Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska nie zgodzi się na unijny budżet. "Nie akceptujemy propozycji"

Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska odrzuci propozycję wieloletniego budżetu Unii Europejskiej zgłoszoną przez fińską prezydencję. Zakłada ona zmniejszenie środków m.in. na politykę rolną i spójności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki i duńska premier Mette Frederiksen (Fot: EPA/OLIVIER HOSLET)

- Ważne jest kwestia budżetu i ważne jest znalezienie źródeł finansowania nowych priorytetów. Nie akceptujemy aktualnej propozycji, to nie jest pole kompromisu. Pokazujemy jak skutecznie zrekonstruowaliśmy grupę przyjaciół polityki spójności – powiedział przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki.

Propozycja zgłoszona przez prezydencję fińską zakłada, że wieloletnie ramy finansowe, czyli tzw. budżet Unii Europejskiej, będą na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego wszystkich 27 państw, które pozostaną po brexicie we wspólnocie. Wcześniej Komisja Europejska sugerowała budżet na poziomie nawet 1,11 proc. DNB.

Konrad Szymański przedstawia dobitnie polskie stanowisko.
Brexit wymusi cięcia w budżecie UE. Polska nie zgadza się na kolejną jego propozycję

Pomysł Komisji Europejskiej i tak był ograniczony względem postulatów Parlamentu Europejskiego, który domaga się budżetu na poziomie 1,3 proc. DNB.

Budżet bez deficytu? "To może się okazać trudne"

Blokada pomysłu Finów przez Polskę nie zaskakuje – w końcu już propozycja Komisji Europejskiej zawierał cięcia funduszy na spójność dla Polski. Z drugiej strony prezydencja zmniejsza wysokość budżetu o około 65 mld euro, ale łagodzi cięcia na rolnictwo i spójność.

Rada Europejska, która będzie dyskutować o WRF na lata 2021-2027, nie ma bezpośredniego wpływu na przyjęcie dokumentu, ale bez ich zgody, przedstawiciele państw członkowskich zebrani w Radzie Unii Europejskiej nie zatwierdzą budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet ue, unia europejska, gospodarka, wiadomości, wieloletnie ramy finansowe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

alpoe0w dzisiejszej Unii to jest dopiero totalitaryzm (zamordyzm) bo jak nazwać inaczej, powiązanie funduszy z jakąś wyimaginowaną praworządnością, której … Czytaj całość

17-10-2019

istota rzeczyCzy ktoś się będzie liczył z głosem żebraka?

17-10-2019

Komisja EuropejskaJak polska Uni tak Unia polsce. Są i tego chcieli i jeszcze się odważją pluć

Rozwiń komentarze (9)