Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zakładam firmę - od jakiego dnia mogę wystawiać faktury?

Zakładam firmę - od jakiego dnia mogę wystawiać faktury?

siwekm / 2008-05-30 13:36
Zakładam firmę - jednosobową działalność gospodarczą. Z porad w internecie przeczytałam, że dobrze jest w wniosku o wpis do ewidencji zawrzeć datę rozpoczęcia działaności z 4 tyg. opóźnieniem. Tak też to zrobiłam.
We wpisie do ewidencji jaki uzyskłąm po 2 dniach mam datę 18 czerwca 2008, w jeden dzień uzyskałam regon i tam też mam taką datę. Złożyłam też w Urzędzie Skarbowym NIP-1 i VAT-R, za 2 dni mam mieć konto bankowe, bo dokonałam już wszystkich formalności.
Wszystko poszło szybciej niż myślałam niepotrzebnie zatem na wpisie umieściłam tak odległą datę.
Mam już zamówienia od moich klientów i chce kupić towar od dostawców ale nie wiem czy przed dniem rozpoczęcia działaności podanym we wpisie i innych konsekwentnie dokumentach mogę wystawiać faktury i czy faktury mogą być wystawiane na mnie? Regon i NIP mam (NIP jest przecież moim osobisym).
Bardo proszę o pomoc czy możliwe jest wystawianie wcześniej faktur kosztowych i na mnie przychodowych przed dniem rozpoczęcia działaności? Czy będe mogła normalnie ewidencjonować i rozliczać w US?
Czy możliwe jest to tylko od dnia podanego w tych dokumentach czyli 18.06.2008?
Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
inoxoConsult / 2008-05-30 17:37
witam
Wystawianie faktur mozesz rozpoczac od dnia ktory zadeklarowales w Urzedzie Skarbowym, jako termin rozpoczecia dzialalnosci.
siwekm / 2008-05-30 17:48
Dziękuję za odpowiedź.
A czy mogę w ogóle do Urzędu Skarbowego na NIP-1 podać (zadeklarować) wcześniejszą datę ropoczęcia działalności niż widnieje we wpisie do ewidencji gospodarczej czy tak nie można.
NIP-1 mogłabym jeszcze zmienić, wpisu nie. W sumie to troszkę dziwne, bo wczesniej składając prośbę o wpis do ewidencji w zasadzie orientacyjnie podaje datę, bo nie wiem ile zajmą formalności. Jesli potem wszystko idzie gładko i chce jak najszybciej rozpocząć działalność i urzędy sprzyjają to czy mogę tą datę w US skarbowym podać wcześniejszą by móc już działać i wystawiać faktury?
inoxoConsult / 2008-05-30 19:13
Dzialalnosc mozesz rozpoczac juz w czerwcu,pamietaj tylko aby faktura za usluge byla wystawiona nie wczesniej niz 18.06
siwekm / 2008-05-30 22:15
Tym samym zatem nikt nie może z moich dostawców czy kontrahentó także wystawić mi faktury wcześniej niż 18.06? Tak bym mogł ją potem rozliczyć w kosztach?

Najnowsze wpisy