Forum Forum prawnePracy

umowy śmieciowe a ZUS

umowy śmieciowe a ZUS

gabriela 00 / 2012-11-09 08:52
Pracodawca dał mi do wyboru i powiedział, ze może podpisać ze mną albo umowę zlecenie albo o dzieło, jak mi pasuje. Czy na którejś z tych umów będę miała opłacane składku ZUS?
Wyświetlaj:
Poerba / 93.89.197.* / 2012-11-11 16:08
Szkoda, że nie umowę o pracę, bo wtedy mialabys ZUS, chorobowe, urlop czy nawet prozaiczną mozliwość starania się o kredyt. Cóż niestety w Polsce jest b. wysoki odsetek umow śmieciowych i sytuacja na rynku tego nie poprawia.
Wracając do tematu - tak jak poprzednicy napisali. Obie umowy mają swoje warunki.
A jaką pracę będziesz wykonywać?
szklarek / 2012-11-09 10:25
1. Prawo pracy nie zna pojęcia umów śmieciowych i nie warto związkowego slangu używać.
2. Umowa zlecenie będzie tytułem do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie lub obowiązkowo w zależności od tego, czy ma Pani inne tytuły do ubezpieczeń (np. inne zlecenie). Zawsze będzie tytułem do ub. zdrowotnego.
3. Tylko w przypadku, gdy jest Pani studentką/uczniem do lat 26- nie będzie ona tytułem do ubezpieczeń w ogóle.
4. Dzieło nie jest takim tytułem, poza 1 sytuacją, która pani nie dotyczy.

Na koniec- jeden i ten sam rodzaj zadania/sposób jego wykonywania NIE daje wyboru określenia go zleceniem lub dziełem.

Zgodnie z KC jest to albo dzieło albo zlecenie.
Pomijam kwestię ukrytości stosunku pracy
borysekk / 2012-11-09 10:22 / Bywalec forum
przy umowie zlecenie sa odprowadzane takie skladki, przy umowie o dzielo niestety nie, umowa o dzielo to najgorsza z umow, bo nic nie gwarantuje pracownikowi

Najnowsze wpisy