Notowania

finanse
12.04.2019 07:43

Alior Bank ma porozumienie dot. przejęcia Ruchu i zbycia go na rzecz PKN Orlen

Warszawa, 12.04.2019 (ISBnews) - Alior Bank zawarł porozumienie w sprawie warunków transakcji pomiędzy bankiem, PKN Orlen oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń (PZU) w sprawie przejęcia 100% akcji Ruch w restrukturyzacji i sprzedaży ich na rzecz PKN Orlen, podał bank.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zgodnie z zapisami porozumienia, bank zamierza przejąć na własność 100% akcji w kapitale zakładowym spółki, a następnie sprzedać akcje na rzecz PKN Orlen" - czytamy w komunikacie.

"Nabycie akcji przez PKN Orlen nastąpi po spełnieniu się warunków przewidzianych w porozumieniu tj. m.in.: . 1. prawomocnego stwierdzenia wykonania układów zawartych w przyspieszonych postępowaniach układowych spółki, 2. uzyskaniu przez strony porozumienia zgód korporacyjnych oraz 3. wydaniu przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Komisję Europejską zgody na nabycie akcji przez PKN Orlen" - czytamy dalej.

Porozumienie zostało zawarte w związku ze złożeniem 11 kwietnia br. przez PKN Orlen oferty finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia akcji, podkreślono w materiale.

PKN Orlen podał wczoraj, że zakłada restrukturyzację i wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a dynamicznie rozwijającym się segmentem detalicznym Orlenu. Sfinalizowanie oferty zależeć będzie od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces, podkreślił koncern.

"Alior Bank od początku dążył do wdrożenia rozwiązań, które nie tylko pozwolą spółce Ruch przetrwać na rynku, ale także nadal się rozwijać. Stworzyliśmy ramowy plan naprawczy. Szukaliśmy potencjalnych inwestorów, którzy będą w stanie utrzymać płynność finansową spółki i zagwarantują ciągłość działania przedsiębiorstwa" - skomentował prezes Alior Banku Krzysztof Bachta, cytowany w komunikacie.

"Jeżeli oferta zaproponowana przez Orlen zostanie zaakceptowana przez wierzycieli, Ruch będzie w stanie odzyskać płynność finansową, co z kolei na dalszych etapach restrukturyzacji, przełoży się na możliwość uregulowania części zobowiązań wobec wierzycieli. W dalszym ciągu będziemy aktywnie wspierać proces restrukturyzacji" - dodał.

W styczniu br. Alior Bank złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie przejęcia kontroli nad Ruchem.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Bank prowadzą działalność między innymi w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa "Paczka w Ruchu"). Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

 

Tagi: finanse, bankowość, handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2019

Można zapytać?Gdzie są poprzednie komentarze?

12-04-2019

StwierdzamNo to mamy cenzurę.ACTA2

12-04-2019

Oszukany"Ruch" dalej pod ochroną?

Rozwiń komentarze (10)