Forum Forum podatkowePIT

Środki własne na zadatek, zakup mieszkania ze spadku a zwolnienie od podatku.

Środki własne na zadatek, zakup mieszkania ze spadku a zwolnienie od podatku.

dgabrys78 / 2017-02-20 23:03
Witam. Otrzymałem w spadku mieszkanie o wartości około 200tyś zł, które chcę sprzedać i kupić nowe o wartości 160tyś. Muszę jak najszybciej wpłacić zadatek w wysokości 100tyś zł do umowy przedwstępnej z własnych środków. Czy po sprzedaży mieszkania, cała kwota 160tyś + 40tyś na remont będzie zwolniona z podatku jako zakup mieszkania na własny cel? Kiedy mogę zawrzeć akt notarialny by zostać zwolnionym z podatku od kwoty 200tyś zł?
wiwan / 2017-02-21 09:56
Rozumiem, że chodzi o to, że zadatek na nowe mieszkanie będzie wpłacony PRZED sprzedaż mieszkania obecnie posiadanego (krócej niż 5 lat podatkowych).

Np. wg. tej interpretacji ind.- NIE:
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.02.2012 r. nr IPPB2/415-937/11-4/MS1.

Wg. tej interpretacji- TAK, o ile owe 100 tys. zadatku na nowe mieszkanie pochodziłoby z ....zadatku od nabywcy mieszkania odziedziczonego.

W przeciwnym razie owo pochodzenie ze środków własnych i poniesienie kosztu przed sprzedażą mieszkania odziedziczonego wykluczyłoby uznanie za wydatkowanie na inne cele mieszkaniowe.

Najnowsze wpisy