Forum Forum dla firmKsięgowość

Składki ZUS od przedsiębiorców. Koniec z ich płaceniem?

Składki ZUS od przedsiębiorców. Koniec z ich płaceniem?

Wyświetlaj:
autocholik / 37.7.64.* / 2013-02-18 10:06
Ciągle rosnący zus to porażka.jest to nieodwracalny proces samozagłady.biorąc pod uwagę wysokość najniższej krajowej, wysokość składek obecnie 1026 zł. w następstwie czego coraz większe koszta pracy, a co za tym idzie coraz więcej bezrobotnych tych do których państwo musi dokładać czyli my jako płatnicy.
710,67 składek społecznych jest nieporozumieniem.gdyby zus wynosił przykładowo 600 zł.dla samozatrudniających, dla pracowników ok 500.zł. nikt by nie kombinował, zrobić jak w niemcach wysokie kary za nielegalnych pracowników, a bezrobocie moment by spadło.mniejsze składki ale wszyscy byśmy płacili czyli nie tylko jesteśmy samowystarczalni pracując na siebie, ale i automatycznie nie obciążamy państwa które musi za nas składki odprowadzać.I przede wszystkim redukcja biurokracji która powiększa się non stop i którą musimy utrzymywać.
Xantypax / 83.31.28.* / 2012-12-09 19:52
ZUS nie jest firmą działającą na zasadach handlowych, to tylko większa sponsorowana przez płatników piramida finansowa , taki Zuser Gold.
Kasy chorych osobno, Emerytury i renty osobno taki był plan przy tak zwanej transformacji i przed uwłaszczeniem staro-nowej kasty
bez matury / 91.102.104.* / 2012-12-09 01:58
A może , jakimś cudem, dałoby się wszystko uprościć?

Składki ( rentowe, zdrowotne , emerytalne) w ZUS powinny być obowiązkowe i jednakowe dla wszystkich obywateli a później renty , emerytury, zasiłki chorobowe też w jednakowej wysokości dla wszystkich.
Z wyjątkiem okresów zwolnień lekarskich, które nie powinny liczyć się do LAT PRACY: byłeś na zwolnieniu pół roku, to pól roku dłużej popracujesz lub proporcjonalnie dostaniesz niższą emeryturę.

W 2011 roku mieliśmy 64 % zawodowo czynnej ludności i ok. 17% ludności w wieku poprodukcyjnym, czyli 3,76 obywateli musi "złożyć się" na świadczenie dla 1 osoby w wieku poprodukcyjnym.

Policzmy teoretycznie i w duuuużym uproszczeniu:

składka co miesiąc 300 zł ( czyli ok. 20% obecnej minimalnej pensji, tzn. 1 500 zł., czyli pensja minimalna netto ok.1200 zł) , stąd emerytura lub renta dla każdego na poziomie 1050 zł , tzn. : 3,50 x 300 zł , pozostałe 0,26 x 300 zł = 78 zł na obsługę ( to chyba aż ho, ho!!, bo daje , przy proponowanej , uproszczonej procedurze 1,9 miliarda zł. miesięcznie, a 22,8 mld rocznie na pracę ZUS - teraz ZUS pożera na swoją pracę ok 160 mld rocznie na przewalanie niepotrzebnych papierów i wszelkich wygód dla swoich przepracowanych pracowników).

Kto zaś , mając wysokie zarobki , ma kaprys lub konieczność chorować , to niech się ubezpieczy w jakimś towarzystwie ubezpieczeniowym na wypadek utraty wysokich zarobków !!!

Ciekawe, jak ich by potraktowali - ale to już nie kłopot społeczeństwa, jako całości , tylko towarzystw ubezpieczeniowych.

Przecież takiego prezesa stać na to dodatkowe ubezpieczenie , a nie my szaraczki na minimalnej , mamy się składać na prezesa chorowanie.

