Forum Forum prawnePracy

Zasiłek dla bezrobotnych 2013-jakie zmiany?

Zasiłek dla bezrobotnych 2013-jakie zmiany?

Mietek01 / 2012-12-20 13:10
Jestem od pół roku osobą bezrobotną, dodatkowo pobieram zasiłek. Czy mają wejść w życie jakieś nowe zmiany dotyczące zasiłków dla osoób bezrobotnych w roku 2013?
Wyświetlaj:
ewewe / 89.73.5.* / 2013-01-08 20:10
Witam - mam pytanie odnośnie zasiłku dla bezrobotnych. Dotyczy ono warunku do uzyskania zasiłku pracy przez 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jeżeli z poprzednim pracodawcą miałam rozwiązany stosunek pracy za porozumieniem stron i miałam trzy miesiące zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy (pracodawca zaproponował takie rozwiązanie zamiast rozwiązania z 3-miesiecznym okresem wypowiedzenia), to czy te 3 miesiące tez wchodzą jako "przepracowane, bo miałam jeszcze umowę o prace w tym okresie.
Także, jeżeli w innym okresie (wchodzącym w te 18 miesięcy) miałam jakieś 3 tygodnie zwolnienia lekarskiego, to jest to okres przepracowany?
Dziękuje bardzo z góry za odpowiedź.
szklarek / 2013-01-09 10:06
1. chorobowe w czasie zatrudnienia się wlicza, tj. nie pomniejsza owych 365 dni w 18 miesiącach.
2. jeśli nieświadczenie pracy nie wiązało się z obniżeniem wynagrodzenia poniżej płacy minimalnej- wlicza się również.

ale sam tryb rozwiązania za porozumieniem stron odsuwa prawo do wypłaty zasiłku o 90 dni i o tyle też skraca czas jego pobierania.

No chyba, że jednak jest to wypowiedzenie przez pracodawcę i taki tryb będzie podany w świadectwie pracy, a porozumienie dotyczy jedynie nieświadczenia pracy w czasie biegu wypowiedzenia.
szklarek / 2012-12-20 13:21
Nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia żadnej NIE ma w tym zakresie. Jak co roku od czerwca wysokość zasiłku zostanie zwaloryzowana, ale Pan już będzie po okresie pobierania tego świadczenia.

Nowe stawki ukażą się w maju w MP jako Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Mietek01 / 2012-12-20 14:35
Czyli niestety nie załapie się na podwyżkę zasiłku...no szkoda, w takim razie będę musiał zacząć szukać pracy...

Najnowsze wpisy