Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Australijczycy chcą wydobywać miedź z KGHM. Jest oferta na udziały w Sierra Gorda

24
Podziel się:

Ponad 6 mld zł proponują Australijczycy za odkupienie od Japończyków udziałów w projekcie z polskim miedziowym gigantem. Gra toczy się o kopalnię Sierra Gorda w Chile. Rozgrywającym jest KGHM, który może pokrzyżować plany Australijczyków.

Australijczycy chcą wydobywać miedź z KGHM. Jest oferta na udziały w Sierra Gorda
Kopalnia Sierra Gorda w Chile zainteresowała australijskiego inwestora South32 (Materiały prasowe, kghm)
bETyWZud

Zarząd KGHM poinformował, że otrzymał dokument ofertowy od partnerów z japońskiej grupy Sumitomo. Razem tworzą spółkę, która zarządza kopalnią miedzi Sierra Gorda w Chile.

Japończycy przyznali, że dostali propozycję odkupienia ich udziałów w kopalni przez australijską grupę górniczą South32. Wszystko wskazuje więc na to, że polski państwowy gigant będzie miał nowego partnera.

bETyWZuf

Za 45 proc. udziałów w projekcie Sierra Gorda Australijczycy chcą dać 1,55 mld dolarów. Pozostałe 55 proc. jest w rękach KGHM. I to właśnie w dużej mierze od polskiej spółki, a dokładniej jej głównego właściciela (Skarbu Państwa) zależy, czy South32 wejdzie do biznesu.

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

KGHM ma wszystko w swoich rękach

"Dokument podlega analizie z perspektywy przysługującego KGHM prawa pierwszeństwa nabycia udziałów w Sierra Gorda należących do Sumitomo" - podkreśla zarząd polskiej spółki. I dodaje, że o tym, czy KGHM zdecyduje się na przejęcie udziałów należących do tej pory do Japończyków, poinformuje później.

bETyWZul

- Zarząd KGHM od miesięcy podkreśla, że nie planuje zmiany poziomu zaangażowania w Sierra Gorda. Informacja o warunkach oferty od South32 nie zmieni tego nastawienia - uważa Jakub Szkopek, analityk mBanku, cytowany przez agencję Bloomberg.

South32 - co to za firma?

Kim jest prawdopodobny nowy partner KGHM? South32 to firma z branży górniczej i metalurgicznej z siedzibą w Perth w Australii Zachodniej. Do 2015 roku była częścią górniczego giganta BHP Billiton.

bETyWZum

Australijska firma jest notowana głównie na giełdzie w swoim kraju, ale jest też obecna na parkiecie w Johannesburgu i Londynie.

Jej głównym przedmiotem działalności jest produkcja boksytów, tlenku glinu, aluminium, węgla metalurgicznego, manganu, niklu, srebra, ołowiu i cynku. Większe doświadczenie na rynku miedzi zebrałaby dopiero po wejściu do kopalni Sierra Gorda.

South32 prowadzi działalność w Australii, RPA, Mozambiku, Kolumbii i Stanach Zjednoczonych, a także posiada mniejszościowy udział (36 proc.) w rafinerii tlenku glinu w Brazylii.

bETyWZun

- Aktywnie przeobrażamy nasze portfolio w kierunku niskoemisyjnego świata i akwizycja udziałów w Sierra Gorda zwiększy naszą ekspozycję na surowiec ważny dla tej transformacji. Miedź jest kluczowym metalem dla dekarbonizacji światowych sieci energetycznych i ma silne, długoterminowe fundamenty rynkowe - wskazuje szef South32 Graham Kerr, cytowany w komunikacie.

Jest przekonany, że dołączenie do Sierra Gorda od razu przyniesie wymierne korzyści i przyczyni się do wzrostu marż i zysków spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETyWZuG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
bogdan
miesiąc temu
mamy szczęście,że była dobra zmiana.Brawo PiS
bogdan
miesiąc temu
KGHM jest w stanie na hossie wyłożyć te 6 mld.
KALIPSO
2 miesiące temu
JESLI JAPONCZYCY SPRZEDAJA UDZIALY TO ZNACZY ZE ALBO WYBUCHNIE WOJNA ALBO KONCZA SIE ZLOŻA JAKO ŻE KGHM PISZZE ŻE ZŁÓŻA SĄ JESZCZE DUŻE TO ZOSTAJE TYLKO WOJNA
bETyWZuH
z UK
2 miesiące temu
Nigdy niczego nie sprzedawać Australijczykom za nimi stoją Chińczycy i głównie to Chińczycy chcą wykupić Chile od dawna rząd Chile z nimi walczy.
BHO
2 miesiące temu
"a dokładniej jej głównego właściciela (Skarbu Państwa) zależy, czy South32 wejdzie do biznesu." Myślę że tak jak i z Chinami nie chcą robić interesów bo mówią że są tam łamane "Prawa Człowieka" tak i z Australijczykami też nie będą chcieli, tam teraz też są łamane prawa człowieka.
...
Następna strona