zmiana na fakturze

kozii / 83.7.8.* / 2010-03-29 10:41
witam

prowadze dzialalnosc gospodarcza zasady ogolne bez VATu, niedawno zminilem miejsce sprwadzenia dzialalnosci i zakupiłem towar gdzie na fakturze widnieje juz nowy adres prowadzenia dzialalnosci. Nie zgłosilem jednak wczesniej tej zmiany do gminy. Dzowniac do US powiedziano mi abym wprowadził note korygująca do faktur i w miejsce nowego adresu prowadzenia dzialanosci wpisal miejsce zamieszkania. W jaki sposb mam wpisac noty korygujace? Czy sam mam to zrobic na fakturach czy kontaktowac sie z firmami ktore wystawily mi te faktury?


Bede wdzieczny za szybka porade...
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-03-29 11:13
Notę wystawia się samemu i wysyła się (dostarcza) wystawcy faktury z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej zgadza się z treścią noty, potwierdza jej treść podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej i przekazuje do wystawcy noty korygującej.
Noty korygujące powinny zawierać wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA".
Wzór powinien być tu:
http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/finanse;w;firmie,49,wzory_dokumentow.html
kozii / 77.115.183.* / 2010-03-29 20:38
czyli przekreślam zły adres, pisze nad nim NOTA KORYGUJACA i obok wpisuje poprawny adres, to samo robie na oryginale faktury oraz na kopii, oryginał zostaje ponownie podpisany przez wystawce faktury, w którym miejscu?

a kopie faktury wraz z nota korygujaca zostawiam u wystawcy

poprawcie mnie jesli sie myle
H Szatkowski / 2010-03-29 20:59
NICZEGO na fakturze nie zmieniasz- to jest dodatkowy kwit taka "errata" do faktury, która podpisana przez obie strony tworzy z korygowaną fakturą komplet i tak jak faktura jest w dwu egzemplarzach tj. u wystawcy i u odbiorcy (Ciebie). Zawiera ona wszystkie dane identyfikujące korygowaną fakturę:
1) numer kolejny i datę jej wystawienia,

2) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury lub faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej,

3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

b) numery identyfikacji podatkowej lub numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy,

c) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT",
4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej,

W necie oprócz linku, który podałem więcej gotowych wzorów.
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 08:48
jeszcze jedno, czytałem "fakture korygujaca" ktorej link mi podales i wedlug mnie niema tam korekty do adresu tylko do samej wartosci faktury
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 08:23
dzieki za szybkie odpowiedz H Szatkowski

a powiedz mi czy jesli nie zrobie korekty w tych fakturach to bede je mógł wrzucic w koszta?

tak to wyglada ze na fakturach jest moje naziwsko i dane tylko adres jest nowy (pod tym adresem mam lokal) , we wpisie do ewidencji mam moj stały adres zamieszkania i adres prowadzenia dzialanosci oba adresy sa inne niz ten na fakturkach
Ale moze skoro imie nazwisko i inne dane sa ok procz ullicy, mista i kodu da sie ta fakture wrzucic w koszta?
H Szatkowski / 2010-03-31 11:33
Witam !
Nota korygująca umożliwia sprostowanie błędu popełnionego przy wystawianiu faktury przez wystawcę, pod warunkiem , że błąd nie dotyczy:

1) jednostki miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług,

2) ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),

3) wartości sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),

4) stawki podatku,

5) sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku,

6) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych,

7) wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku,

8) kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie,

Zatem adres jest jak najbardziej treścią, którą skorygować można. Inne wzory w necie, po prostu mają pole "treść korygowana".
W kwestii odliczenia/ kosztów jest tak:
1. możesz go dokonać, bo dokonałeś faktycznie zakupu, ale
2. nie możesz go udokumentować właściwą fakturą, choć wiadomo, że w praktyce NIE MA innego przedsiębiorcy o tym samym NIP-ie, nazwisku i imieniu pod innym adresem.
w razie kontroli najpoprościej mogą się przyczepić, mają w tym uznaniowość. I skoro cały wątek wziął się stąd, że pani z Twojego ( a to jest ważne ) urzędu skarbowego to zaleciła, to odpowiedź jest jasna albo koszty+nota albo nic.
Przecież to mały zachód, notę można wysłać pocztą do wystawcy.
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 11:42
dzieki za pomoc, jeszcze ostatnia kwestia, jaki mam wpisac nowy adres , faktura wystawiona byla 03.03 zmiany we wpisie do ewidencji nowego miejsca prowadzenia dzialanosci dokonalem 29.03. chyba najlepiej bedzie jesli wpisze moj adres zamieszkania ktory jest we wpisie i nie ulegal zmianom
H Szatkowski / 2010-03-31 11:54
Żeby było lege artis:
wpisz adres SIEDZIBY firmy, jaki był w ewidencji w dniu 3.03., zresztą zawsze to ON powinien być na fakturze.
To są formalnie 3 różne adresy ( w przypadku JDG najczęściej 1=2=3 )
1. siedziba
2. adres zamieszkania właściciela
3. miejsce wykonywania działalności

bo już nieco się zgubiłem, jak jest w Twoim przypadku ;-)
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 12:43
stan wpisu do ewidencji na dzien 03.03

