Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Sprawdź, co nowego w prawie przetargowym

Sprawdź, co nowego w prawie przetargowym

Money.pl / 2010-01-15 08:18
Komentarze do wiadomości: Sprawdź, co nowego w prawie przetargowym.
Wyświetlaj:
drakon2000 / 83.31.232.* / 2010-01-15 11:41
Od pewnego czasu moja firma stara się wziąć udział w przetargach na różne usługi. Zauważyłem, że wiele przetargów jest pisanych jakby pod jakąś firmę. Krótki (tygodniowy) okres czasu na złożenie ofert jednocześnie z masą wymaganych dokumentów stwarza takie wrażenie. Na pytanie (telefoniczne) dlaczego jest taki krótki okres czasu, osoby odpowiedzialne za przetargi odpowiadają iż ogłaszającym przetarg zależy na czasie, a firmy, które chcą brać udział w przetargach powinny być przygotowane w każdej chwili.
Drugą kwestią są wymogi "papierkowe". Nie rozumiem dlaczego część instytucji wymaga ogromnych ilości dokumentów typu: niezaleganie ze składkami czy z podatkami itd. Wg mnie, tego typu dokumenty nie są ważne, gdyż nie dają one żadnych istotnych informacji o biorącym udział w przetargu. Wg mnie, ważniejsze jest to, czy dana firma wykona usługę z zamówienia a nie to czy opłaca składki. Z resztą, wiele firm opłaca składki za granicą (Anglia, Litwa itd) omijając ZUS.
Ma8 / 85.222.28.* / 2010-01-15 12:28
To prawda że część przetargów jest pisana "pod kogoś", ale
1. skoro ustawa dopuszcza krótki okres na złożenie ofert, to oferenci z niego korzystają, bo chcą mieć przetarg szybko rozstrzygnięty
2. naprawdę firmy biorące udział w przetargach na bieżąco aktualizują niezbędne kwity (niezaleganie, niekaralność, KRS).
3. to nie są takie straszne ilości dokumentów, a ich składanie wymuszone jest ustawą. Ogłaszający przetarg MUSI wybrać wykonawcę który nie zalega z podatkami
4. na istotne informacje o biorących udział w przetargu jest inne miejsce - np. wymogi dotyczące doświadczenia
Andrrewik / 77.253.1.* / 2010-01-15 08:18
Jestem pracownikiem działu ofertowania firmy budowlanej. Widać, że tekst "ewentualnych błędów zawartych w dokumentacji postępowania" pisał prawnik, a nie profesjonalista-wykonawca, np. budowlaniec. Nie uwzględnił on w tekście problemów natury technicznej. Prawda jest taka, że nie ma idealnych projektów. Ogromna większość dokumentacji projektowo-kosztorysowej ma znaczne braki, sprzeczności, niejasności. Zadawanie pytań techniczno-budowlanych w postaci wyjaśnienia treści SIWZ jest niemal zawsze niezbędne by złożyć optymalną ofertę. Trzeba przecież dobrze wiedzieć co ma się zbudować, a z projektów (niestety) nie zawsze to jasno wynika, a prawie nigdy nie są podawane rozwiązania szczegółowe, znacznie przecież rzutujące na cenę. Dlatego zmianę prawa zamówień publicznych w postaci znacznego skrócenia czasu na zadawanie pytań o wyjaśnienie treści SIWZ oceniam ZDECYDOWANIE NEGATYWNIE. Jest to ze szkodą zarówno dla wykonawcy (jeszcze większe trudności w sporządzeniu oferty), jak i dla zamawiających (wykonawcy nie znając dokładnego zakresu zamówienia będą dawać wyższe, bezpieczne ceny). Marnotrawione będą zatem środki publiczne.
PIM / 83.30.221.* / 2010-01-15 14:20
Popieram wypowiedz w całej rozciągłości.Można moim zdaniem wprowadzić taki zapis ale w pierwszej kolejności
należy doprowadzić do rzetelnego nie na kolanie wykonywania projektow. Jakość projektów z roku na rok
się pogarsza (mam prwie 60 lat ) a wszystkie błędy i niedociągnięcia zrzucane są na kark wykonawcy. Słynne zdanie "doświadczony wykonawca powinien przewidzieć"
to zdanie wytrych do wszystkich sytuacji spornych.

Najnowsze wpisy