Forum Forum dla firmKadry

Wypowiedzenie 1/2 etatu

Wypowiedzenie 1/2 etatu

Zdesperowany / 83.13.197.* / 2011-12-12 13:26
Od 13 lat jestem zatrudniony w zakładzie budżetowym. Od 1 kwietnia chcę pracować tylko na pół etatu. Czy składam wypowiedzenie 1/2 etatu (oczywiście z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia), czy mam napisać wypowiedzenie z całości, z klauzulą, że proszę o zatrudnienie mnie na 1/2 etatu od 01.04.2012r. Jeśli ta druga opcja to jak liczy się potem okres zatrudnienia u tego pracodawcy? Bardzo dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-12-12 13:37
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy może złożyć jedynie pracodawca.
Panu jako pracownikowi przysługuje w tej sytuacji porozumienie zmieniające- czyli oferta porozumienia stron w kwestii zmniejszenia wymiaru etatu. Pracodawca nie musi go zaakceptować.
Nie ma tu jak przy każdym porozumieniu kodeksowych terminów złożenia i wejścia w życie.

Staż zakładowy nie zależy od wymiaru etatu.
pepit / 2011-12-12 14:24
a chciałam zapytać o sytuacją odwrotną, gdy pracodawca wręcza takie wypowiedzenie zmieniające, to czy mam prawo mu odmówić? czy to jest równoznaczne ze zwolnieniem z pracy?
szklarek / 2011-12-12 18:10
W relacji odwrotnej- wypowiedzenie zmieniające podlega takim samy okresom jak wypowiedzenie definitywne.
Na nieprzyjęcie nowych warunków pracownik ma czas aż do połowy biegu okresu wypowiedzenia. Po tym czasie uznaje się, że warunki przyjmuje.
Nieprzyjęcie powoduje rozwiązanie umowy z końcem biegnącego już okresu wypowiedzenia, a konsekwencje takie jak w wypadku wypowiedzenia definitywnego ze strony pracodawcy- czyli np. nie opóźnia to prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Wypowiedzenie takie nie może mieć miejsca w przypadku umowy na czas określony do 6 miesięcy lub dłuższej, ale bez klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Oraz w przypadku umowy na wykonanie konkretnej pracy.

Podstawa- art.42 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42

Najnowsze wpisy