Forum Forum prawnePracy

Umowa o dzieło, umowa zlecenie, urząd pracy

Umowa o dzieło, umowa zlecenie, urząd pracy

skomentuj
Martaaaa / 79.184.24.* / 2011-11-07 17:40
Witam. Jestem zarejestrowana w Urzędzie pracy od dwóch miesięcy. W Tym czasie podjęłam umowę o dzieło w markecie, byłam przekonana, iż zakład pracy ma obowiązek zgłosić ten fakt do UP. Więc tego nie zgłaszałam w UP. Później nastąpiło roznoszenie ulotek (umowa zlecenie). Tę pracę podjęłam będąc również zarejestrowana w ciągu dalszym w UP, były to 4 dni. Umowę zlecenie otrzymałam pocztą więcej niz 7 dni od daty rozpoczęcia pracy. którą odesłałam podpisaną. W kolejny dzień poszłam do UP zgłosić tą umowę, po czym otrzymałam powiadomienie, że za późno ją zgłaszam. Jak nmiałam to zrobić, skoro nie miałam dokumentów wcześniej? Natychmiast zostałam wyrejestrowana. Czy w takim razie powinnam zgłaszać umowę o dzieło w markecie do UP, gdy jestem już wyrejestrowana? Bo podejrzewam, że market nie zrobił tego za mnie... Czy nic juz w takiej sytuacji nie robić? Nieznajomość prawa mnie pogrążyła. Proszę o poradę.
Wyświetlaj:
Martaaaa / 79.184.24.* / 2011-11-07 19:03
Wątpię, czy ponownie się zarejestruję. Ale muszę przecież rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na podstawie zwrotu podatku. Zatem nie jestem zobowiązana zanosić tej zaległej niezgłoszonej umowy? Czy grozi mi jakaś grzywna czy postępowanie w związku z podjęciem umowy o dzieło i niezgłąszaniem jej podczas gdy byłam zarejestrowana?
szklarek / 2011-11-07 22:00
1. kwestia rozliczenia z US nie ma nic wspólnego z PUP i nastąpi przecież dopiero w marcu lub kwietniu.
2. poszperałem jeszcze- tak, za niezgłoszenie podjęcia zarobkowania grozi grzywna "nie mniej niż 500 zł" z art. 74 Ustawy o promocji zatrudnienia, ale jest do uniknięcia, gdy nawet w terminie późniejszym jest dokonane, byle "przed kontrolą".
Co prawda nikt już jako wyrejestrowanej nie będzie Pani kontrolował- ale na wszelki wypadek- niech i to dzieło Pani zgłosi.
W razie wymierzenia grzywny- odwoływać się- na ogół zostaje to uznane.
Zgłoszenie nie oznacza okazywania się podpisaną umową- wystarczy oświadczenie.

3. od bodaj już 2 lat pracodawca nie ma obowiązku informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Ale nawet gdy miał- bezrobotny miał go również.

4. nie ma Pani zamiaru, a co z ubezpieczeniem zdrowotnym ?
Po 30 dniach od daty wyrejestrowania traci Pani prawo do korzystania z usług NFZ, refundacji recept. No chyba, że jest "na stanie" ubezpieczony mąż, który zgłosi Panią jako członka rodziny do tego ubezpieczenia.
szklarek / 2011-11-07 18:48
1. przecież przy każdej wizycie w UP podpisuje się oświadczenie o braku dochodów.
2. przy rejestracji podpisuje się też oświadczenie, że będzie się UP informowało o podjęciu zatrudnienia.
3. nawet gdyby dopilnowała Pani terminów- też skutkowałoby to wyrejestrowaniem w związku z uzyskaniem dochodu.

Więc to nie nieznajomość prawa Panią "pogrążyła". Jako wyrejestrowana już niczego nie musi Pani wstecznie zgłaszać.
Ponownie może się Pani zarejestrować w PUP z upływem 120 dni od wyrejestrowania.
skomentuj

Najnowsze wpisy