Forum Forum dla firmKsięgowość

Samodzielna księgowość

Samodzielna księgowość

Matezus / 185.25.122.* / 2017-07-16 09:25
Witam prowadzę jednoosobową działalność (usługi spawalnicze) gospodarczą i do tej pory moja babcia była moją księgową jednak już drugi raz odkryłem że okradła mnie na pieniądze. Nie jest to związane z rozliczaniem mojej działalności tylko ze zwykłą kradzieżą jednak straciłem do niej jakiekolwiek zaufanie. I najwyższy czas zacząć samemu swoje sprawy ogarniać. Jednak mam kilka pytań bo szczerze mówiąc pomimo powszechnej opini iż mała księgowość jest prosta nie wiem co dalej robić. Ps. (jestem vatowcem i póki co mam mały zus)

A więc.

1)na koniec miesiąca wystawiam fakturę klientowi (to akurat potrafię)

2) otrzymuje od niego kwotę netto i 23% vatu który odrazu oddaje do urzędu skarbowego (to też akurat wiem)

3) następnie zus proszę mnie poprawić jeśli sie mylę. Najpierw od kwoty netto odejmuje 200zusu (ten bez nfz'u) potem odliczam 8,5%dochodowego i potem nfz 297zl.

4) nfz i zus wysyłam do zusu a dochodowy (pomniejszonyo 75% nfz'u i vat) do skarbówki


Pytania :

Słyszałem że mozna odjąć 75% skladki nfz od podatku dochodowego jak to zrobić? Po prostu na fakturze wpisuje wszystko a wysyłam do zusu mniej?

Do skarbówki idzie dochodowy(pomniejszony o 75% nfz) i vat czy mogą iść jednym przelewem czy w tytule przelewu potrzebna jestjakas specjalna adnotacja?

Czy kopie faktur musze wysyłać do zusu albo skarbówki czy tylko trzymać na wypadek kontroli?