1. oznaczenie przedsiebiorcy i adres:
jan nowak
ulica głowna miasto głowne
Pesel 0000000000
NIp 00000000000

2siedziba i adres firmy
bakaliowa 1
11-11bakaliowa 1

Zmiana we wpisie do ewidnecji dokonana 29.03

1.oznaczenie przedsiebiorcy i adres
jan nowak
ulica głowna miasto głowne
Pesel 0000000000
NIp 00000000000

2.siedziba i adres firmy
magnoliowa 2
22-22 magnoliowa

FAKTURY zakupione w dniu 03.03 mam z adresem
jan nowak
mangnoliowa 2, 22-22magnoliowa
szklarek / 2010-03-31 12:57
Trochę jeszcze pogrzebałem, zmiękczam stanowisko, może być i adres zamieszkania w tym przypadku, ale osobiście zalecam wystawienie noty zmieniającej adres z faktury na BAKALIOWĄ.
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 13:03
Z tym ze BAKALIOWA to byl adres lokalu (sklepu i siedziby jednoczesnie ktrego juz nie wynajmuje) wiec w tej sytuacji pozostaje mi tylko adres zamieszkania chyba
szklarek / 2010-03-31 13:07
Ale w dniu 3.03 był, warto też by konsekwentnie mieć wszystkie faktury na adres siedziby lub wszystkie na adres zamieszkania.
Ale jak napisałem, może być i zamieszkania:
http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/siedziba;czy;adres;zamieszkania;na;fakturze,139,0,258699.html
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 14:21
bedzie wiec adres zamieszkania, rozumiem ze taka faktura wraz z nota jest wliczana w koszta w dniu wystawienia tej faktury a nie noty korygujacej?
i wszystkie poprawy powinny sie odnosic do stanu faktycznego na dzien zakupu towaru i wystawienia faktury
szklarek / 2010-03-31 16:40
Tak, wystawienie noty korygującej nie zmienia czasu jej zaksięgowania, nie wpływa więc na całą buchalterię podatkowo-księgową.
kozii / 77.112.96.* / 2010-03-31 18:16
wiec juz na koniec,

robie note korygujaca i kopie tej noty daje do podpisania wystawcy faktury i mu ja zostawiam, a oryginal podpisany przez wystawce zatrzymuje i dolaczam do swoich faktur
szklarek / 2010-03-31 18:28
Wystawiasz notę: 2 egzemplarze: oryginał i kopię. Oba podpisujesz i przedstawiasz wystawcy faktury. On porównuje z nich dane ze swoją kopią faktury. Nie ma zastrzeżeń-podpisuje obie. Sobie zostawia ORyginał, Tobie oddaje kopię. Masz już komplet- faktura+kopia podpisana noty.

W przypadku gdy wysyłasz pocztą, warto zrobić jedną kopię ekstra i zostawić ją sobie, do czasu gdy pocztą nie wróci kopia podpisana.
Powodzenia.
kozii / 83.7.0.* / 2010-04-01 10:00
czy problemem bedzie jesli faktura jest z 03.03 a nota korygujaca bedzie wystawiona dopiero po miesiacu, chyba taka fakture moge normalnie wliczac w koszta a note wystawic duzo pozniej?
szklarek / 2010-04-01 10:25
Tak, ale tylko w przypadku 100%, że nota zostanie przyjęta. NIE MA ustawowego terminu do wystawiania noty korygującej. Ale praktycznie jest wystawić natychmiast po dostrzeżeniu, że trzeba ją skorygować. Dlaczego ? Przykład- wystawca faktury odmawia przyjęcia/ podpisania noty, albo przestał funkcjonować. Faktura jest nieskorygowana, formalnie więc nie może być zaksięgowana, a miesiąc księgowy zamknięty, zaliczka na podatek zapłacona....
Pełno odkręcania potem.
kozii / 77.112.233.* / 2010-04-01 12:39
w przypadku gdy dany miesiac juz zostal rozliczony ( u nabywcy i wystawcy faktury) a wystawca nie zechce podpisac noty korygujacej to problem bede mial wylaczenie ja?
ZulkaM / 2010-04-21 11:46 / Bywalec forum
Tak, wtedy to tylko Twój problem z korektą deklaracji.
Napisz na GG, które podałam na "podatkach" i nie będziesz miał problemów.

Najnowsze wpisy