Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga prorodzinna - czy odliczać w całości? & rozliczenie studenta

Ulga prorodzinna - czy odliczać w całości? & rozliczenie studenta

maxior / 85.202.96.* / 2010-01-20 02:19
Witam!

Sytuacja ma się następująco: 3.12.2009 skończyłem studia dzienne, data urodzenia 16.08.1985r. w roku 2009 zarobiłem na podstawie umowy zlecenia zaledwie 1300 zł. W tym roku byłem więc studentem przez 11 mc z małym hakiem (3 dni grudnia).

Mam pytanie: czy według tego podziału na miesiące osoba rozliczająca PIT 37 może odliczyć całą kwotę ulgi prorodzinnej czy można zaliczyć tylko 11 mc ?

Jeżeli chodzi o moje zeznanie podatkowe to kwota przeze mnie uzyskana jest mniejsza od kwoty wolnej od podatku, czyli powinienem odzyskać całą zaliczkę, prawda??
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-01-20 08:46 / Tysiącznik profesjonalny
Przy weryfikacji ulgi Twój rodzic powinien dostarczyć zaświadczenie, że się uczyłaś... czyli wszystko zależy od tego co napisze uczelnia.... bo jak napisze, że byłaś studentką do listopada, to rodzic może odliczyć za 11 miesięcy (dobrze policzyłam, ze 25 lat kończysz dopiero w 2010?).
Twój dochód brutto do ulgi prorodzinnej nie może przekroczyć kwoty 3.089 zł (bo zarobek to dochód netto).
Jeśli w Twoim PIT podstawa opodatkowania będzie do 3.091 to podatek nie wyjdzie, czyli wszystkie zaliczki do zwrotu :)
I wybierz rodzicom to zaświadczenie, bo pojedziesz gdzieś, a oni np za dwa lata zostaną poproszeni o zaświadczenie i kto to wybierze?
maxior / 85.202.96.* / 2010-01-20 10:47
Jeżeli dobrze Cie rozumiem, to zaświadczenie , na którym widnieje już pierwszy dzień grudnia 2009 umożliwia zaliczenie tego całego miesiąca do odliczenia prorodzinnego, tak?

dzięki za odpowiedź.

Najnowsze wpisy