Forum Forum prawneCywilne

spadek - zobowiązania

spadek - zobowiązania

skomentuj
orka-11 / 89.101.235.* / 2008-01-27 12:15
witam

Najpierw opisze sytuacje a potem zadam pytanie.
Przed śmiercia nasza mama spisała umowe przedsprzedaży działki wzieła zadatek, dokończenie transakcji miało być w pozniejszym terminie. Mama wyladowała nie przytomna w szpitalu np 9 lutego i az do smierci w takim stanie pozostała. A dokończenie transakcji miało byc 15 lutego. Osoby które wpłaciły zadatek otrzymały dokument ze szpitala iż mama jest nie przytomna, i czekali na rozwój sytuacji. Mama umarła 18 lutego oni zostali o tym powiadomieni, jednak nie mogliśmy dokończyć transakcji bo nie mieliśmy papierku z sadu ze jestemy spadkobiercami. Umowilśmy sie ze sprzedamy im działke (w dalszym ciągu chcieli ją kupić) niech tylko poczekaja az dostaniemy formalne pismo iż jestesmy spadkobiercami. Takie pismo otrzymaliśmy, ci zainwestowali pieniadze i ustalismy ze mozemy poczekac. Ja będe za nie długo w kraju i jesli nie uzbieraja całej kasy to zgodziliśmy sie na zaliczke.
Otrzymałam od nich taka informacje cytuje:

"Właściwie to myśleliśmy o tym i jeśli by chodziło o samą zaliczke to
wtedy nawet nie korzystalibyśmy z usług notariusza tylko poprostu
spiszemy umowe i podpiszemy się pod nią, i nawet nie bedziemy pani
fatygowac do ........ tylko my podjedziemy do ..........., mysle ze takie
rozwiązanie będzie pani odpowiadac."

Czy to nie jest tak że pomimo iż jest to kolejna zaliczka/zadatek, musi ona być spisana u notariusza? Jeśli tak jest kto ponosi koszty notariusza my czy osoby które kupuja działke? W umowie która spisała z nimi nasza mama oni ponosili koszty.
I jeszcze jedno pytanie jakie dokumenty trzeba dostarczyć notariuszowi oprócz postanowienia sądowego ze jesteśmy spadkobiercami, jesli są takie prosze o informacje jakie.?
I jak to się ma do ceny działki czy pozostaje ona taka sama? czy jesli ceny działek poszły w górę w tych rejonach czy możemy podnieść cene? Czy zostawiamy taką która była ustalona?
Bardzo prosze o pomoc

Dziekuje i pozdrawiam
Wyświetlaj:
Alex_Andersson / 2008-01-28 08:45
wszelkie umowy zobowiązujące, umowy sprzedaży, jak równiez umowy "przedsprzedaży" czyli umowy przyrzeczenia sprzedaży dotyczące nieruchomości winny być sporządzone pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego, dlatego też nie sugeruję drogi "na skróty". W przypadku zwykłej umowy przedwstępnej nawet w razie ewentualnych sporów okaże się, że umowa taka była nieważna z powodu nie zachowania warunków formalnych - odpowiedniej prawem przewidzianej formy i mogą być komplikacje & korowody z odkręcaniem zaliczek, terminów, odsetek etc... Zwykle koszty aktu notarialnego sa po stronie kupującego - zwyczajowo. Strony mogą się jednak w tej kwestii dogadać :-)
orka11 / 2008-01-29 22:39
dzieki za pomoc
przesunelismy calkowite zakonczenie transkacji na czerwiec.
mam jeszcze jedno pytanie co oprocz postanowienia sadowego o stwierdzeniu nabycia spadku musimy miec przy zakonczeniu transakcji?

dzieki i pozdrawiam
skomentuj

Najnowsze wpisy