Forum Forum emerytalneInne

ubezpieczenie dla dzieci

ubezpieczenie dla dzieci

jaga28 / 2014-01-08 10:13
Witam,mój mąż pracuje w firmie i jest ubezp. w zusie ja posiadam gosp.rolne i płacę krus mamy córkę 6-letnią ,która obecnie jest ubezp.przy mężu w zusie chcialam zapytać czy w takiej sytuacji córka nie powinna być ubezp. ze mną w krusie jako domownik czy może pozostać tak jak jest zwłaszcza że niedlugo planuje podjęcie pracy poza rolnictwem
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-01-08 12:24
Domownikiem można być w wieku min. 16 lat, i wtedy poza ub. zdrowotnym osoba taka ma rolnicze ub. społeczne.

Natomiast teraz w stosunku do córki jest tylko kwestia ub. zdrowotnego jako członka rodziny. Nie ma znaczenia, który rodzic ją zgłasza do tego ubezpieczenia, nie ma też znaczenia to, że za Panią prawdopodobnie składka zdrowotna jest płacona z budżetu (gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych)- w takim wypadku też Pani może ją zgłosić.

Reasumując- nie ma to dla Was znaczenia formalno-prawnego ani finansowego, który rodzic dziecko zgłasza.
Jedynie przy zgłoszeniu dziecka przez Panią, mąż musi dokonać zgłoszenia u swojego płatnika o wyrejestrowaniu dziecka. Ubezpieczenie w tym wypadku nie może się dublować.
jaga28 / 2014-01-09 18:59
no dobrze a teraz takie pytanie w momencie gdy pobierałam rentę rodzinną to córka była ubezpieczona przy mnie tylko że nie przypominam sobie żebym zgłaszała to w postaci jakiegoś wniosku do krusu ale gdy korzystaliśmy z opieki medycznej nigdy nie było żadnego problemu ,recepty nie wracały z adnotacją że pacjent nie jest ubezpieczony ,czy w przyszłości mogą być jakieś tego konsekwencje?
wiwan / 2014-01-09 20:19
No więc może jednak nie była ubezpieczona przy Pani, ale np. od urodzenia przy mężu, albo renta była z ZUS, albo było to na tyle dawno, że NFZ tego nie wychwycił. Teraz przy e-wuś wyszłoby to od razu.

Najnowsze wpisy