Forum Forum prawnePracy

Zaległy urlop wypoczynkowy

Zaległy urlop wypoczynkowy

Pani Mariola / 2012-02-16 09:36
Czy wydłużył się termin, do któego można odebrać zaległy urlop wypoczynkowy za ubiegły rok? Mam do wykorzystania 6 dni i wydawało mi się, że mogę je wybrać do września, ale kierownik twierdzi, ze powinnam to zrobić do marca. Czy ktoś moze potwierdzić, który termin w końcu jest prawidłowy?
Wyświetlaj:
Pani Mariola / 2012-02-16 12:10
Czyli mam rozumieć, ze to nie jest tak, że jeśli sama się nie upomnę, to mi przepadnie po prostu po terminie? To należy do dopilnowania przez pracodawcę, tak?
szklarek / 2012-02-16 13:19
Tak.
Prawo do urlopu przepada dopiero po 3 latach ( art.291 KP)- bo takie jest przedawnienie roszczeń pracowniczych.
Pracodawca musi tego pilnować, by być w zgodzie z prawem pracy. Do tego stopnia, że na u.zaległy może wysłać...przymusowo.
Ale jeśli tego nie czyni, a Pani np. pochoruje się, zajdzie w ciążę itp.- może zdarzyć się, że i przez 2 lata urlopu Pani nie wykorzysta.

Oczywiście, jeśli Pani u. jest potrzebny- może Pani wnioskować/ ustalić w planie urlopowym jego całość tj. zaległy + bieżący.
szklarek / 2012-02-16 12:00
Wrześniowy. Taka jest ostateczna i logiczna interpretacja PIP w stosunku do urlopów nawet sprzed obowiązywania nowej regulacji.

Zaznaczam, że jest to termin udzielenia u. zaległego przez pracodawcę, którego niedotrzymanie grozi mu konsekwencjami - grzywną. NIE jest to termin zobowiązujący pracownika do takiego urlopu wykorzystania.

Najnowsze wpisy