Forum Forum prawnePracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego?

Kaś / 87.204.6.* / 2009-06-18 09:40
Witam,

mam pytanie odnośnie wymiaru urlopu wypoczynkowego.. Wg Kodeksu Pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje prawo do urlopu, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Oznacza to, że jeżeli rozpoczęłam pracę dnia 01/02/09 , to po przepracowaniu pierwszych trzech miesięcy będę mogła wyjechać na pięciodniowy urlop. Tak jest w przypadku zawarcia pierwszej umowy o pracę. W moim przypadku jest to druga umowa o pracę (w 2006 r. byłam zatrudniona przez pół roku na UP). czy w takiej sytacji prawo do urlopu uzyskuje po kazdym nastepnym przepracowanym miesiącu, czy tez np w sierpniu moge wykorzystac cały przysługujący mi wymiar urlopowy ?
Z góry dzięuję za pomoc,

pozdrawiam,
Wyświetlaj:
dobrowolna / 2009-06-18 18:01
Urlop jest naliczany od momentu podjęcia pracy i jest adekwatny do przepracowanych miesięcy.Poprzednie zatrudnienie nie ma tu znaczenia,ponieważ liczy sie przepracowany rok kalendarzowy.I teraz tak,po przepracowaniu tych 3 miesiecy ma Pani prawo do urlopu 5 dniowego,a prawo do pełnego wymiaru urlopu nabędzie już Pani w następnym roku kalendarzowym(160 godz.)Z reguły pracodawca nie daje całego urlopu na raz,zależy to bowiem od ilości pracowników jaka dysponuje( w tym przypadku będzie Pani mogła wziąć 9 dni urlopu,czyli 72 godz.)Pracodawca nie daje urlopu "z góry"czyli wiecej niż Pani się należy.Termin wzięcia urlopu jest regulowany w zależnosci od potrzeb nie tylko Pani,ale też innych pracowników.Z własnego doświadczenia wiem,że osoby z najkrótszym stazem pracy w danej firmie dostają urlop wtedy kiedy kierownik o tym zadecyduje i tak żeby pogodzić wymiar urlopów wszystkich pracowników,a nie tylko jednostki.Wiadomą sprawą jest,że wszyscy chcą urlop w lipcu lub sierpniu:]
Pozdrawiam.
Kaś / 87.204.6.* / 2009-06-19 08:43
Dziękuję bardzo za informacje.
Oczywiście przy ustalaniu planu urlopowego zosatały wzięte pod uwage potrzeby innych pracowaników. Także z tym nie byłoby problemu.
Nasuwa mi się jeszcze pytanie.. Czy w takim razie moge dobrac sobie np. 3 dni urlopu bezpłatnego (o ile pracodawca wyrazi zgodę) aby miec wolne 14 dni z rzędu, w celu skorzystania z dopłaty urlopowej w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy