Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Australijczycy chcą wydobywać miedź z KGHM. Jest oferta na udziały w Sierra Gorda

26
Podziel się:

Ponad 6 mld zł proponują Australijczycy za odkupienie od Japończyków udziałów w projekcie z polskim miedziowym gigantem. Gra toczy się o kopalnię Sierra Gorda w Chile. Rozgrywającym jest KGHM, który może pokrzyżować plany Australijczyków.

Australijczycy chcą wydobywać miedź z KGHM. Jest oferta na udziały w Sierra Gorda
Kopalnia Sierra Gorda w Chile zainteresowała australijskiego inwestora South32 (Materiały prasowe, kghm)

Zarząd KGHM poinformował, że otrzymał dokument ofertowy od partnerów z japońskiej grupy Sumitomo. Razem tworzą spółkę, która zarządza kopalnią miedzi Sierra Gorda w Chile.

Japończycy przyznali, że dostali propozycję odkupienia ich udziałów w kopalni przez australijską grupę górniczą South32. Wszystko wskazuje więc na to, że polski państwowy gigant będzie miał nowego partnera.

Za 45 proc. udziałów w projekcie Sierra Gorda Australijczycy chcą dać 1,55 mld dolarów. Pozostałe 55 proc. jest w rękach KGHM. I to właśnie w dużej mierze od polskiej spółki, a dokładniej jej głównego właściciela (Skarbu Państwa) zależy, czy South32 wejdzie do biznesu.

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

KGHM ma wszystko w swoich rękach

"Dokument podlega analizie z perspektywy przysługującego KGHM prawa pierwszeństwa nabycia udziałów w Sierra Gorda należących do Sumitomo" - podkreśla zarząd polskiej spółki. I dodaje, że o tym, czy KGHM zdecyduje się na przejęcie udziałów należących do tej pory do Japończyków, poinformuje później.

- Zarząd KGHM od miesięcy podkreśla, że nie planuje zmiany poziomu zaangażowania w Sierra Gorda. Informacja o warunkach oferty od South32 nie zmieni tego nastawienia - uważa Jakub Szkopek, analityk mBanku, cytowany przez agencję Bloomberg.

South32 - co to za firma?

Kim jest prawdopodobny nowy partner KGHM? South32 to firma z branży górniczej i metalurgicznej z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Do 2015 roku była częścią górniczego giganta BHP Billiton.

Australijska firma jest notowana głównie na giełdzie w swoim kraju, ale jest też obecna na parkiecie w Johannesburgu i Londynie.

Jej głównym przedmiotem działalności jest produkcja boksytów, tlenku glinu, aluminium, węgla metalurgicznego, manganu, niklu, srebra, ołowiu i cynku. Większe doświadczenie na rynku miedzi zebrałaby dopiero po wejściu do kopalni Sierra Gorda.

South32 prowadzi działalność w Australii, RPA, Mozambiku, Kolumbii i Stanach Zjednoczonych, a także posiada mniejszościowy udział (36 proc.) w rafinerii tlenku glinu w Brazylii.

- Aktywnie przeobrażamy nasze portfolio w kierunku niskoemisyjnego świata i akwizycja udziałów w Sierra Gorda zwiększy naszą ekspozycję na surowiec ważny dla tej transformacji. Miedź jest kluczowym metalem dla dekarbonizacji światowych sieci energetycznych i ma silne, długoterminowe fundamenty rynkowe - wskazuje szef South32 Graham Kerr, cytowany w komunikacie.

Jest przekonany, że dołączenie do Sierra Gorda od razu przyniesie wymierne korzyści i przyczyni się do wzrostu marż i zysków spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Ghy
10 miesięcy temu
A czy Polska to jakaś zacofana kraina? Chyba lepiej sprzedawać rudę niż dostęp i udziały. Teraz kiedy to właściwie jest Orlen bez większości akcji państwa to można spodziewać się tylko machlojek i prywatnego interesu.
mario
2 lata temu
Chińczycy juz dawno wykupili Australie i to ich pieniądze stoją za takimi zakupami.
bogdan
2 lata temu
mamy szczęście,że była dobra zmiana.Brawo PiS
bogdan
2 lata temu
KGHM jest w stanie na hossie wyłożyć te 6 mld.
KALIPSO
2 lata temu
JESLI JAPONCZYCY SPRZEDAJA UDZIALY TO ZNACZY ZE ALBO WYBUCHNIE WOJNA ALBO KONCZA SIE ZLOŻA JAKO ŻE KGHM PISZZE ŻE ZŁÓŻA SĄ JESZCZE DUŻE TO ZOSTAJE TYLKO WOJNA
...
Następna strona