Forum Forum podatkoweOdliczenia

ulga na niepełnosprawne dziecko

ulga na niepełnosprawne dziecko

bodzia / 195.117.209.* / 2010-01-27 09:07
czy jako rodzic mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej na dorosłe (żonate) niepełnosprawne dziecko mieszkające ze mną pobierające zasiłek pielęgnacyjny na stałe. art.6ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nic nie mówi o tym, ze rodzic takiego dziecka nie może odliczyć ulgi. Na forum przeczytałam odpowiedź cytuję :"Jak wynika z wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jedynym kryterium jest orzeczenie o niepełnosprawności i fakt ,że dziecko nawet dorosłe (nie pisze czy żonate) ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny. W takiej sytuacji bez względu na wiek dziecka ulga będzie przysługiwać tak długo jak będzie ono otrzymywało zasiłek"
Następny komentarz - ulga przysługuje rodzicom biologicznym i adopcyjnym na dzieci małoletnie oraz bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.Ustawa nie jest do końca sprecyzowana i stąd bardzo proszę o odpowiedź . Z powyższych komentarzy wynika,że mogę jako rodzić skorzystać z tej ulgi.
Wyświetlaj:
ZulkaM / 2010-01-27 13:41 / Bywalec forum
To prawda, że ustawa nie do końca precyzuje korzystanie z tej ulgi i w takim przypadku najlepiej dopytać się w swoim urzędzie skarbowy. Zadzwoń i będziesz miała jasność. P:)
belladonna / 2010-01-27 19:25 / Tysiącznik profesjonalny
Hm.... w tym roku jest zapis:
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
2) wstąpiło w związek małżeński.

Nie ma zapisu, że ma to tylko zastosowanie do dzieci sprawnych to raz.... a dwa, pytałam kiedyś osobę z "wyższej instytucji", to mi odpowiedziała "jeśli dziecko jest w związku, to jest na utrzymaniu małżonka, a nie rodzica i nie ma znaczenia, czy małżonek ma je za co utrzymać). Dlatego myślę, że ulga nie będzie się należała jeśli dziecko cały rok 2009 było w związku :)

Najnowsze wpisy