Forum Forum emerytalneZUS

Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

Patryk1994 / 77.254.232.* / 2014-03-19 14:11
Witam obiło mi się o uszy że przed uzyskaniem pierwszej renty w ZUS-ie lekarz orzecznik wysyła osobę która ubiega się o rentę do lekarza na konsultację aby stwierdził on czy jest niezdolność do pracy danej osoby , chodzi mi o rente z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy to prawda? Mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytania i opisać jak to wygląda? Proszę o odpowiedzi i z góry dziekuje icon_smile.gif mój wiek to 19 lat :-)
Wyświetlaj:
Patryk1994 / 62.244.154.* / 2014-06-03 11:46
Dziękuje za odpowiedź:) a prosze mi jeszcze gdyby Pan mówgł odpowiedzieć jeśli jestem na zwolnieniu okres 182dni mija mi np 10czerwca a na komisje przyjdzie mi zawiadomienie na stawiennictwo się na dzień 20 czerwca to co wtedy mogę normalnie dostać rente z tyt częściowej niezdolności do pracy czy tylko tzw rechabilitacyjne ? I czy po rechabilitacyjnym normalnie pracując mogę również starać się o rente z tytułu niezdolności do pracy ?:)
padam63 / 2016-03-20 20:37
Mam pytanie związane ze staraniem o pierwzą rentę z ZUS-u. W pażdzierniku pracując w Niemczech przeszedłem oprację tętniaka mózgu i udar. Niestety po rehabilitacji w Niemczech musiałem wrócić do Polski bo nie mogłem samodzielnie funkcjonować. Zostałem zwolniony z pracy. Nie otrzymałem żadnego zwolnienia lekarskiego. W Polsce w lutym złożyłem papiery do ZUS-u o rentę (w sumie pracowałem ponad 20 lat, w tym ostatnie 5 w Niemczech i w Holandii). Stanąłem na komisji lekarskiej i otrzymałem II stopień niepełnosprawności. Moje pytanie jest takie: Czy czekając na decyzję z ZUS-u mogę podjąć pracę w zmniejszonej liczbie godzin w Agencji Ochrony. Zaproponowano mi taką pracę a pozostaję bez środków do życia. Gdybym pozostał w Niemczech miałbym płacone chorobowe, Niestety początkowo nie mogłem samodzielnie funkcjonować i nie otrzymałem nic. Bardzo prosżę o odpowiedź. Czy podjęcie pracy nie koliduje z wnioskiem złożonym do ZUS- u.
wiwan / 2016-03-22 10:02
Nie, złożenie wniosku i trwająca procedura przyznawania ewentualnego świadczenia nie koliduje z zarobkowaniem w tym czasie.

Ps. Komisja ZUS nie orzeka o stopniach niepełnosprawności- orzeka o niezdolności do pracy, jej całkowitości lub 'częsciowości', okresowości albo stałości oraz o dacie tej niezdolności powstania.
wiwan / 2014-06-03 12:02
Pisz proszę w wątku chronologicznie, bo już mamy tu niezły bigos w tej dyskusji.

Świadczenie rehabilitacyjne też jest na wniosek, ale skoro jest wniosek o rentę, zdaje się ZUS może uznać, że najpierw przyzna świadczenie, jeśli uzna, że jednak są szanse na powrót do zdolności do pracy.

Tyle, że warto o świadczenie występować z wyprzedzeniem, ZUS zaleca nawet 6 tygodni przed upływem owych 182 dni ciągłej niezdolności.
Po prostu po upływie owych 182 dni w sytuacji gdy pracownik nie ma przyznanego świadczenia, ani nie trwa postępowanie o nie- może być po prostu zwolniony w pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 kodeksu pracy.

Posiadanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego nie zamyka drogo do renty po jego zakończeniu.
Patryk1994 / 77.254.237.* / 2014-07-02 13:53
Panie wiwan , właśnie złożone zostały dokumenty o rente z tytułu niezdolności do pracy równo miesiac temu , ale nic mi jeszcze z ZUS-u nie przyszlo a zwolnienie lekarskie konczy mi sie 15lipca , co w owej sytuacji zrobić jeśli skończy mi się zwolnienie lekarskie a dalej bede oczekiwał na wezwanie mnie do orzecznictwa ZUS , czy mogą mnie wtedy zwolnić z pracy i wgl ?:)
wiwan / 2014-07-02 18:07
Czy "nic" oznacza, że nie było jeszcze badania przez orzecznika ani dostarczenia tego orzeczenia o tym czy niezdolność jest i jaka ?

Czy też orzeczenie już dotarło ? Wtedy jest czas 14 dni na ewentualny sprzeciw - dlatego Zakład nie wydaje decyzji przed tym terminem.
Patryk1994 / 77.254.240.* / 2014-07-02 19:41
oznacza to że nie było jeszcze badania przez orzecznika nic mi z ZUS-u jeszcze nei przyszło żadne zawiadomienie z datą badania przez orzecznika i nadal na to czekam a zwolnienie konczy mi sie 15 lipca :) całość dokumentów złożyłem równo miesiac temu :)
wiwan / 2014-07-02 22:22
Na pewno należy skontaktować się z ZUS, ponaglić, wyjaśnić- bo co do zasady ma on 30 dni na wydanie decyzji, w tym czasie powinno też 'zmieścić się' badanie orzecznika i owe wspomniane 14 dni na ewentualny sprzeciw do treści orzeczenia. Termin dłuższy jest możliwy, jeśli ZUS potrzebuje dodatkowych ustaleń, dokumentów, ale wtedy w ww 30 dniowym terminie od złożenia wniosku musi poinformować o przyczynach opóźnienia, niedotrzymania terminu wydania decyzji.

Jeśli 15 lipca- koniec zwolnienia stanowi 182 (lub wcześniejszy dzień całej niezdolności do pracy- należy po prostu stawić się w pracy). Wcześniej warto zawiadomić pracodawcę, że to nastąpi, że nie ma dalszego zwolnienia. Pracodawca nie może zwolnić bez wypowiedzenia. Może zwolnić za wypowiedzeniem.
Musi wysłać na badanie lekarza medycyny pracy. Jeśli brak przeciwwskazań- podejmujesz prace. Jeśli są przeciwwskazania- pracodawca może zmienić stanowisko, może złożyć wypowiedzenie. Przy braku stanowiska zastępczego- powinien w czasie biegu wypowiedzenia zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli 15 lipca stanowi 183 lub dalszy dzień niezdolności- pracodawca może zwolnić bez okresu wypowiedzenia- czyli z art. 53 KP.
Patryk1994 / 77.254.240.* / 2014-07-02 22:52
Rozumiem ale jeśli stawię się do pracy to ZUS może nie przyznać mi renty z tytułu niezdolności do pracy itp, czy nie ma to żadnego znaczenia że po tych 6miesiącach wrócę do pracy a ZUS przyzna mi rente z tyt niezdolności , czy mój powrót do pracy automatycznie skreśla przyznanioe mi renty ?:)
wiwan / 2014-07-02 23:08
Nie. To są kwestie niezależne. Renta/orzeczenie o niezdolności dla celów rentowych nie stanowi zakazu pracy. Nie jest to też niezdolność 'krótkookresowa' taka jak zwykłe chorobowe albo świadczenie rehabilitacyjne do których przepisy KP się odnoszą- najpierw w zakresie zakazu wypowiadania w tym czasie umowy, a potem (gdy trwa to długo) dając możliwość zwolnienia bez wypowiedzenia.

Innymi słowy renta to nie jest niezdolność do pracy 'pracownicza'. Uzyskanie renty nie daje pracodawcy powodu do wypowiedzenia, a pracownikowi - do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jeśli wrócisz do pracy (przejdziesz badania medycyny pracy) a potem uzyskasz decyzję rentową- chcąc zaprzestać pracować będziesz musiał umowę normalnie wypowiedzieć i przepracować okres wypowiedzenia albo zawrzeć z pracodawcą porozumienie stron o rozwiązaniu umowy np. z z dnia na dzień/
Patryk1994 / 77.255.228.* / 2014-07-03 00:37
Czyli mam to rozumieć tak że jeśli po zakończeniu 6miesiecy zwolnienia 182dni wrócę normalnie do pracy i przejdę badania lekarza medycyny pracy , to mogę normalnie dalej pracować , a w trakcie już po moim powrocie do pracy przykłądowo wracam 15.07 do pracy a dostaje wezwanie na komisje na 20.07 w celu przyznania mi renty z tyt niezdolności do pracy , to mój powrót do pracy w niczym nie koliduje z decyzją przyznania mi renty z właśnie tego tytułu niezdolności? taki powrót do pracy nie ma żadnego wpływu na decyzję orzecznika ZUS-u ? nie pogorszy wtedy to mojej sytuacji że orzecznik popatrzy na to że wróciłem do pracy to jestem zdolny i nie przyzna mi z tego powodu renty ?:) i jeszcze jedno pytanko czy niezdolność jest cześciowa czy całkowita to już orzecznik ocenia i przyznaje rente wedle oceny ?:) obawiam sie właśnie że jeśli wrócę do pracy to orzecznik powie wrócił pan do pracy to jest pan zdolny renta się nienależy i tak źle i tak bo nie wiem czy fakt powrotu właśnie mnie nei skreśli :)
wiwan / 2014-07-03 10:50
Tak. Formalnie nie powinno mieć znaczenia to, czy w czasie badania pracujesz, czy nie, orzecznik zdaje się na ma w ogóle na ten temat wiedzy. Może zapytać. Formalne znaczenie miałoby to moim zdaniem, gdyby wniosek o rentę był efektem choroby zawodowej- czyli nabytej w miejscu pracy.
No i wiadomo, że jeśli wśród donoszonej na badanie swojej dokumentacji medycznej, dodatkowej poza tą wymaganą do wniosku rentowego, byłoby aktualne niedopuszczenie przez lekarza medycyny pracy- to byłoby 'lepiej'.
Patryk1994 / 77.254.227.* / 2014-07-03 15:03
Dobrze Panie wiwan , czyli wracam normalnie do pracy jeśli czuje się na siłach , a postępowanie w ZUS-ie trwa dalej , czekam na wezwanie mnie na komisje do orzecznictwa celem przyznania mi renty z tyt.niezdolności do pracy, i tu jeszcze pytanie czy w papierologii ZUS-u nie będzie kolizji że końcvze zwolnienie i idę do pracy normalnie a staram się o rentę, że zobaczą w dokumentacji "o wrócił do pracy po zwolnieniu a chce dostać rente z tytułu niezdolności do pracy" , mówi Pan że to nie ma kompletnie znaczenia i mogę normalnie wrócić do pracy bez złych konsekwencji dla uzyskania renty przeze mnie , że ZUS nie może nie przyznać mi tej renty ,dlatego że pracuje ?:) czyli to że wrócę do pracy nie skreśla mnie z przyznania mi renty ?:) Przepraszam ze tak to troszke tutaj pokręciłem ale kompletnie się nie znam :)
Bo wie Pan, ja toi tak rozumowałem że neizdolnosc do pracy jest wtedy kiedy kończy mi sie zwolnienie i nie podejmuje żadnej innej pracy bo nie mogę zdrowie nie pozwala, a jeśli powracam do pracy to jestem zdolny i renta mi nie przysługuje :)
Patryk1994 / 77.254.250.* / 2014-07-04 00:16
Tym bardziej że to jest moje pierwsze stawanie na rente i nie wiem czy inaczej nei patrzą na to jeśli ktoś ubiega sie o ta rente po raz pierwszy :) bo chyba inaczej traktuja kogoś kto staje po raz kolejny o przedłużenei renty a inaczej kogoś kto po raz pierwszy i czy nie sprawdzajądogłębnie czy nie pracuję po upływie zwolnienia lekarskiego i czy nie bedzie to miało wpływu na ich decyzję jesli podejme prace , wszystko sie rozchodzi o ten pierwszy raz właśnie czy oni inaczej na to nei bedę patrzyć , nigdy nie miałęm do czynienia z ZUS-em :)ale ślicznei Panu naprawdę dziekuje za tą pomoc ;) jest pan SUPER!:)
Patryk1994 / 77.254.250.* / 2014-07-03 19:28
Bo wie Pan nie chce popełnić głupoty żadnej że pozniej nic nie dostane bo bedzie mi cośze sobą kolidować a wiadomo jak to dzisiaj ZUS patrzy byle tylko na swoje wyjść :) i hmm a gdybym powiedzmy dostał świadzenie rehabilitacyjne to mozna wtedy na nim pracować i ile takie świadczenei mogę pobierać i ile wynosi , a także po jakim czasie od rehabilitacyjnego mogę ubiegać sie o rente z tyt niezdolnosci do pracy ?:) Bardzo przepraszam , że tak Pana męczę i jestem bardzo wdzięczny , że mi Pan tak pomaga :)
wiwan / 2014-07-03 19:45
Świadczenie rehabilitacyjne można uzyskać na maksimum 12 miesięcy.
Wysokość wylicza się tak jak zasiłek chorobowy- czyli od wynagrodzeń z pracy. Tyle, że stawka świadczenia wynosi :
- 90%- przez pierwsze 3 miesiące, a zasiłku chorobowego- zasadniczo 80%. Czyli byłoby o 1/8 wyższe, niż zasiłek jaki masz teraz.
- 75%- przez pozostały okres- czyli o 1/16 mniej niż obecny zasiłek.
(Pomijam tu kwestie, gdy niezdolność jest wynikiem choroby zawodowej lub wypadku w pracy).

