Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
agora
11.03.2020 12:28

Agora mocno traci na giełdzie. Zamknięte kina odbiją się na wynikach

O prawie 20 proc. poleciały w dół akcje Agory. Oznacza to spadek rynkowej wyceny spółki o prawie 80 mln zł. Właściciel sieci Helios musi się pogodzić się z faktem, że w związku z koronawirusem jego kina będą zamknięte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kina przez koronawirusa będą zamknięte. (Fot: PAP/Grzegorz Michałowski)

W związku z epidemią koronawirua, rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół i uczelni wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie. Zaznaczył, że zamknięte zostaną także placówki kultury: teatry, opery i filharmonie, muzea a także kina.

Jedną z największych sieci kin w Polsce jest Helios, który ma w kraju 49 obiektów. Choć ze strony sieci nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu dotyczącego zamknięcia kin i szczegółów dotyczących np. zakupionych wcześniej biletów, jest pewne, że będą się w z tym wiązały straty finansowe.

Oczywiście trudno na tę chwilę określić skalę problemu, ale reakcja inwestorów giełdowych wskazuje na to, że będzie istotna. Właścicielem Heliosa jest Agora, do której należy także m.in. "Gazeta Wyborcza". Po informacji o tym, że kina będą musiały być zamknięte, kurs akcji Agory poleciał w dół i to mocno.

Zamykać szkoły przez koronawirusa? Minister zdrowia zabiera głos

Przed konferencją premiera Morawieckiego akcje Agory były wyceniane na ponad 8,50 zł za sztukę. Przed południem były już po około 7 zł, czyli blisko 20 proc. tańsze. Oznacza to spadek rynkowej wartości całej firmy o prawie 80 mln zł. Teraz można ją szacować na blisko 320 mln zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji Agory

Dla posiadaczy akcji Agory to fatalne wieści. Tym bardziej że notowania spółki spadają od ponad 2 tygodni. Jeszcze pod koniec lutego akcje chodziły po 13 zł. Teraz są warte prawie połowę mniej. Kurs jest najniżej od końca 2014 roku.

Choć Agora działa na wielu polach, akurat sieć kin Helios zapewnia firmie duże przychody. Nie znamy jeszcze wyników 2019 roku, ale w 2018 roku ze sprzedaży biletów grupa zainkasowała w sumie 236 mln zł, a więc prawie dwukrotnie więcej niż ze sprzedaży wydawnictw. Kolejne 90 mln zł doszło ze sprzedaży barowej w kinach. Stanowiło to razem ponad jedną czwartą wszystkich przychodów Agory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: agora, akcje, kina, koronawirus, helios, wiadomości, giełda, komentarze giełdowe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

Pan TauNo to git!!!! KONIEC MICHNIKA I WYBORCZEJ!!!

11-03-2020

lew1310choc jedna dobra wiadomosc

11-03-2020

zibiAgora będzie po 99 groszy

Rozwiń komentarze (25)