Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Tuż przed emeryturą w OFE będzie zero złotych. Projekt pełen błędów?

Tuż przed emeryturą w OFE będzie zero złotych. Projekt pełen błędów?

Wyświetlaj:
leon143 / 213.227.75.* / 2013-10-29 18:14
Artykuł sugeruje jakie biedne jest OFE (lub będzie). Trzeba spojrzeć obiektywnie. OFE to towarzystwo, które nie ma swoich pieniędzy, tylko pieniądze innych i robi z nimi co uważa. Ale zarządzający tymi środkami mają wysokie pensje i nagrody. Każdy by chciał mieć firmę, polegającą na tym, że dostanie od kogoś pieniądze, będzie grał na giełdzie i nie poniesie żadnych konsekwencji, jeżeli mu nie wyjdzie! Ha, ha!
jo~ / 90.205.134.* / 2013-10-28 15:25
Nienawidze tego kraju i politykow. Kradziez w 'bialy dzien' i zupelnie bezkarna! Srodki z OFE podlegaja dziedziczeniu, ZUS nie! Oddajcie mi moje pieniadze!
akakaka / 5.174.102.* / 2013-10-28 11:03
To jest specjalnie wszystko tak zamieszane, żeby był bajzel, żeby zniechęcić ludzi. Żeby przynosili kasę do rządowego zusu, czyli po prostu do budżetowej studni. Skąd już nigdy jej nie wyciągną.
lotomat123 / 89.228.42.* / 2013-10-25 19:22
Wiedziałem jak podpisywałem umowę z OFE że będzie kolejny myk po tym ,że na koncie zamiast waluty złoty polski będą jednostki rozliczeniowe.Proste dzisiaj jednostka jest warta 100zł w dniu wypłaty 1zł.
acomitam / 109.241.112.* / 2013-10-24 12:09
Przecież OFE od początku były pomyślane jako narzędzie do wyprowadzania kasy poza system emerytalny i tranfer sporych środków za granicę, a nie jako zabezpiecenie przyszłych potrzeb emerytalnych Polaków. Stało się to szczególnie widoczne, kiedy bodaj Sąd Najwyższy wydał salomonowy wyrok i ogłosił, że środki zgromadzone w OFE są własnością oszczedzających, ale ci nie mają możliwości dysponowania nimi!!! W ten sposób stworzono nową-starą forma własności, znaną oczywiście z PRL, gdzie wszystko było naszą włąsnością, tylko nie mogliśmy nią dysponować. Widac tuatj ścisły związek między PRL, a III RP. Z PRL-u odziedziczyliśmy nie tylko majątek państwowy, ale także bezpieczniakie sitwy scementowane ekonomicznym i kryminalnym interesem, ruską agenturę oraz to specyficzne rozumienie włsaności. Pewien ekonomista podsumował, że od początku funkcjonowania OFE z prowzij za ich prowadzenie wytransferowano z Polski 17 mld zł.
KAKTUS 24 / 87.204.16.* / 2013-10-23 15:49
TO JEST PRZEKRĘT STULECIA !!!! NASZ RZĄD - [...]ROSTOWSKIEGO NIE MOGĘ JUZ PATRZEĆ. NIEUDACZNIK JEDEN.[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
Momcia / 178.37.156.* / 2013-10-23 09:27
A co z dziedziczeniem uzbieranych środków, albo całą wypłatą w dniu przejścia na emeryturę ? Chyba zacznę śpiewać "Komuno wróć"
Momcia / 178.37.156.* / 2013-10-23 09:24
Jak by nie było patrząc na to, że za 8 lat pójdę na emeryturę KOLEJNY RZĄD MNIE UBEZWŁASNOWOLNIŁ. Niech oddadzą mi dzisiaj moja kasę na emeryturę, to sama zadbam o to , żeby nie szukać wyżywienia w śmietnikach PROMINENTÓW za 8 lat, bo tyle będę miała tej emerytury po prawie 40 latach pracy, na kilku etatach
Senior63 / 31.0.223.* / 2013-10-23 07:18
To nie są błędy, tylko celowe działanie. Jest dziura budżetowa, trzeba ją łatać. A możliwość jest tylko jedna - obrabować najsłabszych. Więc cały atak idzie na emerytów, bo oni nie są w stanie zebrać się i palić opony, albo w inny sposób zakłócać niebiański sposób władców. Jeszcze jedna wygrana wyborów przez PO i zamiast emerytur będziemy mieli żałosne zasiłki.
izaszjg@poczta.onet.pl / 2013-10-25 20:39
Co do diagnozy z łataniem dziury - zgadza się. Tyle, że żaden rząd nie uzdrowi systemu Bismarckowskiego, wymyślanego, gdy rodziny miały po 5-6 dzieci, z 60-latek był staruszkiem. Ten system zwyczajnie nie przystaje do aktualnych realiów i musi paść, pytanie tylko, kiedy. Zamiast bezproduktywnie narzekać na rząd, musimy usiłować zadbać o siebie sami, bo żaden rząd nam złota do czapki nie nasypie, niestety. Ja już na emeryturę przestałam liczyć - podejrzewam, że ten system padnie dokładnie wtedy, kiedy realnie stracę siły do pracy. I nie ma to nic wspólnego z jakimś "wiekiem emerytalnym".