Do tego podstawowego niskiego ubezpieczenia powinna być dostępna dodatkowa, dobrowolna , opcja ubezpieczenia ( niekoniecznie w państwowym ZUS) dla chętnych, aby z pozostałej części zarobków, premii lub innych źródeł np. otrzymany spadek , itp. - wykupili sobie wyższe świadczenia - tych "produktów" ubezpieczeń jest na świecie do wyboru, do koloru!

No i co najważniejsze : BUDŻET PAŃSTWA , w tym uproszczonym systemie, NIC NAM NIE DOKŁADA, nie robi nam łaski, że zmarnotrawił nasze składki i podatki!!!

Płacimy niskie składki i dostajemy niskie świadczenia, za to oszczędzamy na starość i co uciułamy lokujemy DOWOLNIE I DOBROWOLNIE w skarpecie, w banku, w funduszach, lub liczymy na uśmiech losu grając w ruletkę i

A to , co nam teraz obowiązkowo "dopłaca" budżet do emerytur, to niech choć w części , przeznaczy na pomoc np. rodzinom wielodzietnym, czy samotnym matkom, o wdowach nie wspomnę.
grau44 / 31.174.142.* / 2012-12-08 22:28
Trzeba być idiotą żeby forsować takie pomysły ...
albo bardzo przebiegłym jeśli się wie, do czego się dąży, ale się o tym nie mówi.

Jeśli pomysł przejdzie, to wszyscy moi pracownicy "wylecą z pracy" na przestrzeni pół roku i wrócą jako niezależne podmioty gospodarcze.
Każdemu pomogę założyć firmę i dam podwyżkę 1000 zł.

Ten pomysł to grób dla ZUS - czego ZUS-owi szczerze życzę.
Przepisy o ZUS są niezgodne z Konstytucją naszego dzikiego kraju.
Ale to nie USA, gdzie można powołać się skutecznie na zapisy w konstytucji.

ZUS umiera jak człowiek z HIV - powoli, powoli ... w końcu zdechnie, ale nikt nie wie kiedy.
xdrfct / 89.231.211.* / 2012-12-08 10:30
Cudowny pomysł. Mam nadzieje że rozmawiał z posłami i uważa że przy głosowaniu będzie miał większość.
W przeciwnym wypadku, JA mam wniosek: bądźmywszyscy zdrowi piękni i bogaci.
tylko Nowa Prawica / 62.111.149.* / 2012-12-07 16:06
Przecież Korwin mówi o likwidacji ZUS od lat !!! też mi nowość. nie rozumiem argumentów tych co mówią, że nie będzie pieniędzy na emerytury. Ludzie! I tak ich kiedyś zabraknie, bo na to wskazuje demografia. Więc pytanie dziś brzmi:
1- czy ma zabraknąć za X lat kasy na emerytury ORAZ będziemy przez te X lat jeszcze niszczyć polską przedsiębiorczość budując bezrobocie i DODATKOWO utrzymując machinę biurokratyczną ZUS

2-czy też już dziś likwidujemy to biurokratyczne bagno, uwalniamy gospodarkę, drastycznie zmniejszamy bezrobocie, a dziurę w ZUS (którą i tak kiedyś trzeba będzie pokryć bo ludzie bez emerytur z głodu poumierają) finansujemy np. emitując dziś obligacje ... trudno inne opcji nie ma.

Opcja 2 jest racjonalnie lepsza bo oszczędzamy sobie X lat DODATKOWYCH koszów biurokracji, bezrobocia, więc te obligacje bylibyśmy w stanie całkiem korzystnie sprzedać, bo kraj bez ZUS w oczach inwestorów by się lepiej prezentował niż reszta "ozusowanej" biurokratycznej europy.