Bardzo proszę o odpowiedź prostym językiem gdyż fachowa księgowa terminologia nie mówi mi nic obejrzałem już z 20 filmów i przeczytalem z 30 artykułów i jedyne co wiem po nich to że dalej nic nie wiem...
Wyświetlaj:
LanaDelRey / 31.60.100.* / 2021-11-20 19:40
Na pewno warto prowadzić księgowość samodzielnie poprzez różnego rodzaju platformy jak chociażby wfirmy https://wfirma.pl/ksiegowosc-online-za-darmo wystarczy skopiować kod i można korzystać z platformy za darmo przez okres 12 miesięcy.
cxcx / 212.7.215.* / 2021-04-27 12:20
Jeśli chodzi o kwestie finansów to przy ewentualnym generowaniu różnych raportów i dokumentów finansowych możesz skorzystać z oferty www.kalkulatorksiegowy.pl/sklep/. Świetnie funkcjonujący zespół, który przygotowuje takie dokumenty na wysokim poziomie. Więc dostajesz przejrzyste dokumenty, które potem pozwolą lepiej zarządzać firmowymi finansami.
Elinna01 / 89.161.77.* / 2020-05-04 13:21
Akurat jeśli chodzi o księgowość to warto ją skutecznie rozwijać, aby wszystko działo sprawnie i przede wszystkim nie generowało błędów, czy problemów z rozliczeniami. U nas wybór padł na Inovice Digitizer, dzięki czemu wszystkie dane możemy szybko przerzucić z faktur papierowych do systemu księgowego online. Jednocześnie zapewniają wsparcie szkoleniowe, obsługę na każdym etapie i możliwość pracy zdalnej w tym okresie tzw. home office :)
Lidsa / 5.173.32.* / 2019-12-30 09:30
Ja nie odważyłam się na prowadzenie księgowości samemu, zaufałam specjaliście – Księgowemu w airmaxach, zajmuje się moją księgowością już od roku i dogadujemy się bardzo dobrze. To profesjonalista w każdym calu.
wik87 / 178.42.114.* / 2019-05-16 10:12
ja polecam jednak zaufac specjalistom, polecam www.biurocyfra.pl
Marek-dekt / 156.67.104.* / 2019-04-02 14:35
mozesz spojrzec sobie na progra, ktory praktycznie sam skieguje. dodajesz faktury a program ksieguje w odpowiednie kkolumny w KPiR lub wg szablonów w KH. www.systim.pl
Gasiek18 / 212.244.185.* / 2018-08-27 22:51
Mi księgowość prowadzi biuro rachunkowe, wiec nie borykam się z tym tematem. Korzystam z usług konkretnie tego https://www.eurofinanse.info.pl/. Jest to biuro w Żywcu, jeśli jest wam po drodze, to serdecznie polecam! :)
sokolowski487 / 91.223.167.* / 2018-08-13 10:30
Samodzielne prowadzenie księgowości to wcale nie jest zły pomysł, można zaoszczędzić aczkolwiek wiąże się to z dodatkowym problemem na głowie a jeżeli ktoś się na tym nie zna to już w ogóle niezbyt to dobra opcja. Ja jednak skorzystałem z usług biura rachunkowego GAMA Grabowskich z Warszawy - znają się na tym co robia, są szybcy i solidni a do tego wcale nie drodzy, już drożej jest jak się weźmie księgową.
linkahalinka / 176.221.122.* / 2018-11-13 10:05
Porównywałam kiedyś cenę programu do księgowości i abonamentu w tax care, różnica miesięczna wcale nie jest na tyle duża, żebym musiała sobie brać na głowę dodatkową robotę. Także ja zdecydowanie wolę opcję biuro rachunkowe.
Bogna813 / 188.164.149.* / 2018-06-28 09:53
To wszystko tylko wydaje się takie proste, a im bardziej zaczynasz się w ten temat zagłębiać, tym więcej szczegółów trzeba brać pod uwagę przy rozliczeniach. Może lepiej zdecydować się na jakieś dobre biuro rachunkowe? Zerknij na ofertę Gwarantu z Bielska Białej - przynajmniej będziesz miał pewność, że w dokumentach wszystko gra :)
Arczi76 / 89.76.89.* / 2018-05-26 13:22
Nie dziwie Ci się, że straciłeś do niej zaufanie. Ja także prowadzę taką działalność i rozliczam się za pomocą biura rachunkowego www.lidmar.pl w Legionowie.
ky1111 / 37.47.39.* / 2017-12-05 16:50
ja uważam, że lepiej jest powierzyć takie kwestie komuś, kto się na tym zna... polecam www.prawoipodatki.com :)
szklarek / 2017-07-16 20:55
2) nie od razu, tylko do 20 dnia miesiąca kolejnego i nie cały VAT należny ze swej faktury przychodowej, ale pomniejszony o VAT naliczony, czyli VAT z faktur kosztowych za ten sam miesiąc. Np. od operatora komórkowego itd.

3) od Przychodu ze swej faktury, czyli kwoty netto odejmuje Pan nie 200, ale składki społeczne rzeczywiście w danym miesiącu zapłacone. Bez względu na to, za jaki miesiąc były należne.

Jeśli korzysta Pan z ulgi 24 mc, płaci w terminie to od ryczałtu ewidencjonowanego za czerwiec odejmuje Pan składki społeczne za maj, w kwocie 175,92 zł albo 190,62 zł, w zależności czy przystąpił do dobrowolnego ub. chorobowego.
Tak wyliczony ryczałt pomniejsza się o odliczalną cz. składki zdrowotnej. NIE jest to 75% składki, ale kwota odpowiadająca 7,75% podstawy, podczas gdy cała składka to 9% podstawy. Czyli odliczenie w 2017 r. wynosi 255,99 zł.

Znów ta sama zasada, że odliczamy o ile zapłaciliśmy.

4) składki do ZUS, jako dwa odrębne przelewy skł. zdrowotnej + skł. społecznej.
Podatki do US, też jako dwa osobne przelewy, osobne tytuły wpłat, osobne konta. Ryczałt oraz VAT. Poza wpłatą VAT- deklaracja VAT 7

5) kopie faktur wraz z ewidencją przychodów oraz ewidencją VAT przechowuje się Pan w tej sytuacji u siebie (tj.pod adresem zgłoszonym w CEIDG jako miejsce przechowywania, aż do przedawnienia podatków

Najnowsze wpisy