Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum dla firmKsięgowość

Samodzielna księgowość

Samodzielna księgowość

skomentuj
Matezus / 185.25.122.* / 2017-07-16 09:25
Witam prowadzę jednoosobową działalność (usługi spawalnicze) gospodarczą i do tej pory moja babcia była moją księgową jednak już drugi raz odkryłem że okradła mnie na pieniądze. Nie jest to związane z rozliczaniem mojej działalności tylko ze zwykłą kradzieżą jednak straciłem do niej jakiekolwiek zaufanie. I najwyższy czas zacząć samemu swoje sprawy ogarniać. Jednak mam kilka pytań bo szczerze mówiąc pomimo powszechnej opini iż mała księgowość jest prosta nie wiem co dalej robić. Ps. (jestem vatowcem i póki co mam mały zus)

A więc.

1)na koniec miesiąca wystawiam fakturę klientowi (to akurat potrafię)

2) otrzymuje od niego kwotę netto i 23% vatu który odrazu oddaje do urzędu skarbowego (to też akurat wiem)

3) następnie zus proszę mnie poprawić jeśli sie mylę. Najpierw od kwoty netto odejmuje 200zusu (ten bez nfz'u) potem odliczam 8,5%dochodowego i potem nfz 297zl.

4) nfz i zus wysyłam do zusu a dochodowy (pomniejszonyo 75% nfz'u i vat) do skarbówki


Pytania :

Słyszałem że mozna odjąć 75% skladki nfz od podatku dochodowego jak to zrobić? Po prostu na fakturze wpisuje wszystko a wysyłam do zusu mniej?

Do skarbówki idzie dochodowy(pomniejszony o 75% nfz) i vat czy mogą iść jednym przelewem czy w tytule przelewu potrzebna jestjakas specjalna adnotacja?

Czy kopie faktur musze wysyłać do zusu albo skarbówki czy tylko trzymać na wypadek kontroli?


Bardzo proszę o odpowiedź prostym językiem gdyż fachowa księgowa terminologia nie mówi mi nic obejrzałem już z 20 filmów i przeczytalem z 30 artykułów i jedyne co wiem po nich to że dalej nic nie wiem...
Wyświetlaj:
ky1111 / 37.47.39.* / 2017-12-05 16:50
ja uważam, że lepiej jest powierzyć takie kwestie komuś, kto się na tym zna... polecam www.prawoipodatki.com :)
szklarek / 2017-07-16 20:55 / 10-sięciotysiącznik na forum
2) nie od razu, tylko do 20 dnia miesiąca kolejnego i nie cały VAT należny ze swej faktury przychodowej, ale pomniejszony o VAT naliczony, czyli VAT z faktur kosztowych za ten sam miesiąc. Np. od operatora komórkowego itd.

3) od Przychodu ze swej faktury, czyli kwoty netto odejmuje Pan nie 200, ale składki społeczne rzeczywiście w danym miesiącu zapłacone. Bez względu na to, za jaki miesiąc były należne.

Jeśli korzysta Pan z ulgi 24 mc, płaci w terminie to od ryczałtu ewidencjonowanego za czerwiec odejmuje Pan składki społeczne za maj, w kwocie 175,92 zł albo 190,62 zł, w zależności czy przystąpił do dobrowolnego ub. chorobowego.
Tak wyliczony ryczałt pomniejsza się o odliczalną cz. składki zdrowotnej. NIE jest to 75% składki, ale kwota odpowiadająca 7,75% podstawy, podczas gdy cała składka to 9% podstawy. Czyli odliczenie w 2017 r. wynosi 255,99 zł.

Znów ta sama zasada, że odliczamy o ile zapłaciliśmy.

4) składki do ZUS, jako dwa odrębne przelewy skł. zdrowotnej + skł. społecznej.
Podatki do US, też jako dwa osobne przelewy, osobne tytuły wpłat, osobne konta. Ryczałt oraz VAT. Poza wpłatą VAT- deklaracja VAT 7

5) kopie faktur wraz z ewidencją przychodów oraz ewidencją VAT przechowuje się Pan w tej sytuacji u siebie (tj.pod adresem zgłoszonym w CEIDG jako miejsce przechowywania, aż do przedawnienia podatków
skomentuj

Najnowsze wpisy