W czasie świadczenia tak jak w czasie zasiłku chorobowego NIE można dorabiać- w obecnej pracy byłaby to po prostu dalsza nieobecność usprawiedliwiona. Po 3 miesiącach świadczenia pracodawca może zwolnić bez wypowiedzenia.
Patryk1994 / 77.254.250.* / 2014-07-03 20:20
i nei ma tu żadnego znaczenia czy przekrocze 182dni czy też nie , bo słyszałem cos takiego że jak przekrocze 182dni to wtedy daja tylko swiadczenei rehabilitacyjne a jak wyrobie sie przed uplywem 182dni to wtedy moze dać orzecznik rente z tyt niezdolności , , i wlaśnei nie wiem czy ma jakiekolwiek znaczenie do uzyskanaia renty jeśli przekorcze 182dni i np wróce do pracy strasznie poplątane to z tym ZUS-em wszystko jest Panie wiwan :) a odpowie Pan jeszcze na pytanie poniżej ?:)

Dobrze Panie wiwan , czyli wracam normalnie do pracy jeśli czuje się na siłach , a postępowanie w ZUS-ie trwa dalej , czekam na wezwanie mnie na komisje do orzecznictwa celem przyznania mi renty z tyt.niezdolności do pracy, i tu jeszcze pytanie czy w papierologii ZUS-u nie będzie kolizji że końcvze zwolnienie i idę do pracy normalnie a staram się o rentę, że zobaczą w dokumentacji "o wrócił do pracy po zwolnieniu a chce dostać rente z tytułu niezdolności do pracy" , mówi Pan że to nie ma kompletnie znaczenia i mogę normalnie wrócić do pracy bez złych konsekwencji dla uzyskania renty przeze mnie , że ZUS nie może nie przyznać mi tej renty ,dlatego że pracuje ?:) czyli to że wrócę do pracy nie skreśla mnie z przyznania mi renty ?:) Przepraszam ze tak to troszke tutaj pokręciłem ale kompletnie się nie znam :)
Bo wie Pan, ja toi tak rozumowałem że neizdolnosc do pracy jest wtedy kiedy kończy mi sie zwolnienie i nie podejmuje żadnej innej pracy bo nie mogę zdrowie nie pozwala, a jeśli powracam do pracy to jestem zdolny i renta mi nie przysługuje :)
Patryk1994 / 178.36.214.* / 2014-06-27 23:00
Rozumiem i serdecznie dziękuje Panu za pomoc :) a czy może mi pan jeszcze odpowiedzieć na to pytanie?:) Przepraszam za niechronologiczne odpowiedzi :)
Zwolnienie lekarskie180dni a powrót do pracy dodatkowe badania czy lekarz wie na co i jak długo chorowałem(lekarz Medycyny Pracy) :)

chorowałem powyzej 180dni i chce wrocic do pracy ppo zwolnieniu lekarskim i musze udać sie do lekarza medycyny pracy czy ten lekarz wie na co chorowałem i jak długo takze bylem na zwolnieniu ?:)
wiwan / 2014-06-30 13:24
Raczej nie wie i informacji takiej na skierowaniu pracodawcy (bo to on kieruje na takie badanie) nie ma. Może się pytać o to w czasie badania.

Skierowanie nie może być wydane w czasie, kiedy trwa niezdolność do pracy wynikająca z ZLA.
Patryk1994 / 87.204.222.* / 2014-05-31 19:55
Rozumiem mam złożyć Druk RP 6 jak go uzupełnić proszę Pana na podstawie świadectw pracy mam wypisać że np od 01.09.2010 do 31.08.2011 w zakłądzie Xplosion np a od 22.10.2011 do 23.07.2012 w Olympu takich firmach i tam mam tylko to wpisać tak? a okresy nieskładkowe to urlop od kiedy do kiedy i np zwolnienie lekarskie od kiedy do kiedy?:) i moje pytanie jeszcze tez jest takie skladam ten wniosek o przyznanie mi renty z tyt czesciowej niezdolnosci do pracy i od razu oni mi ta wszystko wyliczaja i w ciagu miesiaca od zlozzenia tych dokumenty wszystkich daja mi termin na komisje tak ?:)
wiwan / 2014-06-01 12:56
Urlop zwykły, tj. wypoczynkowy jest okresem składkowym tak jak okres normalnej pracy, więc się go nie wyszczególnia. Tak wpisujesz jak napisałeś. Zresztą jeśli będzie jakiś błąd, a składasz wniosek osobiście- pomogą i co najwyżej Rp-6 przepiszesz na miejscu.
Podajesz informację o tym jaki dokument na udowodnienie owych okresów dołączasz- na ogół świadectwa pracy. Niezależnie od powyższego jest jeszcze Rp-7 lub inne zaświadczenia o zarobkach.
W objaśnieniach w RP-jest wymieniona większość okresów nieskładkowych. W Twoim przypadku będą to okresy niezdolności do pracy- czyli 'chorobowe', które są podane co do dnia w świadectwie pracy.

Po złożeniu wniosku najpierw jest wezwanie na badanie przez orzecznika ZUS, a dopiero potem decyzja ZUS- o uzyskaniu lub nie świadczenia.
Po badaniu przez lekarza uzyskuje się owo orzeczenie o tym, czy niezdolność jest, o jej stopniu tj. czy częściowa czy całkowita oraz o jej trwałości- czy okresowa czy stała. Do takiego orzeczenia można złożyć w ciągu 14 dniu sprzeciw, jeśli się nie zgadza z jego treścią. Skutkuje to ponownym badaniem przez komisję już trzyosobową.

Decyzja jest dopiero wydawana po owych 14 dniach (przy braku sprzeciwu) lub po owym powtórnym badaniu. I dopiero w niej jest podana kwota świadczenia. I od decyzji też można się odwołać.
Patryk1994 / 77.254.237.* / 2014-05-18 17:12
a może mi Pan powiedzieć na czym to polega czyli jak pracowałem jako osoba zatrudniona w ochronie jako osoba niepełnosprawna w zakładzie pracy chronionej to , gdy dostane rente to gdzie bedę mógł pracować już tam nie bede mógł powrócić jako osoba niepełnosprawna w pracy w ochronie, czy na czym to polega?:-) bardzo bym prosił o podpowiedź
Chodzi mi o to że zachorowałem własnie w tej pracy jako osoba zatrudniona w zakładzie pracy chronionej i czy gdy dostane rente z tyt czesciowej niezdolnosci do pracy to czy bede mogl znow tam powrocić?:)
wiwan / 2014-05-19 10:41
To jest kwestia 'pozaZusowa' i pytanie na ten dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,38,0,0,40,0,kadry.html

lub

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html

W zakresie 'zusowym' na pewno rencista ( z tyt. niezdolności do pracy ) nie ma zakazu pracować, nawet na stanowisku na którym pracuje w czasie uzyskania orzeczenia o niezdolności. I jedyna kolizja jaka może wystąpić to wysokość owych dodatkowych (oprócz renty) dochodów, które podlegają limitom, których przekroczenie powoduje zmniejszenie wysokości lub całkowite wstrzymanie wypłaty renty, ale bez utraty samego prawa do niej.
Patryk1994 / 213.146.42.* / 2014-04-03 23:26
Jeśli z dokumentacji medycznej wynika że jestem niezdolny cześciowo do pracy i choruję na astmę , a jak wiadomo astma raz się na sila atak a raz jest ok i jeśli wyślą mnie na konsultację to co lekarz może stwierdzić jeśli powiedzmy w tym dniu akurat bedę się lepiej czuł,bo jak wiadomo astma jest astmą, czy jego konsultacja ma jakiś wpływ na decyzje lekarza orzecznika?:) Bardzo proszę o odpowiedź :)
wiwan / 2014-04-04 10:27
Jeśli wyśle, to jakiś wpływ ma, ale nie ma obowiązku orzecznik jej uwzględniać. Jeśli stan zdrowia ulega znacznym i częstym zmianom- to lepiej mieć przy składaniu wniosku albo w czasie wizyty u orzecznika jak najbogatszą i obejmującą jak najdłuższy czas dokumentację medyczną, z której wynika zły stan zdrowia. Najlepiej od więcej niż jednego lekarza.

Wtedy- co logiczne przynajmniej teoretycznie- wynik konsultacji z akurat 'zdrowszego' dnia odbiegającego od stanu permanentnego wynikającego z ww dokumenetacji ma mniejsze znaczenie.
Patryk1994 / 212.106.17.* / 2014-03-29 21:51
Posiadam 3 lata praktyk szkolnych na umowe o prace jako pracownik mlodociany , jestem chory dosc bardzo dlugo juz i slyszałem costakiego że lekarz orzecznik zus moze wysłać na komisji lub przed komsjia o rente na dodatkowe konsultacje do jakiegos innego lekarza jeszcze :) i nie wiem o co tu chodzi ze druk przez lekarza prowadzacego musi byc wypelniony to ja wiem ale o co chodzi z tą konsultacją , ona jest konieczna ?:) bardzo proszę o odpowiedź i Pozdrawiam :)
wiwan / 2014-03-31 12:01
Orzecznik ZUS może odesłać na dodatkowe badania, zasięgnąć opinii konsultanta, psychologa. Bo pozwala mu na to Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy ( par. 4, pkt. 3 i 4 ). Ale w praktyce (jak napisałem wcześniej ) jest to sporadyczne i zdecydowanie NIE jest to żadna konieczność czy automatyzm procedury.
Patryk1994 / 77.254.252.* / 2014-03-31 19:40
czyli może sam wydać lekarz orzecznik zus orzeczenie czy przyznaje mi rente czy też nie nawet jeśli nie jest specjalistą od danego schorzenia? i nie ma tu znaczenia że pierwszy raz bede sie starał o rente z tyt czesciowej niezdolności do pracy i mam 19 lat to musi mnie skierować na konsultacje do jakiegos innego ich lekarza specjalisty?:) nie jest to obowiazkowe i nei musi , dobrze to zrozumiałem , tak o to chodzi ?:)
wiwan / 2014-03-31 20:46
Tak. Nie musi konsultować, może sam wydać orzeczenie jedynie na podstawie dokumentów już złożonych, ich oceny i swojego badania. Co więcej- na podstawie wspomnianego Rozporządzenia- jest możliwe ograniczenie się przez niego tylko do oceny "papierów"- bez badania ubezpieczonego- jeśli z "papierów" jasno stan zdrowia wynika. Ma to raczej zastosowanie przy całkowitych niezdolnościach do pracy i kolejnych orzeczeniach w stosunku do tej samej osoby.
wiwan / 2014-03-28 09:56
Zacznijmy od tego, że w tym wieku minimalny staż ubezpieczeniowy dla prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy to min. 1 rok. No chyba, że jest następstwo wypadku w pracy/ drodze, choroby zawodowej.

Orzecznik ZUS nie odsyła do lekarza 'cywilnego', bo stan zdrowia musi wynikać z zaświadczenia o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9) wydanego przez lekarza prowadzącego leczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. A to jest załącznik do wniosku rentowego. Warto też dołączyć posiadaną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu osoby ubiegającej się o rentę, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS (historia choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karta badania profilaktycznego.

Gdy jest kwestia wypadku w pracy/drodze do/z- karta wypadku.
aran1 / 185.26.182.* / 2015-03-12 20:41
Prosze o odpowiedź
Choruję od 5.02.2015r.i lekarz prawdopodobnie będzie mnie kierował na rentę.Jeżeli złożę wniosek o rent np w maju a 182 dni wyczerpie się 5.08.2015r.a Lekarz orzecznik przebada mnie już np w czerwcu lub lipcu i uzna że jestem zdolna do pracy.
1Czy wtedy niezwłocznie musze to orzeczenie przedłożyć w zakładzie pracy i po ustaleniu zdolności do pracy stawić sie do pracy i dalej nie korzystać z zasiłku?
2.Czy może mogę dalej korzystać z zasiłku do 182 dni.i potem składać o zasiłek rehablilitacyjny?
3.A jak nie otrzymam renty to przecież mogę się przecież złożyć sprzeciw a potem odwołac sie do sądu. i co wtedy z chorobowym do 182 dni?
wiwan / 2015-03-13 15:35
Właściwie wszystko już w tym wątku napisano.

Dlatego wniosek o świadczenie rehabilitacyjne należy składać już na 6 tygodni przed upływem okresu zasiłkowego, żeby nie było sytuacji 'zawieszenia' kadrowo- ubezpieczeniowego takiej osoby i sytuacji gdy np. pracodawca rozstaje się bez wypowiedzenia w trybie art. 53 KP, a potem były już pracownik uzyskuje wstecznie świadczenie i trzeba go przywracać do pracy.

Czekanie na rentę po upływie okresu zasiłkowego nie przedłuża go. Pod względem kadrowym - dla bezpieczeństwa czasem pracodawca przyjmuje status takiego pracownika jako nieobecnego, ale w sposób usprawiedliwiony.

Nieuzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego już po upływie okresu zasiłkowego - od razu należy wracać do pracy, by pracodawca nie zdążył rozwiązać umowy. Po prostu skieruje na badania kontrolne.

Nie grozi przebadanie w czerwcu czy lipcu- odbywa się najwcześniej dosłownie 2-3 dni przed końcem okresu zasiłkowego, a z reguły już po jego upływie.

Info o staraniu się o świadczenie najlepiej przekazać pracodawcy- by miał jasność sytuacji.
aran1 / 185.26.182.* / 2015-03-13 20:35
Tak,ale ja chciałam składać wniosek o rentę już koniec maja, a nie o rehabilitacyjny.To znaczy że jak nie dostanę renty ,to mam składać niezwłocznie wniosek o rehabilitacyjny?
Jak złoże wniosek o rentę w maju,to jest taka możliwość ,że badanie będzie jeszcze przed upływem 182 dni chorobowego i jak nie dostanę renty ,to co wtedy?
wiwan / 2015-03-16 14:15
Jak napisałem- Zakład może ( a raczej orzecznik ) trochę zamiennie traktować oba świadczenia w stosunku do złożonego wniosku.

Czyli w sytuacji gdy złoży Pani wniosek o rentę:
- odmówić
- uznać, że spróbuje świadczenia rehabilitacyjnego, a więc przeciągnie sprawę na tyle by odbyła się procedura taka jak przy wniosku o świadczenie.

W tej pierwszej opcji oczywiście ma Pani prawo do wniosku o świadczenie lub odwołania od decyzji odmownej. Kolejny wniosek o rentę - jeśli pojawią się nowe okoliczności zdrowotne.

W każdej z tych sytuacji- orzeczenie o niezdolności do pracy na potrzeby renty jest orzeczeniem długoterminowym. Zwykłe chorobowe z ZLA krótkoterminowym. Oznacza to, że mając np. ZLA na jeszcze 2 miesiące i uzyskując orzeczenie rentowe o braku niezdolności do pracy nie oznacza z automatu wygaśnięcia z ZLA, a więc konieczności powrotu do pracy na następny dzień po decyzji odmownej.

tak, czy inaczej prawdopodobieństwo uzyskania świadczenia jest większe niż od razu renty.
natura / 83.6.170.* / 2016-09-14 21:30
10.07.2015r miałem zawał serca. Przeżyłem dzię ki szybkiej pomocy medycznej. Mam założony stent.Po zwolnieniu i urlopie wróciłem do pracy jako kierowca Tira. Lekarz mnie dopuścił. Po półrocznej pracy okazuję się że najnormalniej brak mi sił na wykonywanie tego zawodu.Mam 57 lat 38 lat pracy w zawodzie kierowcy.Co mam robić?
wiwan / 2016-09-15 08:31
opcja 1 -
mało atrakcyjna, bo wszystkie niedogodności bierze Pan na siebie- zakończenie tej pracy - za porozumieniem stron/swoim wypowiedzeniem. Przechodzi Pan na bezrobocie, zasiłek dla bezrobotnych (od 91 dnia dopiero po rejestracji przy takim trybie rozstania się z pracodawcą) i szuka sam/zdaje się na PUP na rodzaj zarobkowania, któremu Pan podoła i dotrwa do wieku emerytalnego jaki wtedy będzie.

Niestety kierowca tira już nie jest w wykazie prac w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze - więc nie uzyska Pan emerytury pomostowej.
A na 'zwykłą' e.wcześniejszą z tyt. takiej pracy jest Pan za młody- bo nie spełnił Pan na dzień 1.01.1999 r. posiadania stażu ogólnego 25 lat.

- opcja 2 - ponownie zaczyna Pan się leczyć, bo jakiś powód (poza wiekiem) tego braku sił pewnie jest i przechodzi jak w całym wątku wyżej kolejne zwolnienia lekarskie, wyczerpanie okresu zasiłkowego, wniosek o świadczenie rehabilitacyjne/ rentę.

Jeśli na skutek długiej niezdolności do pracy zostanie Pan zwolniony w trybie art. 53 KP, to nie będzie to przyczyna po stronie pracodawcy, a więc nie będzie możliwości uzyskania św. przedemerytalnego.

Najnowsze wpisy