Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet UE. Niemcy najwięcej wpłacą do unijnej kasy, ale też najbardziej skorzystają

Niemcy wpłacają do unijnej kasy aż sześciokrotnie więcej niż Polska. Czy są wobec tego poszkodowali przez takie a nie inne zasady tworzenia unijnego budżetu? Niekoniecznie, bo oni też są największymi beneficjentami funkcjonowania jednolitego rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Niemcy od lat są największym płatnikiem VAT w Unii Europejskiej

Od lat panuje przekonanie, że bogata północ i zachód Europy dźwigają ciężar utrzymania całej Unii Europejskiej. W związku z tym opowiadają się za cięciami i mniejszymi wpłatami, z kolei biedniejsze wschód i południe wolałyby wyższe składki i potencjalnie większe transfery. Eksperci KE przekonują jednak, że takie uproszczenie jest coraz mniej aktualne. Cały czas spada bowiem udział w unijnym budżecie prostych transferów, jak choćby wydatków na wspólną politykę rolną, w przypadku których łatwo wskazać, ile zostało skierowane do którego państwa członkowskiego – informuje serwis TVN 24 BiS.

Mateusz Morawiecki i duńska premier Mette Frederiksen
Polska nie zgodzi się na unijny budżet. "Nie akceptujemy propozycji"

Jak więc wyglądać ma najbardziej aktualny podział unijnego tortu?

Obejrzyj: 40 mld zł na wydatki socjalne i kolejne na rozwój. Kwieciński: "Ten rok ma być rekordowy"

W dalszym ciągu Niemcy są największym płatnikiem do unijnej kasy. Tak będzie też w kolejnym budżecie. W 2020 r. ich składka narodowa ma wynieść 26,5 mld euro, a w 2027 r. (m.in. ze względu na inflację) ma wzrosnąć do 34,98 mld euro - średnia roczna to 32,76 mld euro.

W przypadku Polski będzie to odpowiednio 4,5 mld euro oraz 6,18 mld euro, przy średniej rocznej - 5,68 mld euro. Najmniej do wspólnej kasy wpłacać będzie Malta - 0,15 mld euro rocznie.

Powiążmy teraz wpłaty z zyskami wynikającymi z istnienia jednolitego rynku. Dane KE nie pozostawiają złudzeń, że to najbogatsze państwa są największymi wygranymi funkcjonowania UE.

Zaprezentowane w opracowaniu szacunki dotyczące Niemiec pokazują, że ten kraj ma zyskiwać średnio rocznie 208 miliardów euro na funkcjonowaniu jednolitego rynku, co odpowiada 5,22 proc. DNB. Państwa z jeszcze bardziej otwartymi gospodarkami, mocno nastawione na eksport, takie jak np. Holandia, zyskują relatywnie więcej (9,46 proc. DNB, czyli 84 mld euro). W przypadku Polski zyski z funkcjonowania jednolitego rynku są szacowane na 43,83 mld euro rocznie, co odpowiada 7,1 proc. DNB.

Ambasadorowie państw unijnych zmniejszyli poziomy wydatków zaproponowane przez KE Jeana-Claude'a Junckera
Jest wstępny projekt unijnego budżetu. Ministerstwo Finansów komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet unii europejskiej, wiadomości, wiadomości, wiadomości, fundusze, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

XoxPrzecież Szwaby doją pół Europy przez supermarkety i fabryki

07-11-2019

PolakNiemcy steruja Unia. A reparacje dla POLSKI za Całkowite Jej Zniszczenie to gdzie? Cholerne szwabole i WP tez. Skandal

07-11-2019

Pseudo szacunkiNigdy nie dolicza się ile zarobili na dojeniu Europy wschodniej i blokowaniu konkurencji spoza UE

Rozwiń komentarze (4)