Forum Forum emerytalneZUS

Zatrudniony na stanowisku robotniczym pod ziemią, a górnik pod ziemią?

Zatrudniony na stanowisku robotniczym pod ziemią, a górnik pod ziemią?

Hajer13 / 213.238.87.* / 2014-12-26 19:37
Witam

Jestem górnikiem. Aktualnie zmieniam pracodawcę, w poprzednim zakładzie pracowałem na stanowisku: Górnik pod ziemią. Nowy pracodawca na umowie napisał: Zatrudniony na stanowisku robotniczym pod ziemią z następującymi warunkami:
1) z kwalifikacjami górnika.

Moje pytanie brzmi, czy jest jakaś różnica, jeśli tak to jaka?
Moje domysły:
1) może z tego tytułu będą mniejsza składki niż w przypadku górnika pod ziemią?
2) może z tego tytułu nie będę pracował 25 lat pod ziemią tylko do 67 roku życia?
3) może z tego tytułu nie będzie mi się należeć emerytura górnicza tylko zwykła?
4) inne - których teraz nie dostrzegam?
wiwan / 2014-12-29 10:03
Ja tam specjalnej różnicy nie widzę, a więc i wpływu na przyszłe uprawnienia emerytalne- tj. prawo do e. górniczej, albo do e. z tyt. pracy górniczej albo e. pomostowej.

Składki co do zasady są proporcjonalne do wynagrodzenia, a nie rodzaju pracy. Czyli stawki ub. emerytalnego, rentowego, chorobowego i zdrowotnego procentowo są 'ogólnokrajowe'. Na innym stanowisku, u innego pracodawcy mogą różnić się stawką składki wypadkowej, która leży po stronie pracodawcy.
No i nie wszyscy pracodawcy/nie za każdego pracownika płacą składkę na fundusz e. pomostowych- a ona warunkuje uprawnienia wynikające z pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze po 2009 r.
Warto więc po zmianie pracodawcy sprawdzić w ZUS, czy składka ta jest odprowadzana.

Najnowsze wpisy