Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsze półrocze dla funduszy inwestycyjnych było udane, ale...

0
Podziel się:

Zgromadzonych w nich jest coraz więcej pieniędzy. Wzrost sprzedaży obserwujemy już dziewiąty miesiąc z rzędu.

Pierwsze półrocze dla funduszy inwestycyjnych było udane, ale...
(REPORTER)

Czerwiec był dziewiątym miesiącem z rzędu, gdy do funduszy inwestycyjnych wpłynęło więcej pieniędzy niż z nich wypłynęło - podają w raporcie analitycy Analizy Online. Nadwyżka wynosiła 3,9 miliarda złotych. Większość stanowiły jednak wpłaty do funduszy niepublicznych. Zwykli inwestorzy mniej chętnie korzystali z usług FIO.

Nieprzerwanie od października 2012 roku miesięczne wartości wpłat do funduszy inwestycyjnych są wyższe od wartości miesięcznych umorzeń jednostek uczestnictwa. W czerwcu bilans sprzedaży w instytucjach wspólnego inwestowania wyniósł 3,9 miliarda złotych. W porównaniu do maja oznacza to wzrost o 300 milionów złotych.

Wynik byłby znacznie gorszy, gdyby nie bardzo duży napływ środków do funduszy niepublicznych takich jak Ipopema TFI, która może się pochwalić najlepszym bilansem: 2,5 miliarda złotych. Łącznie do tego typu instytucji wpłynęło 3,6 mld zł. Na tradycyjne fundusze przypadło natomiast kolejne 0,3 mld zł.

Spadek zainteresowania ze strony zwykłych inwestorów wynika przede wszystkim z pogorszenia koniunktury na rynkach akcji i obligacji. W zeszłym miesiącu indeks szerokiego rynku z warszawskiego parkietu stracił na wartości ponad 6 procent.

Notowania indeksu WIG w czerwcu 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Znaczący odpływ środków można było zauważyć w przypadku funduszy inwestujących w papiery dłużne takie jak obligacje. W czerwcu ubyło ich aż 850 mln zł. Inwestorzy przenoszą się na znacznie bezpieczniejsze, choć generujące niższy zysk, fundusze gotówkowe i pieniężne. W czerwcu pozyskały one około 500 mln zł. W niełasce pozostają też fundusze surowcowe i nieruchomości.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych (w mln zł)
fundusze czerwiec od początku roku
gotówkowe i pieniężne 534,8 4 742,3
akcyjne 375,6 1 581,3
mieszane 99,8 73,6
absolutnej stropy zwrotu 75,0 770,3
ochrony kapitału 57,6 -64,8
aktywów niepublicznych 30,7 52,3
sekurytyzacyjne 0,0 27,9
nieruchomości -4,3 -104,8
surowce -17,6 -146,8
dłużne -853,5 3 191,1
cznie 298,0 10 122,4

źródło: FUNDonline, Analizy Online

Inwestorzy rezygnują z obligacji także na rzecz akcji. Wprawdzie wiąże się to z dużym ryzykiem poniesienia straty, ale możliwe do uzyskania dochody są także proporcjonalnie wyższe. Bilans sprzedaży wyniósł w czerwcu +376 mln zł. Preferowanym segmentem są polskie akcje, a szczególnie mocno eksponowane przez analityków w ostatnim czasie małe i średnie spółki.

Czytaj więcej w Money.pl
Nawet kilkanaście procent strat na funduszach tureckich. Co dalej? Zamieszanie polityczne w Turcji wyraźnie odbiło się na portfelach polskich inwestorów.
PKO TFI uruchamia nowy fundusz. Da zarobić? To produkt dla tych, którzy zakładają inwestycję na dłużej niż trzy lata.
Fundusze inwestycyjne coraz bardziej popularne. Plus 2,9 miliarda złotych Biorąc pod uwagę tylko fundusze detaliczne, maj upłynął pod znakiem zwiększonego zainteresowania klientów bezpiecznymi rozwiązaniami.
fundusze
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)