Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie umowy-pytań kilka

Wypowiedzenie umowy-pytań kilka

Krajan2 / 2011-07-04 12:43
Sytuacja życiowa zmusiła mnie do tego abym zrezygnował z pracy, gdzie miałem podpisaną umowę na czas nieokreślony. Zamierzam wypowiedzieć umowę z dwu tygodniowym wyprzedzeniem. Jeżeli miałem wolne do wykorzystania, a ich jeszcze nie wykorzystałem to czy pracodawca musi mi za nie zapłacić? A drugie pytanie to :jakie dokumenty musi mi wydać mój szef podczas wypowiedzenia umowy?
szklarek / 2011-07-04 13:51
Po pierwsze to nie jest kwestia tego, jaki okres wypowiedzenia Pan zamierza, tylko jaki wynika z Pana stażu zakładowego i tym samym art.36, par. 1 KP. Być może są to już nawet 3 miesiące.
W okresie wypowiedzenia pracodawca musi 'rozliczyć' się z urlopu za obecny rok oraz ewentualnego zaległego. Za tę część, której nie udzieli lub Pan nie zdąży wykorzystać musi wypłacić ekwiwalent. Urlop za 2011 jest proporcjonalny tj. wynosi X/12 z 26 lub 20 dni jakie Panu przysługują, gdzie X to liczba miesięcy pracy w tym roku wraz z okresem wypowiedzenia.

Przy wypowiedzeniu- warto by dał podpis na kopii. natomiast najpóźniej do 7 dni po rozwiązaniu umowy ( upływie wypowiedzenia ) jest to świadectwo pracy oraz oryginały świadectw z poprzednich miejsc, dostarczone mu przy zatrudnianiu się.

Najnowsze wpisy