Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Allegro debiutuje na giełdzie. Padnie kilka rekordów

4
Podziel się:

Allegro wchodzi na GPW i robi to od razu z przytupem. Przejmuje fotel lidera i może błyskawicznie awansować do giełdowej ekstraklasy. Już w tym roku spółka pokazała wynikami wzrosty. Powtórzy to w notowaniach? Akcje warte 10 mld zł rozeszły się jak świeże bułeczki.

Allegro debiutuje na giełdzie. Padnie kilka rekordów
Prezes Allegro Francois Nuyts ma przed sobą ważny dzień. (East News)

Za nami kilka lat wzrostu gospodarczego i świetnej koniunktury, którym nie towarzyszyły żadne spektakularne debiuty na giełdzie. Potrzeba było światowej pandemii koronawirusa, by na warszawski parkiet wszedł duży gracz i z miejsca pobił kilka rekordów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze transakcje kupna i sprzedaży akcjami Allegro będzie można przeprowadzić punktualnie o godzinie 9:15. Normalnie start notowań jest zgodny z otwarciem giełdy, czyli o godzinie 9:00, ale zarząd GPW zapewne chciał w tym przypadku uchronić system np. przed przeciążeniem.

Można się bowiem spodziewać sporego zainteresowania inwestorów debiutem Allegro. Pod wieloma względami jest on wyjątkowy.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Rekordowe Allegro

Po pierwsze, dawno tak duży gracz nie wchodził na parkiet ze swoimi akcjami. W 2017 roku do notowań dołączył np. operator sieci Play, ale nie towarzyszyła temu emisja nowych akcji. Wtedy też debiutowała sieć marketów Dino. Teraz jest w TOP10 największych firm z GPW, ale na tamten czas był to znacznie mniejszy gracz.

Warto też zwrócić uwagę nie tylko na rozpoznawalność marki, ale też wycenę rynkową biznesu. Przy cenie sprzedaży nowych akcji ustalonej na 43 zł, cała firma jest warta około 44 mld zł. Tym samym już na starcie Allegro będzie największą spółką na giełdzie w Warszawie. Co więcej, obecnego lidera CD projekt wyprzedzi o blisko 7 mld zł.

Rekordowa jest też sama oferta sprzedaży nowych akcji, które Allegro wyemitowało specjalnie w związku z debiutem. Nabywców znalazły papiery o wartości ponad 10 mld zł. A gdyby się dało, inwestorzy wydaliby jeszcze więcej pieniędzy.

Popyt na akcje Allegro przekroczył liczbę dostępnych papierów. Inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9 mln 342 tys. 771 akcji. Redukcja wyniosła około 85 proc., co oznacza, że z każdych stu akcji, które chciał kupić Kowalski, ostatecznie dostał tylko 15. Zdecydowana większość akcji trafiła do dużych inwestorów instytucjonalnych.

Właśnie ze względu na to, że sporo zwykłych inwestorów nie mogło kupić w ofercie publicznej tyle akcji, ile chciało, można spodziewać się sporego zainteresowania zakupem przez giełdę już w debiucie. Jeśli tak się stanie, akcje mogą pójść wyraźnie w górę, co tym bardziej przysporzyłoby rozgłosu Allegro.

Allegro już na starcie będzie najwyżej wycenianą spółką i z tego względu już w tym tygodniu może trafić do prestiżowego indeksu WIG20. Jest on swego rodzaju ekstraklasą, nawiązując do krajowej piłki.

Indeks grupuje 20 największych firm, których notowania ze szczególną uwagą śledzą inwestorzy zagraniczni. Zazwyczaj spółkom zajmowało trochę czasu, by awansować do tej giełdowej elity.

Allegro przetrze szlaki

- Debiut Allegro jest lokalnym potwierdzeniem tego co się dzieje na globalnych giełdach. Spółki związane z e-commerce zaczynają aktywnie poszukiwać środków na dalszy dynamiczny rozwój - zauważa Paweł Szewczyk, wiceprezes merce.com.

Za oceanem w sierpniu zadebiutowała na giełdzie platforma BigCommerce, a kilka tygodni temu o podobnych planach poinformował marketplace Wish.

Paweł Szewczyk sugeruje, że wejście Allegro na GPW jest nie tyle zwiastunem nowej ery dla handlu internetowego, co wpisuje się w aktualny trend inwestowania w e-commerce’owe biznesy, który pandemia dodatkowo nasila.

Ocenia, że jeśli poznański serwis okaże się najwyżej wycenianą spółką na giełdzie i utrzyma dłużej tę pozycję, może stać się popularyzatorem swej branży w zbiorowej wyobraźni.

- Podobnie było z gamingiem, który dzięki giełdowym sukcesom CD Projektu zaczął być postrzegany już nie tylko z perspektywy nowych technologii, ale również w kontekście biznesowym i inwestycyjnym - wskazuje wiceprezes merce.com.

Finanse Allegro

Allegro jest w Polsce największą platformą handlową. Wartość sprzedanych produktów w okresie od czerwca 2019 do czerwca 2020 wyniosła 28,4 mld zł.

W pierwszej połowie tego roku Allegro mogło się pochwalić wzrostem przychodów ze sprzedaży na poziomie ponad 50 proc. W sumie spółka zainkasowała 1,77 mld zł. Przełożyło się to na prawie 290 mln zł zysku netto. Rok wcześniej sięgały 196 mln zł.

Zdecydowaną większość przychodów firmy stanowią wpływy z opłat i prowizji na platformie Allegro. W skali półrocza były na poziomie niecałego 1,5 mld zł. W tym samym czasie na reklamach firma zainkasowała 123 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Westa
4 lata temu
Artykuł sponsorowany i cenzurowany! ...dlaczego nie ma mojego komentarza wystawionego klika godzin temu?...
Marek
4 lata temu
Przecież Allegro to banktut wystarczy sprawdzić bilans spółki potrzebują na gwałt kasę w celu poprawy swojej dźwigni netto - zapowiedziano. Ponadto, że firma „zawarła promesę z kredytodawcami na nowy pięcioletni zabezpieczony kredyt niepodporządkowany o wartości 5,5 mld zł i wielowalutowy kredyt odnawialny w kwocie (równowartości) 500,0 mln zł, na zrefinansowanie całości zadłużenia Grupy wynikającego z istniejącego kredytu”.
Tom
4 lata temu
Zaraz wchodzi do PL Amazon i alledrogo idzie z torbami.
Inwestor
4 lata temu
Przy cenie sprzedaży nowych akcji ustalonej na 43 zł, wycena spółki jest na poziomie cena do zysku 100. Jest to więcej niz Amazon, Netfix itp.. pewnie debiut będzie udany bo rzuci się na spółkę „ ulica” ale pewne jest, że Udziałowcy Allegro zdobili świetny interes ale nie sądzę, że przyszli inwestorzy kupując po takiej cenie będą zadowoleni :)