Forum Forum dla firmKadry

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

Wyświetlaj:
tomek.krasinski / 194.15.124.* / 2017-05-16 14:15
A czy ktoś mądry może mi powiedzieć, czy od 01.01.2017 można wypłacać gotówką wynagrodzenia za umowę o dzieło powyżej 15.000 PLN? Znalazłem artykuł http:[...]że niby tak, ale wolę się upewnić...


[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
wiwan / 2017-05-16 17:58
Lepiej czytać konkrety tj. przepisy.

Po nowelizacji z 13.04.2016 regulacja ta tj. art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej brzmi:

"1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Ergo- wypłata wynagrodzenia wykonawcy dzieła, który NIE prowadzi DG może być dokonywana gotówką bez względu na kwotę.
GOŚĆ 25 / 217.99.219.* / 2015-03-31 17:37
racja - przy omowie zlecenia bez ZUS-u więcej sie zarobi ale kto otrzymuje takie WYSOKIE wynagrodzenie na umowach zlecenia. ! !
QQ / 83.8.245.* / 2015-02-21 19:13
".........Paradoksalnie umowy, które są nazywane śmieciowymi pozwalają zarobić więcej, niż umowa o pracę przy takim samym wynagrodzeniu brutto. To wszystko jednak kosztem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne........"
Właściwie tak tyle że w większości przypadków oszczędności na ZUS-ie w 100% zabiera pracodawca.
wiwan / 2016-11-16 12:17
"oszczędności" nie zabiera, ale po prostu ma - zarówno zleceniodawca/zamawiający dzieło jak i zleceniobiorca/ wykonawca dzieła.

Więc owe 100% bzdura wobec ustawowej regulacji wg. której ubezpieczony jest obciążony :
- 50% składki emerytalnej
- 18,75% składki rentowej
- 100% składki chorobowej

za niego należnej.

Kwestię składki zdrowotnej, a więc spoza ZUS pomijam.
Swiadoma wyboru / 46.238.214.* / 2015-02-21 15:38
Jak czytam takie bzdury to az sie gotuje. Pracuję z mężem na umowę o dzieło od 5 lat wcześniej na etatach. To fakt nie mamy wypłaty co miesiąc jak na umowie ale zlecenia są stałe a raz zarobione pieniądze można podzielić na kilka miesięcy , wydawać kasę rozsądnie to tylko kwestia organizacji i samodyscypliny .Mam urlop kiedy chcę nie muszę go planować w styczniu na lato. Wystarczy że skończę zleconą pracę wcześniej niż w umowie i wyjeżdżam .Zawsze również mogę urlop przedłużyć o kilka dni i też stresu nie ma .A co do ZUS - u to zarobioną kasę mogę odkładać już dziś lub inwestować a nie liczyć na wirtualną emeryturę kiedyś tam a i tak nie wiadomo czy dożyję, czy nie będzie kryzysu czy nawet wojny.A na starość składam do "skarpety" W razie sytuacji nagłej mam z czego wyjąć i znowu odkładać .To miłe uczucie takie pełne panowanie nad swoimi pieniędzmi.Jak płaciłam ZUS to rosło przekonanie że 1000zł wyrzucam do kosza a Jak naprawdę był potrzebny lekarz to nie było można się do niego dostać więc i tak płaciła za wizyty prywatne. Odkładają nawet połowę ZUSu to po 1 roku mam 6 tys. Prosty rachunek po 20 latach + oprocentowanie a jak nie dożyję do emerytury to przynajmniej moim dzieciom zostawię Co do dostępu do lekarzy to wystarczy wykupić rodzinne ubezpieczenie w jakim Medicover lub LuxMed ,z dostępem do specjalistów, wizyty z dnia na dzień i bez limitów. Jak przestaję chorowac to rezygnuję a nie jak w Zus-ie który muszę płacić dożywotnio .Co najważniejsze prywatne ubezpieczenie jest tańsze niż ZUS. A szpital. Wystarczy mieć polisę a dzieci uczące się do 25 roku życia pełną opiekę medyczną mają całkowicie darmową. Wiem co mówię bo mój syn 9 letni miał wypadek i spędził 10 dni w szpitalu (pełna diagnostyka) mimo braku ZUS- u , nie zapłaciliśmy ani złotówki. Trzeba mieć świadomość że ten ZUS to haracz a ja nie chcę być traktowana jak niedorozwinięta umysłowo i umiem zarządzać swoimi pieniędzmi
rene glanou / 89.68.0.* / 2015-02-22 20:17
ja też już 10 rok pracuję wg umowy o dzieło (mogłem też wybrać umowę o pracę), wszystkie tzw koszty pracy łącznie z tymi co f-ma odprowadzałaby (tym faktem byłem zaskoczony)są moje i te, co do grosza odkładam, zgromadzone mam ponad 300 000 zł, a co do zabezpieczenia zdrowia to mam polisę z opcją medyczną
aqq998 / 31.178.201.* / 2015-02-21 23:37
Ok. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale nie rozumiem Twoich słów: "Jak czytam takie bzdury to az sie gotuje". Który fragment artykułu masz na myśli? Wydaje się, że autor ma takie samo zdanie jak Ty.
Kich / 213.205.252.* / 2015-02-21 16:28
I o to chodzi:)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Paweł_Polak / 178.36.210.* / 2015-02-21 14:02
Coś mi się robi jak czytam takie rzeczy.
Ja zarabiam w firmie 4000zł netto (na rękę) z czego pracodawce kosztuje ~`4670zł
I pracodawca może na nie wydać maksymalnie 4700zł bo na więcej go po prostu nie stać i gdybym chciał mieć umowę o pracę to przy kosztach pracodawcy około 4700 na rękę zarabiał bym 2790zł czyli 1210zł mniej. a różnica wynosi 30,25%!
Po odjęciu ubezpieczenia w prywatnej firmie oraz inwestycji emerytalnej w Angielskiej zostaje mi 800zł więcej a na emeryturę na polskie na ten moment mogę liczyć w okolicy4000zł.
Ludzie nie wierzcie w ZUS weźcie sprawy w swoje ręce!
Paweł_Polak / 178.36.210.* / 2015-02-21 14:11
Oczywiście dodam jeszcze, że mimo iż to umowa o dzieło to mam normalnie 26 dni urlopu oraz respektowane są zwolnienie lekarskie. Oczywiście jest to słowne dogadanie się ale cały socjal jest jak najbardziej respektowany z umowy o pracę tylko po to aby na dziele zarabiał po prostu więcej. Pracuje tak od 4 lat i nie narzekam; Polecam o ile można to to rozwiązanie.

Pozdrawiam Paweł.
ghh / 82.145.220.* / 2015-02-21 00:32
Polski system pracy oddala nas od Europy do Ameryki Południowej. Państwo nie dba nawet o swoje dochody bo przez lata zmieniane przepisy doprowadziły do tego, że z systemu korzystają :1.pracodawcy 2.pracownicy i emeryci branż uprzywilejowanych. Reszta niech za-dala na śmieciówkach. Będzie strasznie bo system wypędza młodych za granicę, ogranicza przyrost w kraju i nie zapewnia fiskusowi i zusowi środków. Jednocześnie skazuje pracujących na śmieciówkach do korzystania z opieki społecznej.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Głomb / 82.145.221.* / 2015-02-21 00:06
Chciałbym zarobić więcej,nic nie umiem,może zostanę posłem i przemówienia będę czytał z tableta.A propos w sejmie jest 462 posłów a niektórzy biorą worki pieniędzy i ich wcale nie widać.POkażcie wszystkich posłów i ich wynagrodzenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
żart / 89.72.230.* / 2015-02-20 18:51
paradoksalnie pracodawcy zatrudniający na umowy śmieciowe od razu mają skalkulowane niższe stawki godzinowe dla pracowników niż gdyby zatrudniali ich na umowę o pracę bo na umowie o pracę jest granica najniższej stawki a na innych umowach dowolność. tak więc o tych wyższych zarobkach to dowcip
witM328 / 91.222.27.* / 2015-02-20 16:51
hahaha...mam 24 lata, emeryturę z ZUSU!? hahaha
Polaczki cwaniaczki / 83.22.43.* / 2015-02-20 15:21
Ktos kto pisze takie bzdury i namawia nieswiadomie.Powinien byc zwolniony.Albo go zatrudnic na umowe o dzielo.Panie Jakubie.Witualna polska schodzicie na psy.Coraz wiecej bzdur a nie informacji.
wiwan / 2015-02-20 15:38
Nikt nikogo nie namawia, ale edukuje o różnicach co do charakteru umów i konsekwencji ubezpieczeniowych.

Artykuł jest na MONEY.PL.
Bella61 / 95.160.27.* / 2015-02-20 18:36
To co piszecie na temat umowy zlecenie,śmiem twierdzić,że to nie prawda(piszę o większych zarobkach) Pracuję już ponad 4 lata na umowę zlecenie i zarabiam grosze.Na początku miałam 6.40 brutto,później po pół roku + 50 groszy,a po 9 miesiącach znowu + 50 groszy.Nigdy nie dorównałam do najniższej krajowej.
wiwan / 2015-02-21 08:09
Artykuł jest zdecydowanie bardziej o dziele niż o zleceniu i o wyższym netto uzyskiwanym z niego w stosunku do brutto w porównaniu ze zleceniem czy etatem. Niska stawka brutto nie ma nic do tego.

Ps. Stawka godzinowa przy dziele- na 90% wskazuje, że dziełem NIE jest....
Pit999 / 83.28.231.* / 2015-02-20 14:12
[...] sponsorowany artykulik za garść srebrników, starając się przekonać czytelników, jaki to będą mieli miód na starość bez grosza na wegetację (bo życiem to tego nazwać się nie da). W Polsce obecny system zatrudniania ludzi to uprawomocniona forma NIEWOLNICTWA. Jedyna możliwość wprowadzenia jakichkolwiek zmian to obligatoryjne zatrudnienie wszystkich urzędników państwowych, senatu i sejmu na takich umowach śmieciowych z maksymalnym wynagrodzeniem co najwyżej dwóch średnich krajowych. Wtedy może w miarę szybko to się zmieni.


### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
fdsa / 79.110.194.* / 2015-02-20 14:26
hmm... a kto wg. Ciebie go sponsoruje? tajne zrzeszenie pracodawców? czy może rząd? no I jeszcze jedno: na tym polega wolność słowa by każdy mógł przekonywać innych do swoich poglądów, zaś wolność jednostki polega na możliwości podejmowania świadomych decyzji. co do niewolnictwa: Ty w ogóle rozumiesz to słowo? bo jeśli Ciebie ktoś zmusza do pracy na warunkach których nie akceptujesz to powinieneś to niezwłocznie zgłosić dedykowanym służbom! odnśnie zaś Twojego kozackiego rozwąizania - zdajesz sobie sprawę że urzędnicy nie tworzą prawa, zaś sejm/senat więcej niż na umowach o pracę zarabia na zdobytych znajomościach (późniejsze: rady nadzorcze/kontraky managerskie/coaching itp.)?
anty fdsa / 93.105.115.* / 2015-02-20 22:26
fdsa to kto ? Zajmujesz stanowisko propagandy , jakoby było u nas dobrze . Ja też moge chwalić zdrowiem , uroda i tym podobnymi walorami,czego innym brakuje . Skoro Tobie dobrze to siedź i NIE POUCZAJ innych , ktorym pociag odjechał ,kiedy ruszał bo byli albo młodzi lub "zabrakło miejsca" (czytaj poparcia nepotycznego )
fdsa / 79.110.194.* / 2015-02-21 13:53
fdsa to ja (mężczyzna ok. 30, pochodzę ze wschodu kraju, obecnie mieszkam w dolnośląskim). chcesz powiedzieć że wolno tylko marudzić? tylko tutaj? czy ogólnie w internecie? nie kumam też tego porównania do pociągu - może mi powiesz kiedy odjechał? bo ja tego zwyczajnie nie widzę: pracuję w średniej, w 100% polskiej firmie, cały czas zatrudniam do swojego działu nowych ludzi (najmłodszy ma obecnie 24 lata), minimalne wynagrodzenie w całej firmie to 2400 'na rękę', charakter umowy do wyboru, załoga w przeciągu ostatnich 8 lat się potroiła. możesz sobie krzyczeć że propaganda - tylko że niczego to nie zmieni. może zamiast uskarżania się w komentarzach warto się zastanowić ja 'załapać się na kolejny pociąg'?
gucio862 / 85.222.104.* / 2015-02-20 16:27
istotne just tu" świadome decyzje".adekwatniejszym wyrazem jest ustanawiają zamiast tworzą ...prawo
kk689 / 162.27.160.* / 2015-02-20 14:01
Wypisujecie tu ile byście sobie nie naodkładywali . Wystarczy jeden zakręt życiowy i pieniądze podejmiecie twierdząc że jeszcze sobie nazbieracie . Poza tym pewno pójdziecie do ośrodka pomocy społecznej jako osoby bez środków do życia i będę się musiał dzielić z wami moją emeryturą . System powinien być jasny i jednolity dla wszystkich
fdsa / 79.110.194.* / 2015-02-20 14:14
najlepszy jasny i jednolity system dla wszystkich to "rób jak uważasz i nie miej pretensji do innych o skutki Twoich decyzji". nie potrafisz rządzić swoją kasą? wykup sobie ubezpieczenie/fundusz powierniczy/cokolwiek. potrafisz? rządź. proszę tylko o jedno: nie narzucaj mi swojej woli! aha - pomocy społecznej też nie popieram. z tego samego powodu co Ty.
obiektywnie / 89.67.109.* / 2015-02-20 13:25
Co daje wyższa składka na ubezpieczenie zdrowotne?
Może będę stał w mniejszych kolejkach?
Myślący / 87.206.82.* / 2015-02-20 13:47
Dlatego wybierz KORWiNa, rozwiąże te śmieciowe i pieniądzochłonne instytucje i ministerstwa, obniży lub zlikwiduje niektóre podatki zostawiając tylko VAT na poziomie np 5% i tylko z tego będzie finansowane to co ma zapewnić bezpieczeństwo w kraju jak i całego kraju. To iż zostanie zlikwidowanych około 90% podatków sprawi iż pieniądz nabędzie na wartości, samemu bez zbędnych urzędasów będzie można decydować w co się zainwestuje pieniądze by w wieku 90 lat można by przejść na złotą emeryturę by zająć się wnukami itd. Stać będzie na specjalistów (prywatnych) bez czekania w dwu letniej kolejce. SOCJAL To ZŁO, a podatki to zalegalizowana forma okradania tych co wysilają się bardziej wytężyć mózg od tych co w ogóle go nie używają przez co sobie nie radzą i pobierają wszelkiego rodzaju zasiłki
dugud / 194.181.152.* / 2015-02-20 14:33
od momentu ratyfikacji traktatu lizbońskiego wszelkie korwinizmy można spokojnie odłożyć na półkę - są niemożliwe do realizacji. Korwin(UPR) był idealny na czas transformacji - niestety wybraliśmy kolejnych socjalistów, wstąpiliśmy do socjalistycznej UE i znów trzeba czekać aż coś grubego się spi***oli (tylko JKM już będzie niedostępny).
kk689 / 162.27.160.* / 2015-02-20 14:02
Korwin sam obniży ??? :) . Pokaż choć jeszcze jedną godną zaufania osobę działającą w jego partii :)))
wiwan / 2015-02-20 13:35
Nieważne, czy niższa, czy wyższa. Ważne, że z umowy o dzieło ( o ile nie z własnym pracodawcą ) w ogóle nie ma tego ubezpieczenia. A więc pozostaje kwestia ubezpieczenia przez żonę/męża lub dobrowolne, drogie ubezpieczenie w NFZ. Pomijam kwestie ub. komercyjnego- spoza systemu publicznego.
fdsa / 79.110.194.* / 2015-02-20 14:54
jedyna rozsądna opcja przy dochodach
smieciufwka the best / 92.108.9.* / 2015-02-20 12:45
A przewodniczacy jasnie Rudy powiedział jeszce niedawno że najlepsza jest śmieciowa...
a no tak / 84.39.161.* / 2015-02-20 12:33
Umowa o dzieło ma sens tylko wtedy, kiedy wielokrotnie przekracza wysokość etatowej pensji, no pensja 2500 brutto a dzieło 25 tys. zł. W przeciwnym wypadku "dziełobiorca/kontrahent" sam sobie wyrządza krzywdę, zwłaszcza jeśli jest to jego jedyne źródło utrzymania nie ma bowiem żadnego ubezpieczenia ani ochrony kodeksowej bo nawet komornik zajmuje 100% wynagrodzenia za dzieło!
albo inaczej / 79.110.194.* / 2015-02-20 12:50
cywilnoprawna me sens wtedy gdy masz jakiś pomysł na utrzymanie się. np. możesz zarabiać niewiele więcej niż na etacie ale ze świadomością tego, że na starość emigrujesz na Madagaskar i odłożona kasa wystarczy na przeżycie.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy