Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Baltic Pipe wypełniony gazem z własnego wydobycia PGNiG. Projekt ruszy na jesieni

3
Podziel się:

Jaki gaz popłynie Baltic Pipe? PGNiG dąży do jak największego zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnego wydobycia. Według przyjętej prognozy rocznie powinno to być co najmniej 2,5 mld m sześc. w pierwszych latach użytkowania gazociągu, z perspektywą produkcji własnej na poziomie 4 mld m sześc. w 2027 r.

Baltic Pipe wypełniony gazem z własnego wydobycia PGNiG. Projekt ruszy na jesieni
Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski (PAP, Marcin Bielecki)

Dostawy gazu do Baltic Pipe zabezpieczone będą przez PGNiG z własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała spółka Polską Agencję Prasową.

Na początku maja w money.pl, pisaliśmy o kwestii zapełnienia gazociągu surowcem. Zbudowany gazociąg to bowiem nie wszystko, to dopiero infrastruktura. Trzeba jeszcze m.in. zakontraktować gaz, który będzie nim płynąć. Cały projekt ma być oddany w październiku. Tymczasem kontrakty pod Baltic Pipe wciąż nie są dopięte.

Z informacji, jakie przekazał PGNiG Polskiej Agencji Prasowej, dowiadujemy się, że strategicznym celem Grupy jest osiągnięcie jak największego zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnego wydobycia. Według przyjętej prognozy, rocznie powinno to być co najmniej 2,5 mld m sześc. w pierwszych latach użytkowania gazociągu, z perspektywą produkcji własnej na poziomie 4 mld m sześc. w 2027 r.

Spółka zaznaczyła, że ma już zawarte kontrakty na dostawy gazu do Polski przez Baltic Pipe m.in. z duńskim Orstedem. W toku są rozmowy dotyczące kolejnych umów, w tym rozszerzenie ich zasięgu na współpracę nie tylko w obszarze dostaw gazu ziemnego, lecz szerzej rozumianej polskiej energetyki.

Nie możemy zdradzać ich szczegółów, liczymy jednak, że wzmocnieniu pozycji negocjacyjnej i osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów, będzie sprzyjała perspektywa wejścia PGNiG w skład dużego, zdywersyfikowanego koncernu multienergetycznego wspólnie z PKN Orlen i Grupą Lotos - zaznaczyło PGNiG.

Baltic Pipe to nie jedyne źródło

PGNiG podkreśliło, że gazociąg Baltic Pipe nie jest i nie był traktowany jako jedyne źródło mające zaspokoić popyt na gaz w Polsce i "jeden do jednego" zastąpić gazociąg jamalski po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem. W ocenie spółki, takie założenie nie byłoby zgodne z ideą dywersyfikacji, która zakłada brak uzależnienia od jednego kierunku dostaw. "Naszym celem jest zapewnienie elastycznego portfela importowego, którego jednym z kluczowych z elementów, choć nie jedynym będzie gaz z Norwegii" - zaznaczyło PGNiG.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"

Baltic Pipe to ważny element systemu dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podobnie jak terminal LNG, istniejące połączenia z Niemcami, Litwą, Czechami czy planowane do uruchomienia w drugiej połowie roku ze Słowacją, jest częścią kompleksowej sieci infrastruktury, pozwalającej sprowadzać gaz z różnych kierunków - podkreśliło PGNiG.

Spółka zaznaczyła, że mając na uwadze aktualną sytuację geopolityczną oraz znaczenie dywersyfikacji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, z chwilą objęcia funkcji, prezes Iwona Waksmundzka-Olejniczak zintensyfikowała prace nakierowane na optymalne wypełnienie zarezerwowanych przez PGNiG przepustowości, w tym w gazociągu Baltic Pipe. W momencie wstrzymania dostaw gazu z kierunku wschodniego przez Gazprom, co stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego, zarząd nadał najwyższy priorytet tym działaniom. Ze względu na trwające negocjacje i w trosce o ich końcowy efekt, PGNiG nie informuje o szczegółach prowadzonych rozmów przed ich zakończeniem - zastrzegła spółka.

Gazociąg Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł maksymalnie przesyłać 10 mld m sześc. gazu rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
apisek
2 lata temu
Wszystko fajnie - tylko czy Dania jest producentem Gazu? Od wydobycia do Danii gazociągi są w 100% wykorzystane a nowe nie powstały. Proszę doczytać co z gazociągiem na dnie Morza P. i w Danii + tłocznia Dania- a późnie siem brandzlować!
Vss
2 lata temu
Pawlak i Miller nie będą zadowoleni, obydwaj byli przeciwko gazocągowi z Norwegii i Rosjanie przyjaciele Tuska, Pawlaka i Millera nie będą się cieszyć
przerażona
2 lata temu
a tusk i opozycja chcą aby Polacy byli parobkami Unii niemieckiej bez wojny Niemcy będą nami rządzili-dzięki naszej opozycji