Forum Forum prawnePracy

urlop ojcowski dla policjanta??

urlop ojcowski dla policjanta??

skomentuj
nejdan23 / 2012-07-12 09:28
Czy ktoś ma może informacje na temat urlopu ojcowskiego w służbach mundurowych? nigdzie nie moge znalezc jednoznacznej odpowiedzi na ten temat, moze ktos z Was udzieli mi odpowiedzi?
szklarek / 2012-07-12 11:16
Nie każdy mundurowy to policjant, a co za tym idzie:
- policjant może z urlopu ojcowskiego z art. 182'3 skorzystać, bo na podstawie art. 79 ustawy z 7 kwietnia 1990 r. o Policji policjantowi kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeżeli przepisy ustawy o Policji (powoływanej) nie przewidują inaczej.Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 29 czerwca 2006 roku (sygn. akt P30/05) odesłanie do przepisów prawa pracy w zakresie ochrony rodzicielstwa dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wskazał na tę okoliczność rzecznik praw obywatelskich w piśmie z 15 grudnia 2006 r. (BMP‑079-10013/06/RC).
- żołnierz NIE może, bo Żołnierzom zawodowym, zgodnie z postanowieniami art. 65 ust. 1 i art. 65a ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, w związku z urodzeniem się dziecka przysługuje urlop macierzyński i urlop wychowawczy na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy. Nie wspomina się o u. ojcowskim, i stąd niedawna (wiosną) dyskusja o potrzebie zmiany w tym zakresie.
skomentuj

Najnowsze wpisy