Forum Forum emerytalneZUS

termin wystawienia zaświadczenia

termin wystawienia zaświadczenia

bezrobotny2012 / 2012-03-31 14:05
przed utrata zatrudnienia przebywałem na zwolnieniu lekarskim, które przeciągnęło się 52 dni poza okres wypowiedzenia. Zus wypłacił mi zasiłek chorobowy. Zwolnienie się skończyło i muszę się w ciągu 7 dni zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotny
Wyświetlaj:
NOVALegionowo / 83.3.3.* / 2017-11-21 14:19
Jeśli potrzebujesz statusu studenta, zniżek na przejazdy lub zaświadczenia do ZUS lub Wojskowego Biura Emerytalnego zapraszamy do szkoły Nova Centrum Edukacyjne w Legionowie ul. Kopernika 9. Znajdziesz u nas wiele ciekawych kierunków oraz dobrze wykwalifikowaną kadrę. Ostatnie dni na zapisy!
bezrobotny2012 / 2012-04-09 21:24
a może ktoś w tej sprawie miał jakieś ciekawe doświadczenia
wiwan / 2012-04-09 22:42
Witam. Jakoś poprzednio mi to umknęło.

30 dni to ma ZUS na wydanie decyzji ( o świadczeniu, o umorzeniu itp. ).
Do zaświadczeń Zakład powinien stosować KPA, art.217 § 3. "Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni".

Z tym, że nie wyda takowego PRZED wypłatą ostatniej transzy zasiłku.
bezrobotny2012 / 2012-04-10 13:09
Dzięki za odpowiedź, ale zaintrygowało i zaniepokoiło mi ostatnie zdanie " Z tym, że nie wyda takowego PRZED wypłatą ostatniej transzy zasiłku.'. tak więc jakie są przepisy związane z wypłatą zasiłku chorobowego. Jeżeli, zakładając, będą na L4 do 29 czerwca to do kiedy ZUS musi mi wypłacić zasiłek za czerwiec. Wypłatę za dany miesiąc otrzymywałem ok. 24 dnia danego miesiąca. Pozdrawiam
wiwan / 2012-04-10 15:52
Miałem na myśli to, że ZUS posiadając Pana zwolnienie ZLA na te powiedzmy 3 miesiące ( kwiecień- czerwiec ) nie wystawi przedmiotowego zaświadczenia np. w maju, przed wypłatą zasiłku za czerwiec.

Przyznam- nie mam pojęcia jakie są tu terminy obowiązujące ZUS, gdy niezdolność trwa kilka miesięcy- czyli niezbędną dokumentację Zakłada ma dłużej niż owe 30 dni, po których najpóźniej powinien wypłacić pierwszą transzę. Na pewno termin w jakim pracodawca wypłacał wynagrodzenie chorobowe nie przekłada się termin wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Proponuję telefon do swego ZUS. Po prostu.
bezrobotny2012 / 2012-04-01 09:47
nie wiem czemu skróciło poprzednie pytanie, ale miało ono brzmieć tak:30.04.2012r kończy mi się okres wypowiedzenia trzymiesięcznego.Od 01.05.2012 planowałem zarejestrować się jako bezrobotny. Od dnia dzisiejszego tj. 29.03.2012r mam zwolnienie lekarskie, które potrwa prawdopodobnie 3 miesiące. Z tego co się orientowałem, wypowiedzenie będzie skuteczne na koniec kwietnia i będę pobierał zasiłek chorobowy z ZUS - jeżeli się myle to proszę o sprostowanie mnie. Ale moje pytanie główne to, czy nie będę miał jakiś komplikacji w Powiatowym Urzędzie Pracy, czy będą jakieś problemy z zarejestrowaniem się po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, czy termin 7 dni kiedy jako bezrobotny poszukujący pracy mam obowiązek zarejestrowania sie w PUP biegnie od końca wypowiedzenia czy od końca zwolnienia lekarskiego. Czy moje zwolnienie lekarskie będzie miało jakiś wpływ na wypłacenie zasiłku dla bezrobotnych. Prosze o odpowiedź, pozdrawiam.
wiwan / 2012-04-02 12:29
Termin 7 dni to termin obowiązujący już zarejestrowanego bezrobotnego do zgłaszania wszelkich zmian mających wpływ na jego status bezrobotnego- czyli np. podjęcia zatrudnienia czy uzyskania zwolnienia lekarskiego.
NIE obowiązuje on w zakresie rejestracji po utracie zatrudnienia. Można to uczynić i po roku, albo nigdy.

Nie zarejestruje się Pan w trakcie zwolnienia lekarskiego- najwcześniej pierwszy dzień po jego zakończeniu. I rzeczywiście zwolnienie na wypowiedzeniu nie zmienia terminu rozwiązania tej umowy.

Na prawo do zasiłku dla bezrobotnych też to zwolnienie lekarskie nie będzie miało wpływu, bo do limitu 365 dni ubezpieczenia w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją wlicza się również okres zasiłku chorobowego na podstawie art. 71, ust.2, pkt. 3 Ustawy o promocji zatrudnienia.
bezrobotny2012 / 2012-04-02 12:52
dzięki za odpowiedź ale będę prosił, o ile można, o dalsze podpowiedzi. Żeby dostać jak najszybciej zasiłek po L4 szybko biegnę do Urzędu Pracy, a tam, żeby się zarejestrować będę musiał mieć zaświadczenie z ZUS-u, że wypłacano mi zasiłek chorobowy w takim i takim okresie czasu. I tu moje pytanie, czy ZUS wystawi mi niejako 'od ręki" takie zaświadczenie, czy ma jakieś przepisy, że mimo mojej prośby wyda mi zaświadczenie w ciągu 30 lub więcej dni?. Czy ZUS można jakoś zmusić do przyśpieszenia?

Najnowsze wpisy