Forum Forum podatkoweVAT

Usługi budowlane a VAT w 2014

Usługi budowlane a VAT w 2014

Marcin1124 / 78.9.6.* / 2013-12-22 20:38
Witam serdecznie,

Nurtują mnie następujące pytania:
1) W 2013 roku można kupić np. drzwi z usługą montażową i na całość obowiązuje jedna stawka podatku VAT (tj. 8%). Czy w 2014 ulegnie to zmianie i na materiały budowlane (a więc np. wcześniej wspomniane drzwi) stawka podatku będzie wynosić 23% nawet z montażem?
2) Podpisałem z deweloperem umowę wstępną, ale nie jestem jeszcze formalnie właścicielem mieszkania i umowa przyrzeczona zostanie podpisana w 2014 roku. Czy jeśli kupię armaturę sanitarną przed końcem 2013 roku i otrzymam fakturę, to będę mógł odzyskać różnicę (15%) wraz ze swoim zeznaniem podatkowym?
3) Czy jeśli nie korzystam z programu MDM, ale nie mam skończonych 36 lat, ulga budowlana będzie mi przysługiwać i w związku z tym będę mógł zakupić materiały budowlane w 2014? Jeśli tak, na jakich warunkach?

Próbowałem już w kilku miejscach zasięgnąć opinii i uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania, ale bez powodzenia. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Marcin
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-12-23 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1 W ustawie VATowskiej zbyt się nie obracam, ale nie obiło mi się o uszy, aby stawka usług na te sprawy się zmieniła.
ad.2 Różnica VAT to wniosek VZM, co nie ma nic wspólnego z zeznaniem podatkowym (zeznanie to PIT i dochody). U Ciebie przeniesienie własności nastąpi w 2014r., wiec wtedy możesz złożyć wniosek, ale nie widzę przepisów, aby kwestionować wydatki z 2013r., jeśli przeniesienie własności było w 2014r. (ja bym tutaj była ostrożna, znając orzecznictwo sadów w różnych sprawach).
ad.3 To ma być dla osób z pozwoleniem na budowę/przebudowę (do pewnego metrażu), którzy nie mają innej nieruchomości mieszkalnej, a Ty już będziesz miał mieszkanie :)
Marcin1124 / 89.151.19.* / 2013-12-24 00:13
Dziękuję za pomoc

Najnowsze wpisy