A pomysł paligłupa jest kieski bo to tylko półśrodek, nadal pozostanie nierozwiązany problem ZUS i tykająca bomba demograficzna....
taktoja / 46.186.64.* / 2012-12-06 19:17
A co z obecnymi emerytami? Dojdzie do tego że ZUS nie będzie miał na wypłaty emerytur. Jeżeli Ruch Palikota chce zniesienia opłat do ZUS-u przez przedsiębiorców, to jego partia niech odda najpierw pieniądze które wpłaciłem gdy miałem firmę, a jest to ponad dwa miliony złotych, wpłacone pod przymusem, jako obowiązek. Z opłat wycofają się najpierw przedsiębiorcy a potem dojdzie do tego że nikt nie będzie miał obowiązku płacenia do ZUS-u.
anty-ZUS / 87.99.32.* / 2012-12-14 01:59
Źle uzyty czas przyszły ! Już nie ma ! Leci na 5 liniach kredytowych: PKO BP SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, BPH SA, Millenium SA oraz PEKAO SA.
Łysy 25 / 77.255.6.* / 2012-12-07 08:46
A no cóż.
Jak pracujący zrozumieją, że ZUS po prostu ich okrada to trzeba będzie go zlikwidować.
Zresztą z przyczyn demograficznych i tak się rozleci.
sacascsc / 91.217.19.* / 2012-12-05 18:05
Takich pomysłów oczekuję od obecnie rządzących, Bo jak wiadomo najlepsze pomysły mają Ci co nie potrafią ich wprowadzić w życie. Jest to ciekawostka. Mi by wystarczyło płacenie składek od rzeczywistych moich dochodów, a nie tak jak teraz złodziejskich. Dlatego sam jak i wielu innych mi podobnych byłem wielokrotnie zmuszony do zaprzestawania działalności, utraty pozycji na rynku. Odebrano mi prawo do życia i działania w strefie rynkowej.
trupek / 77.253.233.* / 2012-12-06 16:02
Jeśli składki w wysokości jakieś 800 zł miesięcznie zmuszają cię do "utraty pozycji rynkowej" to rekin biznesu nie jesteś, ale pomysł żeby zwolnić przedsiębiorców z obowiązkowego ZUS-u jest sensowyny. Tak jest w niektórych krajach (np. w Niemczech)
sdfgsdg / 91.217.19.* / 2012-12-05 17:55
W Holandii od dawna składki na ZUS ukryte są w podatkach i to jest najbardziej sprawiedliwe. Stawka najniższa 33% z czego ponad 28 idzie na ZUS a podatek to ułamek procenta. I tak do jakiejś rozsądnej kwoty. Podatki zaczyna się płacić jak się zarabia.To rozdzielenie ZUSu i podatku to jest wybieg. jak się sponsorowało takie przywileje to trzeba teraz z podatków dokładać a nie mówić że Kowalski zapłaci. Kowalski już schudł i nie ma co jeść a będzie płacił składkę jak Krezus. Jak ktoś mało zarabia to nie płaci. A nie tak jak u nas, co z pustego nawet trzeba nalać.
Mastah / 37.152.18.* / 2012-12-05 16:20
Ja bym wolal dostac cala pensje bez pomniejszenia o skladki ZUS i sobie odkladac. Ale to nigdy nie przejdzie
ambroży i halina / 81.210.123.* / 2012-12-05 17:02
Bo twoja skladka na ZUS to nie jest oszczędzanie na twoją emeryturę tylko fundowanie emerytury obecnym emerytom, ktorych skladki, podobnie jak twoje, państwo polskie rozkradło a także fundowanie emerytury (z woli państwa) takim bohaterom jak agent Tomek co to jeszcze nie wydoroślał (o czym świadczą niektóre zdjęcia tego pana) a już zostal emerytem.
Coins / 109.173.150.* / 2012-12-05 14:38
Tylko co zrobic po tym jak ZuS zwany piramidą finansową nie mialby swierzej krwi do wplat.... Oczywiscie najpierw trzeba zaczac od biurokracji. Dobry choc nierealny pomysl do którego trzeba by bylo dążyć
.
Arek09 / 2012-12-05 15:44
Rząd wie że jeżeli ludzie będa mieli do wyboru , czy opłacać składki w ZUS-ie ,, czy nie , to ludzi emasowo będą rezygnować z ZUS-u, a co za tym idzie duża częśc urzędników zostanei zwolniona...
amelie2 / 80.89.182.* / 2012-12-05 14:18
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i raz mam przychód, raz nie. Jestem zmuszony do podwójnego opłacania składki chorobowej na ZUS: od emerytury i od działalności w miesiącu w którym "działam". Aby nie płacić wysokiej składki muszę się "zawieszać", a później "odwieszać". Terminy w których mam przechodzić procedurę wyrejestrowywania się z ZUS i ponownego rejestrowania są różnie interpretowane, co prowadzi czasem do płacenia składki gdy nie ma przychodu.
Wnioski:
- wyeliminować podwójną składkę od pełnych emerytów, którzy po 70-ce jeszcze musza dorabiać, aby przeżyć.
- jeśli to nie przejdzie to dla ZUS niech wystarcza zerowa deklaracje podatkowa za miesiąc bez przychodu i niech ZUS mnie sobie sam rejestruje, odhacza, zawiesza - byle mnie nie ścigał za ponad 250 zł składki, co dla emeryta jest bardzo dużą kwotą.

PS
"Służba" zdrowia skutecznie uniemożliwia mi korzystanie z państwowej pomocy lekarskiej. Jeśli trzeba - trzeba leczyć się prywatnie. Gdyby lekarze musieli wystawiać rachunki i choć cześć byłaby przez ZUS zwracana, to uniknęłoby się wielu patologii, a podatki od przychodów lekarzy byłyby większe od kosztów częściowej refundacji rachunków. Ale lobby lekarskie nigdy nie dopuści do zaglądania w kieszenie medyków. Jak również nie pozwoli aby koszt usługi medycznej mógł być opłacony tylko raz. Pobieraniu opłaty od prywatnego pacjenta i od NFZ jest częste.
dscdscs / 91.217.19.* / 2012-12-05 18:00
Hahahaha emeryt jeszcze płaci składki - Takie rzeczy tylko w Polsce.
namiestnik / 46.204.99.* / 2012-12-05 13:39
Jak im sie uda to chyba na nich zagłosuję
ad1970 / 77.255.91.* / 2012-12-05 13:04
Hare Krsna! Udzielam pełnego błogosławieństwa na ten pomysł, ale też to nie pomoże. Jest to zbyt piękne, aby stało się prawdziwe, a tamci są zbyt silni jeszcze. Jednak kropla drąży skałę... Powodzenia!
witti / 217.67.219.* / 2012-12-05 13:01
Chociaż światopoglądowo Ruch Palikota mi nie odpowiada, to ich pomysł w kwestiach gospodarczych jest jak najbardziej godny poparcia. Musimy wreszcie się wyzwolić z patologii przymusu ubezpieczeń. Przymus się nie sprawdza. Niech wreszcie będzie wolność i odpowiedzialność! Piszę też o odpowiedzialności, bo zaraz się odezwie pewnie cała grupa społecznych wrażliwców, którzy powiedzą, że jak ktoś nie będzie odkładał teraz na ZUS, to potem na starość będzie żebrał o świadczenia socjalne od Państwa. Powiem dobitnie - ja nie będę nic chciał od ZUS-u (ale niech ZUS też nie wyciąga ręki po moje pieniądze) i niech każdy inny w Polsce ma możliwość wyboru - czy i w jaki sposób chce zadbać o swoją przyszłość. WOLNOŚCI nam trzeba a nie przymusu.
Powiem więcej; sytuacja jest o tyle trudna, że trzeba wypłacać pieniądze obecnym emerytom (które zresztą im się należą, skoro wpłacali składki w okresie pracy), ale nie zmienia to faktu, że trzeba w kilku krokach przeprowadzić całkowitą likwidację ZUS-u i wogóle przymusu ubezpieczeń (które zresztą powinny być uznane za sprzeczne z konstytucją).
Mając świadomość, że obecnym emerytom środki trzeba wypłacać, to jednak likwidacja składki zdrowotnej, ubezpieczenia chorobowego, funduszu pracy, funduszu emerytur pomostowych, ubezpieczenia wypadkowego nie ma na to żadnego wpływu finansowego, bo przecież emerytury wypłaca się ze składki emerytalnej, a nie powiedzmy ze składki wpłacanej na ubezpieczenie zdrowotne.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy