Forum Forum dla firmKsięgowość

Zamknięcie firmy w styczniu a podatek dochodowy

Zamknięcie firmy w styczniu a podatek dochodowy

arkadly / 46.112.212.* / 2011-02-09 14:47
Witam,

prowadziłem w 2010 roku firmę i niestety przynosiła straty. Na koniec 2010 w KPiR ok. 10.000 na minusie.
W styczniu 2011 postanowiłem ją zamknąć. Sprzedałem wszystko co było - towary, wyposażenie, aby na inwentaryzacji wyszło zero. I w tym momencie w styczniu mam zysk +9.000zł.
Ale to nowy rok księgowy (KPiR), czy mogę to jakoś zbilansować z stratą w 2010 roku, czy tylko stratę w PIT roczny a od zysku ze stycznia podatek teraz?

To jest pewien problem, bo na zwrot z PIT poczekam ze 3 miesiące a podatek muszę zapłacić już a cienko z kasą.

Proszę o poradę.
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-02-10 11:26
Można rozliczyć już teraz stratę tj. przy zaliczce styczniowej. regulujący to art. 9 ustawy o PIT tego nie zabrania, mówi tylko o limicie rozliczania straty ( 50%) W ROKU, a nie na koniec roku podatkowego.
Jedyny warunek- wcześniej PIT roczny wykazujący stratę za rok poprzedni musi być już złożony:

z netu "Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 lipca 2002 r. (sygn. akt I SA/Łd 1362/2000), w którym to przychylił się on do stanowiska fiskusa, który zakwestionował postępowanie podatnika polegające na odliczeniu od dochodu za styczeń i luty straty z roku ubiegłego przed złożeniem zeznania rocznego. Sąd uznał, iż podstawę do odliczenia tej straty daje dopiero jej wykazanie w zeznaniu rocznym"

I jeszcze dla upewnienia o tym szybkim odliczeniu :

"Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 22 września 2000 r. (nr PB3-570-IP-722-86/2000). Czytamy w nim, iż: „Jeżeli dochód uzyskany w pierwszym miesiącu roku podatkowego po roku, w którym poniesiono stratę, pozwala na odliczenie 50 proc. kwoty tej straty, podatnik może podjąć decyzję o odliczeniu straty już przy pierwszej zaliczce”
arkadly / 2011-02-10 14:52
Dzięki za odpowiedź. Zadałem to samo pytanie na 3 forach ale na pozstałych dwóch dowiedziałem się, że mam poczytać ustawę, lub pójść do biura rachunkowego.
Ty mi przywracasz wiarę w ludzi i internet.

A dodatkowe pytanie, czy jeśli skończyłem rok stratą to mogę odliczyć składki zdrowotne z DG, czy w przypadku straty NIE?

Arek
szklarek / 2011-02-10 16:29
Składkę zdrowotną odlicza się od podatku W ROKU podatkowym. Skoro za 2010 wyszła strata, wyszedł podatek 0 więc nie ma od czego jej odliczyć. Pod tym względem składki zapłacone w 2010 przepadły. Ale od zaliczki za styczeń 2011można odliczyć składkę za grudzień 2010, bo jeśli w terminie- to została zapłacona ona w styczniu 2011.
W przypadku składek odliczenia nie ciągnie się poza rok podatkowy.
Podstawa - art. 27b ust 1, pkt 1a ustawy o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Najnowsze wpisy