Forum Forum ubezpieczeńInne

wysokość świadczeń chorobowych

wysokość świadczeń chorobowych

Dagna00 / 2012-04-02 13:40
Pracuję na umowę zlecenie w podpisywanej co miesiąc RMUA , mogę zawsze wybrać czy chcę mieć świadczenie chorobowe...zastanawia mnie ile tak naprawdę otrzymam z takiego świadczenia, kiedy nie będę zdolny do pracy... i na ile mi to przysługuje?
wiwan / 2012-04-02 17:05
Podpisując RMUA potwierdza Pani zgodność przedstawionego zestawienia składek z rzeczywistością- tj. z wynagrodzeniem brutto oraz podleganiem konkretnym ubezpieczeniom.

Wyboru dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dokonała Pani albo przy rozpoczęciu zlecenia w 'oświadczeniu dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych' albo w późniejszym oświadczeniu.
Zrezygnować można na identycznych zasadach, RMUA nie ma nic do tego.

W przypadku ubezpieczenia dobrowolnego jest to zasiłek chorobowy. Nie podlega on 20% KUP ani 'oskładkowaniu'. I jest obliczany od 80% podstawy przy zwykłej niezdolności do pracy, a od 100% podstawy przy niezdolności przypadającej na czas ciąży lub będącej następstwem wypadku w pracy lub drodze z/do pracy lub na skutek donacji narządów lub tkanek.

Podstawą jest średnie miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc z niezdolnością do pracy, po odliczeniu składek społecznych.

Maksymalny okres zasiłkowy to zasadniczo 182 dni.

Najnowsze wpisy