Forum Forum podatkoweOdliczenia

ZUS składka zdrowotna a podatek dochodowy

ZUS składka zdrowotna a podatek dochodowy

Jacek1991 / 188.146.0.* / 2016-01-26 17:54
Witam w 2014 roku założyłem działalność gospodarczą, z fakur wychodziło mi że nadpłacam składką zdrowotną podatek dochodowy którego wychodziło mi przy moim ryczałcie 8,5% 270zł, wyszło z tego że w styczniu 2015 roku rozliczając pit-28 miałem 0zł do zapłaty do urzędu skarbowego. W 2015 roku pokomplikowały mi się sprawy życiowe i przez 8mc nie płaciłem ZUSU, wykaz otrzymałem dopiero w styczniu. Wtedy zapłaciłem zaległe 8 miesięcy ZUSU, dowiedziałem się dziś od księgowej że mam do zapłaty za rok 2015 2900zł z tytułu PIT-28. Podsumowując będę miał w tym roku nadpłacony podatek dochodowy, nie przewiduje zwiększenia swoich faktur, wręcz przeciwnie, w maju pojawi mi się duży ZUS, więc płacąc systematycznie jeszcze bardziej będę nadpłacał swój Podatek dochodowy, czy istnieje jakaś możliwość odzykania tych pieniędzy z US, lub jakieś sposoby by uniknąć płacenia tego podatku pit-28, uwzględniając że ZUS opłacony w styczniu br. pokrywał by się z podatkiem dochodowym? Pozdrawiam
wiwan / 2016-01-26 18:59
Odliczenia składek od przychodu/podatku odbywają się w ramach roku kalendarzowego, w którym uzyskujemy przychód i ponosimy składki. Ryczałtu za 2015 nie obniży się składkami zapłaconymi w styczniu 2016 r., mimo że są składkami (zaległymi) ZA 2015 r.

Nie było też sytuacji, w której DG trwała dłużej, była opodatkowana skalą albo liniowo, przyniosła stratę za rok 2014 lub wcześniejsze ( do 2010 ), tak by ją rozliczyć w przychodach (już na ryczałcie) za 2015.

Pozostaje zatem skorzystanie z ulgi na internet, kontynuacja ulgi budowlanej, ulga rehabilitacyjna, darowizny.

Najnowsze wpisy