony i zastanawiam się czy zaraz po jej zakończeniu nie podjąć pracy chwilowo na umowe zlecenie. na pewno będzie to wynagrodzenie ponizej minimalnej, ale zastanawiam się, dlaczego urzad pracy ma brać pod uwagę moje poprzednie rozwiazanie umowy a nie np to na umowe zlecenie. przeciez zwolniam sie "w dobrej wierze" a że kolejna praca nie wypali dlaczego mam miec kare na kuroniówce
szklarek / 2012-11-28 09:39
1. bo tak jest zapisane w ustawie (o promocji zatrudnienia)
2. myli Pani zdaje się dwie kwestie- warunki nabycia prawa do zasiłku oraz okres/opóźnienie jego pobierania.
3. warunki rozpatruje się 18 wstecz od rejestracji, opóźnienie/okres związane z innym niż wypowiedzenie pracodawcy trybem rozwiązania umowy- 6 miesięcy wstecz przed rejestracją. Siłą rzeczy te drugie nie dotyczą zlecenia.
4. Ideą zasiłku jest wspomożenie osób, które pracę lub inne źródło dochodu utracili, a nie się go pozbyli.

Najnowsze wpisy