Forum Forum inwestycyjneOpinie o spółkach

ZEG przejety przez BBI CAPITAL !!! (warte przemyslenia)

ZEG przejety przez BBI CAPITAL !!! (warte przemyslenia)

parkieciarz / 89.76.237.* / 2007-06-01 11:10
65,5% akcji ZEGa zostaje przejętych przez Fundusz BBI Capital

Mamy inwestora finansowego, którego statutowym celem jest „wzrost wartości funduszu wyrażony wzrostem wartości akcji, poprzez stworzenie liczącego się na polskim rynku inwestycji prywatnych wyspecjalizowanego podmiotu inwestycyjnego koncentrującego się na jasno zdefiniowanych projektach inwestycyjnych, które generują wysokie stopy zwrotu."

Jak pisze członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Carlito: „Spolka Zeg ma wszelkie przeslanki by w najblizszym okresie zaczac generowac szeroki strumien wolnej gotowki; bardzo solidne fundamenty, praktyczny brak zadluzenia, wysokie kapitaly wlasne oraz ciekawe aktywa w polaczeniu z zakonczonym procesem restrukturyzacji produktowej czynia z tej spolki ciekawy cel inwestycji portfelowej w srednim terminie; jedyne czego zawsze brakowalo spolce Zeg pod nadzorem Msx to odpowiedniej kotroli kosztow, jak sadze, inwestor finansowy w postaci BBI gwarantuje nam postulowana przeze mnie jak i przez reszte czlonkow Porozumienia (SII) restrukturyzacje majatkowa oraz kosztowa co w niedlugim okresie czasu przelozy sie na skokowy wzrost zyskow tej firmy; reasumujac, osobiscie jestem przekonany ze wejscie inwestora finansowego typu venture capital na obecnym etapie rozwoju spolki ZEG jest wiadomoscia o wiele bardziej pozytywna niz wejscie inwestora branzowego z uwagi na fakt ze inwestor finansowy zagwarantuje nam, akcjonariuszom spolki Zeg, zdecydowanie szybszy proces restrukturyzacji oraz rozwoju co jest naturalnym krokiem w procesie podnoszenia wartosci firmy celem jej pozniejszej odsprzedazy inwestorowi branzowemu, za oczywiscie odpowiednio wyzsza cene..."

Nic dodać, nic ująć!

A oto przykłady zachowania się kursów akcji po przejęciu:

Kurs akcji Budopolu przed przejęciem wynosił ok. 3,50 zł. Obecnie ok. 9 zł ( w szczycie przekroczył 12 zł)
Podobnie Elektromontaż Warszawa: przed przejęciem ok. 6 zł, obecnie ponad 17 zł (w szczycie ponad 19 zł)

Pytanie: Ile będzie wynosił kurs ZEGa w kilka miesięcy po przejęciu, powiedzmy na koniec bieżącego roku?

Dla ułatwienia dodam, że zarówno wrocławski Budopol, jak i Elektromontaż Warszawa w momencie przejęcia znajdowały się w bardzo nieciekawej sytuacji finansowej, na pograniczu bankructwa.
ZEG jest w stabilnej sytuacji finansowej, corocznie powiększa obroty i zyski. Jest spółką silną fundamentalnie o bardzo niskim wskaźniku ceny akcji do wartości księgowej (wg raportów rocznych za 2006 r.):

ZEG: C/WK = 2,49

Dla porównania:

Famur: C/WK = 6,04
Kopex: C/WK = 6,94
PUE: C/WK = 10,12

I tutaj właśnie drzemie olbrzymi potencjał ZEGu. Wejście inwestora finansowego, wyspecjalizowanego w uzdrawianiu spółek powinno skutkować znacznymi zmianami organizacyjnymi, które pozwolą na lepsze wykorzystanie posiadanego majątku i w konsekwencji znaczący wzrost zysków.
Patrząc na relatywnie niski wskaźnik C/WK, oraz bardzo niski FF (oficjalnie 139.000 akcji, w rzeczywistości znacznie mniej) można pokusić się o twierdzenie, że jest miejsce na 3-5-krotny wzrost wartości akcji.
Wyświetlaj:
parkieciarz / 89.76.237.* / 2007-06-04 09:46
08:28 31.05.2007 Nr 3347, kolumna 9
BBI Capital zapowiada restrukturyzację ZEG-u
Jerzy Mączyński



Fundusz przejął kontrolę nad radą nadzorczą spółki. Teraz zabierze się za porządki




Fundusz nie sfinalizował jeszcze przejęcia Zakładu Elektroniki Górniczej (ZEG), ale ma już de facto kontrolę nad spółką. BBI Capital kupi producenta aparatury dla górnictwa, przejmując spółkę Infrabud, która ma 65,5 proc. udziałów ZEG-u. Jej obecny właściciel, Mostostal Export, dostanie 22,5 mln zł. Transakcja, podobnie jak oczekiwane w najbliższym czasie przejęcie giełdowego Elzabu, zostaną sfinansowane częściowo za gotówkę z ostatniej emisji akcji, a częściowo za pieniądze z kredytów lub emisji papierów dłużnych.





Rada pod kontrolą

Do rady nadzorczej ZEG-u weszły cztery osoby powiązane z BBI Capital, w tym prezes funduszu Dawid Sukacz. Do RN wybrano także przedstawiciela drobnych inwestorów - Piotra Cieślaka ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, którego członkowie mają nieco ponad 10 proc. akcji przedsiębiorstwa. Wejście funduszu oznacza koniec sporu pomiędzy udziałowcami mniejszościowymi a poprzednim właścicielem ZEG-u Mostostalem Export. - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmian właścicielskich i z podmiotu, który wszedł do spółki - mówi Piotr Cieślak.

ZEG do restrukturyzacji

Zgodnie ze swoją strategią, fundusz koncentruje się na trzech rodzajach inwestycji - firmach, które dopiero rozpoczynają działalność (typu start-up), inwestycjach pre-IPO w spółki, które mają w najbliższym czasie wejść na giełdę, oraz zakupach przedsiębiorstw wymagających restrukturyzacji. ZEG należy do tej ostatniej kategorii. - Widzimy znaczny potencjał w tej firmie. Chcemy rozwinąć produkcję urządzeń dla energetyki i zwiększyć eksport - mówi Dawid Sukacz, prezes BBI Capital. Zapowiada też, że fundusz będzie chciał "uwolnić aktywa" ZEG-u, m.in. sprzedając część nieruchomości należących do spółki.
parkieciarz / 89.76.237.* / 2007-06-04 09:43
BBI Capital przejął ZEG

Parkiet30.05.2007 09:45
BBI Capital przejął za 22,5 mln zł udziały w spółce, do której należy pakiet kontrolny akcji Zakładu Elektroniki Górniczej. Fundusz kupił papiery firmy Infrabud, podmiotu zależnego od Mostostalu Export. Infrabud ma 65,5 proc. papierów i taką samą liczbę głosów na walnym zgromadzeniu ZEG-u. Po transakcji Mostostal ma nadal 6,5 proc. akcji ZEG-u.

W ubiegłym tygodniu Mostostal Export wniósł aportem do Infrabudu pakiet 0,74 mln akcji ZEG-u. Już wtedy na rynku pojawiały się spekulacje, że zwiastuje to szybką zmianę właściciela tyskiej firmy. Wiadomo, że naturalnymi chętnymi na przejęcie producenta urządzeń aparatury elektronicznej i automatyki na rzecz górnictwa były też Kopex i Famur. Czarnym koniem okazała się inna spółka giełdowa, czyli BBI Capital - poinformował "Parkiet".
Piter de Veris / 213.134.160.* / 2007-08-04 20:00
Widać że na razie tylko Ja Ci odpisuje. Też uważam że to dobra spółka i Twój komentrz przekonał mnie że warto zwiększyć swoje zaangażowanie w nią. Nie wiem na pewno czy da zarobić ale wierzę że się tak stanie bo ma solidne fundamenty. Na razie jestem do tyłu bo kupiłem po 55 zł ale się tym nie martwię , pisali coś że BBI capital chce wypuścić Hydrotex i na bazie ZEGU rozwijać tą spółę . A co sądzisz o Rafamecie
Chce w nią wejść po nowej emisji - mam przeczucię do tej spółki , ma fajne wskaźniki i podpisuje umowę za umową. Jestem na razie początkującym inwestorem/spekulantem a chciałbym otrzymać czyjąś radę .
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy