Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

sprzedaż części działki przez osobę nieuprawnioną

sprzedaż części działki przez osobę nieuprawnioną

Bufffi / 178.36.22.* / 2012-06-10 20:43
Mam ogromny problem i proszę Was o pomoc.
Ktoś z rodziny, około 50 lat temu, sprzedał część działki obcym osobom bez zgody mieszkańców tej działki(działka nie miała właściciela, dziwne ale niestety prawdziwe). Moja mama jest spadkobiercą po osobach które mieszkały tu od początku, niestety sprawy nie zostały sformalizowane i teraz ja muszę to jakoś zrobić... czyli chciałabym ustanowić swoją/mamy własność. Ludzie którzy kupili tą działkę bezprawnie posiadają prawo własności na 1/4 działki(myślę że zrobili to w jakiś podejrzany sposób), a 3/4 jest niczyje (moja babcia umarła będąc tylko użytkownikiem tej części). Sąsiedzi mają akt notarialny gdzie mają zastrzeżenie że kupili ją bez prawa do drogi, niestety przechodzą i jeżdżą skuterami mi pod oknami, PIJANI!!! Błagam pomóżcie, co mam robić??? Jak się stać właścicielem? Czy podważać ich prawo do współwłasności tej działki? Co mogę zrobić żeby nie zakłócali mi spokoju???
Wyświetlaj:
powodzenia / 84.10.156.* / 2012-06-11 05:05
Po pierwsze działka nie może nie mieć właściciela a jak została sprzedana to zrobić mógł to tylko właściciel. Wystarczy sprawdzić kto jest właścicielem w księdze wieczystej w sądzie i kto był wcześniej. Jak ktoś z twojej rodziny ją sprzedał to musiał figurować w księgach wieczystych jako właściciel. Z twojego postu wynika, że zamieszkujecie na tej działce od dość dawna możliwe więc, że została znacjonalizowana aktem Bieruta i właścicielem zrobiło się państwo Polskie ale część została już sprzedana i ma nowego właściciela. Jedyne co możesz zrobić to spróbować odzyskać pozostałą część od państwa polskiego ale pod warunkiem że udowodnisz iż jesteś prawowitym spadkobiercą dawnego właściciela.
Bufffi / 178.36.42.* / 2012-06-11 22:29
no przecież mówię, że jakimś cudem nie ma właściciela (wszędzie już sprawdzałam) a mimo to część działki została bezprawnie sprzedana i jeszcze ma akt notarialny!!!! Osoba sprzedająca ani nie mieszkała na tej działce, ani nie widnieje w żadnych księgach wieczystych bo ta działka ich nie ma???!!! Nawet miasto się do niej nie przyznaje, moja rodzina zamieszkiwała ją długo przed wojną, a podatki płacił najpierw mój pradziadek, później jego siostra, aż w końcu moja babcia, ale wszędzie widnieją tylko jako użytkownicy. Ja wiem, że jest to nienormalna sytuacja, ale się zdarzyła. Byłam u prawnika, który właściwie nie chciał się pojąć tej sprawy, kazał mi się z nimi dogadać i użyczyć części działki na drogę. Jest to jednak niemożliwe bo mój 120 letni dom stoi w takim miejscu, że ani z jednej ani z drugiej strony z orzecznictwa geodety nie ma możliwości przeprowadzenia drogi koniecznej. Obawiam się, że skoro jest to współwłasność to sąd w zaistniałej sytuacji nie zniesie mi tego faktu i do końca życia będę się z nimi użerała. Pytam więc czy po 40-50 latach mogę jeszcze zakwestionować fakt bezprawnej sprzedaży przez osobę nieuprawnioną???

Najnowsze wpisy