123Robert / 78.30.87.* / 2013-10-22 18:27
Ten cały suwak z żadnej mierze nie służy zabezpieczeniu uczestnika w OFE przed niekorzystną sytuacją na giełdzie. Służy on tylko i wyłącznie podpieraniu finansów ZUS. Aby rzeczywiście zabezpieczyć emeryta przed niebezpieczeństwem niskiej wyceny jego jednostek w momencie przejścia na emeryturę wystarczy odwrócić sytuację i wypłacać mu emeryturę z jego indywidualnych jednostek w kwocie jaką sobie sam zażyczy aż do wyczerpania tych jednostek. Ponieważ wypłata emerytury rozkłada się na kilka lat ryzyko chwilowej niskiej wyceny zostaje wyeliminowane. Dodatkowo taki emeryt widząc, że jest niekorzystny okres może zmniejszyć sobie kwotę wypłacaną z OFE.
Można pewnie zaproponować i inne ciekawsze rozwiązania ale dla władzy najlepsze jest takie rozwiązanie w którym wszelkie decyzje pozostają w jej gestii.
kropka1291 / 5.174.69.* / 2013-10-22 15:55
Po to są nowe przepisy aby na kontach OFE nie pozostało nic.Bo te emerytury nie są dla normalnego człowieka tylko dla tych którzy nimi zarządzają.
Bernard+ / 188.117.142.* / 2013-10-22 15:39
Jaki sens miałoby przekazywanie, co miesiąc z OFE do ZUS 1/120 środków według ich wyceny z dnia np. 10 tego lub 15-stego a następnie dnia 29-tego ZUS przekaże do OFE część nowej składki miesięcznej ubezpieczonego, od której OFE pobierze sobie prowizję. A co OFE zrobi z tymi pieniędzmi w okresie do następnego miesiąca, gdy będzie musiało kolejną ratę środków przekazać do ZUS? Wykonywanie takich dwóch operacji w przeciwną stronę spowoduje ponoszenie kosztów na jałowe operacje zarówno przez ZUS jak i przez OFE a straci na tym wyłącznie ubezpieczony? Jeżeli oszczędzałem już od 16 lat do 30 lat w OFE to mam więcej na koncie do przeniesienia z powrotem do ZUS niż wpłacę do OFE za pośrednictwem ZUS w ostatnich 10 latach przed emeryturą. Zdrowy rozsądek oraz starożytne powiedzenie, aby „nie mnożyć bytów ponad potrzeby” nakazuje, więc aby zamiast takich 2 operacji zaprzestać w ogóle przekazywania nowych składek do OFE na jakiś czas przed emeryturą i zapisywać je w ZUS na subkoncie oraz waloryzować. Bo w krótkim okresie czasu w jakim nowe składki przekazane do OFE będą pracowały istnieją niewielkie możliwości wypracowania z tych składek zysków, wyższych niż pobrane przez OFE prowizje. Wszak kolejne jednostki uczestnictwa w OFE za te nowe składki będą nabywane po coraz wyższej wartości a ich zamiana na akcje lub inne papiery wartościowe będzie następować na coraz krótsze okresy. W konsekwencji wzrost wartości jednostek uczestnictwa w ostatnich latach przed emerytura może być niższy niż prowizje z tych składek potrącone. Poza tym takie mieszanie w składkach i przekazywanie ich w dwie przeciwne strony to operacje głupiego Jasia, który myślał, że herbata stanie się słodsza od samego mieszania bez wsypania cukru! Zyskowne to będzie tylko dla ludzi zatrudnionych do tej niepotrzebnej i społecznie szkodliwej roboty. Jeżeli więc idea stopniowego przenoszenia pieniędzy ubezpieczonego przed emeryturą z OFE do ZUS jest słuszna i zasadna to okres ten należy skrócić co najmniej o połowę albo zrównać go z okresem ochronny pracownika przed zwolnieniem z pracy, który jest ustalony w kodeksie pracy.
Istnieje niebezpieczeństwo manipulowania przez OFE wyceną jednostek uczestnictwa dlatego wycena jednostek umarzanych w celu przekazania środków do ZUS powinna być ustalana według kursu z tego samego dnia w którym księgowane są wpłaty składek młodszych ubezpieczonych przekazane przez ZUS do OFE. Obserwuję bowiem dziwne wahania miesięczne wartości jednostek w OFE. Zawsze w dniach księgowania nowych składek przekazanych przez ZUS wartości jednostek są wyższe niż w dniach gdy składki do OFE nie wpływają. Dziwne co?
andton / 89.171.250.* / 2013-10-22 14:00
Artykuł skrajnie tendencyjny. Oj, chyba miało się kaskę zainwestowaną na giełdzie...Obrońcy OFE i obiektywizm - pojęcia sprzeczne.
wiosłuj szczeniaku, wiosłuj / 178.36.240.* / 2013-10-22 10:35
Tata, daleko do tej Ameryki?
propozycja dla narodu / 193.22.252.* / 2013-10-22 10:32
Może zamiast referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz Waltz zróbmy referendum w sprawie odwołania Rostowskiego? Bądź co bądź to zdecydowanie większy szkodnik xD
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy