Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Kara za Turów. Komisja Europejska uruchamia kolejny etap

83
Podziel się:

Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu ws. kar za Turów — informuje TVN24. Jak zaznacza, po tym, jak minął ostateczny termin na zapłatę pierwszej transzy kary, KE rozpoczyna "identyfikację obszarów, w których dojdzie do potrącenia środków".

Kara za Turów. Komisja Europejska uruchamia kolejny etap
Komisja Europejska przeszła do etapu potrącania kar z unijnych środków dla Polski (East News, IGNAC GLOWACKI, Polska Press)

Przypomnijmy, że we wtorek minął ostateczny termin na zapłatę pierwszej transzy kary za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Jak przekazał korespondent TVN24 z Brukseli, Komisja Europejska przeszła więc do etapu potrącania kar z unijnych środków dla Polski. "KE analizuje teraz, w których konkretnie obszarach zostaną obcięte unijne fundusze. Analiza ma zakończyć się jeszcze w styczniu, a potem w ciągu 10 dni nastąpi potrącenie" - poinformował.

Dodał, że pierwszy rachunek, na 15 mln euro plus odsetki, to zaległe kary sięgające jeszcze września. "Po określeniu, które fundusze zostaną obcięte, Komisja potrąci taką kwotę ze środków, jakie w lutym były przewidziane dla Polski" - czytamy.

Zobacz także: Spór o Turów dalej trwa. "Są to kary bez podstawy prawnej"

Spór o Turów

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

We wrześniu TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Kara nałożona na Polskę wynosi obednia 60 milionów euro.

We wtorek odbyła się 19. już tura rozmów ws. sporu wokół polskiej kopalni. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa liczyła, że nowe władze w Czechach będą przychylniejsze stanowisku naszego państwa. - Ustaliliśmy z panią minister, że z naszych dzisiejszych rozmów nie będzie żadnego protokołu i uważamy treść za poufną — powiedziała po spotkaniu czeska minister środowiska Anna Hubaczkowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
INFLACJA
2 lata temu
ABSURDALNA JEST CALA POLSKA POD RZADEM PISU. LAMANIE PRAWA I ORZECZEN SADU SIE NIEOPLACA!!!
Nikt
2 lata temu
Decyzja TSUE odnośnie natychmiastowego zatrzymania Turowa jest absurdalna. Teraz trzeba za nią jeszcze słono zapłacić. Pytanie dlaczego my mamy płacić za absurdy?
wesoly
2 lata temu
Prosze zeby potrącili z pensji Euro posłow z pisu
Rjdjc
2 lata temu
Płacić to może lennik wasalowi , nie wiem gdzie w traktatach jest zapisane , że dany kraj nie może korzystać ze swoich dóbr naturalnych. Kolejny zabór ??.
OTUA
2 lata temu
Niech Polska nalozy kary na TSUE i sie Wyrowna
...
Następna strona